REKLAMA
ZAGŁOSUJ

KNF nie wyklucza zmiany polityki dywidendowej dla banków w związku z aprecjacją CHF

2015-01-20 19:39
publikacja
2015-01-20 19:39

KNF nie wyklucza zmiany polityki dywidendowej dla banków w tym roku w związku z aprecjacją franka szwajcarskiego wobec złotego - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

"W tej sytuacji KNF pochyli się nad sytuacją poszczególnych podmiotów i sektora jako całości, mając twarde dane. (...) KNF będzie chciała, żebyśmy popatrzyli na nową sytuację z punktu widzenia polityki dywidendowej" - powiedział Jakubiak w radiowej Trójce.

"Niczego nie przesądzam, ale i nie wykluczam, że w tej sytuacji możemy mieć nowe spojrzenie Komisji na politykę dywidendową w tym roku, w sytuacji, gdy się ona nie ustabilizuje. Myślę, że to będzie trwało nie krócej niż trzy miesiące (...) " - dodał.

Jakubiak powtórzył, że pomimo takiego osłabienia złotego wobec franka polski sektor bankowy pozostaje stabilny i współczynniki wypłacalności ma na odpowiednich poziomach.

"Z punktu widzenia bezpieczeństwa systemu nie zachodzą dramatyczne zmiany, choć będzie to miało wpływ na banki. (...) Sytuacja będzie znana na koniec miesiąca" - powiedział.

"Część banków otrzymuje finansowanie prosto od matek, we franku szwajcarskim. Większy problem może być dla banków, które finansowały się częściowo z rynku czy poprzez instrumenty zabezpieczające, wtedy będzie musiało nastąpić uruchomienie tych instrumentów albo poszukiwanie środków na rynku. Wtedy sytuacja może być trochę poważniejsza" - dodał.(PAP)

pel/ seb/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~zaqu
KNF nie wyklucza zmiany polityki dywidendowej - ale jakiej zmiany?
Jeszcze większego kagańca czy poluzowania?
- Nic z tego bełkotu nie wynika :P

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki