REKLAMA

KNF nałożyła na Ursusa 100 tys. zł kary

2017-02-28 16:58
publikacja
2017-02-28 16:58

KNF nałożyła na spółkę Ursus 100 tys. zł kary, wskazując, że spółka nie wykonała obowiązku informacyjnego. Przy okazji pouczyła innych uczestników rynku o konieczności podawania do publicznej wiadomości informacji poufnych, do których mogą zostać zakwalifikowane negocjacje z innym podmiotem.

fot. / / Materiały dla mediów

Ursus nie przekazał KNF i do publicznej wiadomości informacji o negocjacjach, które rozpoczęły się 18 września 2013 r. i doprowadziły do zawarcia umowy.

"W przedmiotowej sprawie Komisja stwierdziła nieprawidłowość w wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez spółkę (...), których prawidłowe wykonywanie ma znaczenie dla zachowania transparentności rynku kapitałowego" - podała KNF w komunikacie z wtorkowego posiedzenia.

"Komisja wyraża stanowisko, że wyjaśnienie uczestnikom rynku motywów rozstrzygnięcia niniejszej sprawy ma walor edukacyjny, ponieważ ukaranie nastąpiło w związku z brakiem przekazania informacji o podjęciu negocjacji z innym podmiotem, a więc o zdarzeniu, z którym styka się większość emitentów w swojej praktyce biznesowej" - poinformowała KNF.

Komisja podkreśliła, że nie tylko zawarcie umowy, ale też podjęcie negocjacji zmierzających do jej zawarcia może stanowić informację poufną.

"Jeżeli bowiem informacja dotyczy procesu, który odbywa się w kilku etapach, to informacje o każdym z tych etapów oraz o całym procesie mogą być uznane za informacje o charakterze precyzyjnym. Typowym przypadkiem etapów pośrednich stopniowych procesów są toczące się negocjacje" - podała KNF.

Jeśli informacja ma charakter cenotwórczy, "należy dokonać kwalifikacji takiej informacji o podjęciu negocjacji jako informacji poufnej".

"Zatem w przypadku podjęcia negocjacji, emitent jako dysponent informacji winien przeprowadzić jej ocenę co do precyzyjności i cenotwórczości. Jeśli zaś informacja taka zostanie uznana za poufną, wówczas powinna zostać podana do publicznej wiadomości, niezależnie od tego, że za odrębną informację poufną uznana zostanie sama informacja dotycząca umowy zawartej w wyniku tych negocjacji" - napisano w raporcie. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Biedasz
Jestem za tą karą- za Biedaszki za Biedaszki
~erty
Brakuje informacji od kiedy KNF zajmował się badaniem tej sprawy. Kara 4 lata po zdarzeniu ma mieć walor edukacyjny ? CZY ONI SĄ NORMALNI? Ośmieszają siebie , agencje prasowe i te portale internetowe co podają tą wiadomość. Walor edukacyjny tej informacji bez wątpienia jest! Sygnał dla kombinatorów giełdowych : DZIAŁAJCIE SZYBKO Brakuje informacji od kiedy KNF zajmował się badaniem tej sprawy. Kara 4 lata po zdarzeniu ma mieć walor edukacyjny ? CZY ONI SĄ NORMALNI? Ośmieszają siebie , agencje prasowe i te portale internetowe co podają tą wiadomość. Walor edukacyjny tej informacji bez wątpienia jest! Sygnał dla kombinatorów giełdowych : DZIAŁAJCIE SZYBKO I SPRAWNIE BO KNF JAK WAS ZŁAPIE TO NAJSZYBCIEJ ZA CZTERY LATA. A za cztery lata to gdzie i kogo szukać? Nic dziwnego, że z KNFu wywalają z pracy...tak pisali na tym portalu.
~PL
Cieszy rozwoj spółki. Cieszy również decyzja nałożenia kary pozwalająca chronić akcjonariuszy przed nieuczciwymi praktykami. W końcu KNF reaguje!
~ert
Co tak skromnie Solidaruchy?,,,a jak by tak uchwalić ustawę, że produkcja w Polsce traktorów jest obciążona VAT-m podwójnym np. a importowane są zeń zwolnione i otrzymują dotację...tak jak z Kluską i Optimusem gładko poszło...
~Dżejms
Ja to prosty człek jestem - albo coś jest poufne albo publiczne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki