REKLAMA

KNF nałożyła na Idea Bank karę w wysokości 10 mln zł

2020-12-01 10:52
publikacja
2020-12-01 10:52
fot. Szymon Laszewski / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Idea Bank karę w wysokości 10 mln zł - podał Idea Bank w komunikacie.

Jak podano, kara została nałożona m.in. z powodu naruszenia statutu Idea Banku poprzez wykonywanie czynności spoza katalogu czynności wskazanych w statucie, stworzenia zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi w związku z wystąpieniem szeregu nieprawidłowości związanych ze sposobem dystrybucji instrumentów finansowych.

Ponadto, w ocenie KNF, nastąpiło naruszenie rozporządzenia w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków oraz banków powierniczych wobec braku działania w sposób rzetelny i profesjonalny, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu oraz zgodnie z najlepiej pojętymi interesami klientów, a także rozporządzenia w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego w bankach wobec braku zapewnienia właściwego funkcjonowania systemu sprawozdawczości zarządczej, wspomagającego proces decyzyjny w zakresie zarządzania ryzykiem w banku, na który składa się w szczególności raportowanie o ryzyku oraz wobec braku przeprowadzenia procesu przygotowawczego przed wprowadzeniem nowego produktu.

KNF umorzyła, z uwagi na jego bezprzedmiotowość, postępowanie w części dotyczącej podejrzenia naruszenia rozporządzenia w zakresie zarzutu braku zapewnienia, aby wewnętrzna struktura organizacyjna banku, z uwzględnieniem rodzaju i rozmiaru działalności prowadzonej przez ten bank, zapewniła powierzanie wykonywania czynności z zakresu działalności maklerskiej prowadzonej przez bank, o którym mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi osobom posiadającym niezbędny zakres wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacje dla prawidłowego wykonywania tych czynności.

Na uwagę zasługuje szczególnie końcowy akapit komunikatu. - Wskazane nieprawidłowości skutkowały osiągnięciem przez Bank korzyści w wysokości ponad 65 mln zł. Uzasadniałoby to wymierzenie kary przez KNF w wysokości zbliżonej do górnej granicy ustawowego zagrożenia, tj. 44 839 400 zł. Komisja nie mogła jednak wymierzyć kary pieniężnej w wysokości zbliżonej do kary maksymalnej z uwagi na trudną sytuację finansową Banku, a także cele nadzoru, o których mowa w art. 2 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (zapewnienie stabilności rynku finansowego, jego bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie interesów jego uczestników). Dodatkowo KNF miała na względzie cele nadzoru określone w art. 133 ust. 1 ustawy Prawo bankowe w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych - podał KNF. Zdaniem komisji zatem dziura kapitałowa Idei jest zbyt duża, by wymierzyć jej zbieżną z literą prawa karę.

Idea Bank podał, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji KNF oraz przeprowadzeniu szczegółowej analizy prawnej, podejmie decyzję co do ewentualnego wniesienia odpowiedniego środka odwoławczego.

PAP Biznes/AT

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
darius19
Leszek Cz. na celowniku "dobrej zmiany". Potem Gietrych....potem.....my?
ertom
Podsumowując: KNF dopuściła Getback na giełdę, inwestorzy stracili, a KNF dostanie za to 10 baniek
newsman
LESZEK cz. nigdy nie byl geniuszem bankowosci ,co najwyzej byl symbolem seksu skakal nurkowal na marsa chcial leciec ,dlatego lecialy na niego kobiety MARtyna w. JOLANTA P. GDBYM JA MIAL za plecami sluzvby specjalne tez bym mial idee na bank NA PRZYKLAD dreams bank
marianpazdzioch
A to nie prezes i inni odpowiedzialni powinni to zapłacić? A nie, czekaj tu jest Polska, i za winy kowala Cygana wieszają.
barysza51
Najpierw sąd musi stwierdzić winę. Ale to też na bazar.
pstrzezek
A mógł Czarnecki dać te 40 mln łapówy do KNF i mieć spokój. A tak to będzie miał naloty i hece co 5 dni. Zwycięży "prawo" a tuż po nim "sprawiedliwość"
barysza51
Widzę PiS nie odpuści. Kto pamięta Bogatina !!! Wypisz wymaluj :-))))
looxoos
Dokładnie! Zagięli parola na Czarneckiego, całą machinę państwa zaangażowali.... tylko ślepy by tego nie zauważył.
Czasy sie zmieniają...metody niestety nie.
marik1
Jak długo te parabanki Idea i Getin jeszcze będą funkcjonować w naszym kraju ja się pytam???

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki