REKLAMA

KNF i UOKiK ostrzegają przed "gwarantowanym 7%"

2019-09-26 10:36
publikacja
2019-09-26 10:36

Nadzór finansowy i urząd antymonopolowy przyjrzały się coraz popularniejszym ofertom inwestowania w condohotele. I dostrzegły ryzyka, o których foldery reklamowe jakoś nie wspominają.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego odnotował wzrost popularności inwestycji w nieruchomości, w szczególności w te przeznaczone na krótkoterminowy wynajem: apartamenty (tzw. „condohotele” lub „aparthotele”) lub domki kempingowe.

- Należy jednak pamiętać, że każdorazowo inwestycje takie wiążą się z ryzykiem utraty zainwestowanych środków finansowych, którego inwestorzy powinni być świadomi – ostrzega urząd.

KNF zaznacza, że zakupy tego typu nieruchomości mogą mieć charakter inwestycyjny i że jest to rynek niepodlegający nadzorowi. Oznacza to, że firmy oferujące lokowanie oszczędności w tego typu projekty zazwyczaj nie są nadzorowane przez KNF.

- Dotyczy to również przekazywanych przez nie informacji w formie m.in. ulotek, nadsyłanych maili czy reklam umieszczanych w mediach internetowych – w tym ich wiarygodności i rzetelności – zastrzega KNF.

- Komunikaty marketingowe, które promują tego rodzaju inwestycje, zawierają często informacje o bezpieczeństwie lokaty oraz gwarancji osiągnięcia zysków, nawet w przedziale 7%-10% w skali roku. Niejednokrotnie skupiają się na obietnicy zysku, nie uwzględniając w swojej treści konieczności poniesienia przez inwestorów kosztów wynikających z posiadania nieruchomości (takich, jak m.in. obciążenia z tytułu podatków, przekształcenia statusu nieruchomości czy kosztów remontów) lub czynników ryzyka (takich jak np. sezonowość najmu czy ryzyko braku najemców) – czytamy we wspólnym komunikacje UKNF i UOKiK-u.

Urząd KNF radzi - pamiętaj o kilku podstawowych zasadach rozsądnego inwestora:

  • Nie ma czegoś takiego, jak pewny dochód czy gwarantowany zysk. Takie hasła to tylko marketing, aby przyciągnąć Twoją uwagę. Każda forma inwestowania wiąże się z ryzykiem.
  • Sprawdź kontrahenta. Nie każdy jest specjalistą od inwestycji budowlanych. Zapytaj się o doświadczenie i dotychczasowe inwestycje przedsiębiorcy. Sprawdź sytuację finansową i reputację tego, komu powierzasz swoje pieniądze.
  • Zweryfikuj, co kupujesz. Zostaniesz właścicielem apartamentu, pokoju czy działki ? A może współwłaścicielem? A może tak naprawdę poza wniesieniem oszczędności i lukratywnym zyskiem rocznym, nie będziesz miał żadnych praw właścicielskich? Zbadaj jakie będą Twoje prawa.
  • Przeczytaj, zanim podpiszesz. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze dokładnie zapoznaj się z umową. Jeśli nie rozumiesz jej treści – skonsultuj się koniecznie ze specjalistą. Jeśli i on nie potrafi przeanalizować tego dokumentu – lepiej niczego nie podpisywać.
  • Zysk 7%-10%. A koszty? 10% - taki dochód brzmi niezwykle atrakcyjnie. Czy wiesz jednak jak jest obliczony? Może do jego przedstawienia ktoś przyjął wynajmowanie apartamentu przez 365 dni w roku? A może zysk nie uwzględnia kosztów administracji nieruchomości, podatków czy chociaż drobnych remontów? Zażądaj szczegółowych założeń przyjętych do podania wysokości zysków.
fot. / / FORUM

Nadzór przypomina, że transakcje te nierzadko są lewarowane kredytem, co stwarza dodatkowe ryzyko finansowe. „Może się bowiem okazać, że taka inwestycja w rzeczywistości nie tylko nie przyniesie zysków, ale okaże się dodatkowym obciążeniem ze względu na konieczność spłaty odsetek kredytu czy konieczność ponoszenia wydatków na utrzymanie nieruchomości” – przestrzega urząd.

Kolejny czynnik ryzyka powstaje w sytuacji, gdy inwestycja jest na wczesnym etapie planowania lub realizacji. „W takim przypadku nie można wykluczyć sytuacji, w której inwestycja budowlana nie zostanie dokończona ze względu na niewystarczające możliwości finansowe podmiotu realizującego projekt (np. upadłość dewelopera)” – przypomina UKNF.

W związku z tym nadzór finansowy radzi, aby zachować „szczególna ostrożność” przy inwestowaniu w condohotele. „Sprzyjająca w momencie zakupu koniunktura nie oznacza, że w przyszłości będzie ona równie korzystna” – przestrzega UKNF.

KNF nie ma możliwości wpłynąć na działalność podmiotów, których nie nadzoruje. Ale postanowił podjąć działania wobec firm inwestycyjnych, które podlegają nadzorowi. W szczególności chodzi tu o banki, które nierzadko finansują „condohotelowe” inwestycje. W piśmie wysłanym do banków UKNF zwraca uwagę, że:

- nie jest dozwolone świadczenie przez banki jakichkolwiek usług pośrednictwa czy doradztwa przy transakcjach obrotu nieruchomościami lub innych formach inwestycji w „condohotele”/”aparthotele”,

- nie są dopuszczalne inne formy pozastatutowej aktywności banków, które mogą prowadzić w efekcie do takiego pośrednictwa (np. działania marketingowe, kojarzenie inwestora i dewelopera),

- w przypadku oferowania instrumentów finansowych spółek realizujących projekty „aparthoteli”/”condohoteli” – analogicznie jak w przypadku firm inwestycyjnych – wymagane jest bezwzględne przestrzeganie przepisów prawa, jak również norm podwyższonej staranności obowiązujących podmioty zaufania publicznego.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (32)

dodaj komentarz
kacper_1
Artykuł ten zainspirował do tego by zadać kilka pytań dotyczących nieruchomości, którą zamierzałem kupić. Postąpiłem zgodnie z zaleceniami KNF i UOKiK i zapytałem w głównej mierze (ale nie tylko) Panią Agnieszkę Duźniak, która odpowiada za kompleks Wisełka Apartamenty i Spa o kilka kwestii. Podzielę się z Wami Artykuł ten zainspirował do tego by zadać kilka pytań dotyczących nieruchomości, którą zamierzałem kupić. Postąpiłem zgodnie z zaleceniami KNF i UOKiK i zapytałem w głównej mierze (ale nie tylko) Panią Agnieszkę Duźniak, która odpowiada za kompleks Wisełka Apartamenty i Spa o kilka kwestii. Podzielę się z Wami nimi, ponieważ uważam, że takich deweloperów należy polecać. Odpowiedzi były krótkie, ale bardzo konkretne.

GWARANTOWANY ZYSK: Będąc właścicielem jednego apartamentu zarabiam na wszystkich 129, które wchodzą w skład Wisełki. I to od całości jest wyliczane 7 proc. zysku.

KONTRAHENT: Tu posłużyłem się również kontaktami ludzi, którzy wcześniej mieli styczność z InEstate Investments. Informacje uzyskane od p. Agnieszki Duźniak zostały potwierdzone przez znajomych. Jest to sprawdzony deweloper, który zbudował już wiele budynków biurowych, mieszkaniowych, jak również przemysłowych.

APARTAMENT: W chwili podpisania aktu notarialnego kupujący staje się właścicielem apartamentu, czego dowodem jest wpis do Księgi Wieczystej oraz pełne prawo własności.

UMOWA: Choć umowa od początku wydawała mi się jasna i zrozumiała postanowiłem jednak poradzić się prawnika. On potwierdził to co od początku było proste – umowa jest tak przygotowana, że każdy jest w stanie ją zrozumieć.

ZYSK: Zysk z mojego apartamentu jest wyliczany na podstawie wielkości mieszkania. Do tych obliczeń wzięte zostały potencjalne obłożenie – zaniżone, to podawane przez GUS oraz to, które wynika z badań dot. popytu na usługi noclegowe w Wiśle.

Nie wiem jak Was, ale do mnie te argumenty trafiły, dlatego od około miesiąca mogę nazwać się właścicielem jednego apartamentu w wiselkaspa.pl :D
aerk
Dobrze, ze cokolwiek mówi się na ten temat, Nie jak w przypadku Amber Gold 23 tys ludzi poszkodowanych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pozytron80
Niech te urzędasy zajmą się robotą. Trawniki trzeba przystrzyc i trawę skosić, więc mam dla nich posady. W cholerę zlikwidować te głupie instytucje. Przecież każdy normalny człowiek wie czym jest inwestycja. A jeśli ktoś nie potrafi inwestować, to niech nie inwestuje, tylko trawniki strzyże i trawę kosi.
degrengolada
tak, wszystko usunąć, niech nie będzie niczego. Jeno sam król nam wystarczy i jego kilku mędrców.. no i czołgi..
babayaga
Skoda ze nie ostrzegali przed Getback.
leonidass
Teraz wydają ostrzeżenie???? Śmiech na sali, dosłownie śmiech na sali.
jsunday
Lipiec 2019
Ceny za wynajem już spadają, najdroższe mieszkania są coraz tańsze. Agencje nieruchomości przestały brać prowizje, aby tylko wynająć dane mieszkanie

https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/307039934-RZECZoBIZNESIE-Jaroslaw-Mikolaj-Skoczen-Agencje-rezygnuja-z-prowizji-zeby-wynajac-mieszkania.html

Lipiec
Lipiec 2019
Ceny za wynajem już spadają, najdroższe mieszkania są coraz tańsze. Agencje nieruchomości przestały brać prowizje, aby tylko wynająć dane mieszkanie

https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/307039934-RZECZoBIZNESIE-Jaroslaw-Mikolaj-Skoczen-Agencje-rezygnuja-z-prowizji-zeby-wynajac-mieszkania.html

Lipiec 2019
– Rynek pierwotny wciąż będzie zasypywany projektami deweloperskimi, na których inwestorzy będą próbowali zyskać duże marże. Z kolei rynek wtórny nadal będzie podążał pod względem cen za pierwotnym – prognozuje Tomasz Błeszyński. – Jednak już jesienią na rynku mieszkaniowym przyjdzie fala spowolnienia i korekty cen, które zaowocują początkiem bessy wiosną przyszłego roku. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mniej-chetnych-na-kredyty-mieszkaniowe-Kiedy-spadna-ceny-7700008.html

Cenatorium na rynku wtórnym podało już pierwsze spadki cen w II kw. 19. w zależności od miasta i metrażu. I to rynek wtórny pociągnie rynek pierwotny. A spadki cen mieszkań już zaczynają się.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-mieszkan-II-kw-2019-r-Raport-7730951.html
kmierz
Raczej pierwotny pociągnie wtórny. Deweloperzy szybciej dostosowują się do popytu. Na wtórnym zazwyczaj jest zaklinanie rzeczywistości i myślenie życzeniowe, że faza ekspansji trwać będzie wiecznie (ref. ostatni raport NBP na bazie GUS: rynek mieszkaniowy w 2018).
mknowak odpowiada kmierz
Spróbuj negocjować cenę z deweloperem na mieszkanie...... no chyba, że to jakiś trup a nie deweloper i chce cię "przewieźć". dobre lokalizacje w Poznaniu schodzą bez większych zniżek albo zostają lokale "wadliwe" z oknem na ulice, na parterze itd. ale nawet na te nikt nie chce obniżać cen.
Na
Spróbuj negocjować cenę z deweloperem na mieszkanie...... no chyba, że to jakiś trup a nie deweloper i chce cię "przewieźć". dobre lokalizacje w Poznaniu schodzą bez większych zniżek albo zostają lokale "wadliwe" z oknem na ulice, na parterze itd. ale nawet na te nikt nie chce obniżać cen.
Na wtórnym nie jest zaklinanie rzeczywistości tylko wystawia się wyżej żeby odpuścić przy negocjacjach a jak się trafi ktoś kto nie negocjuje to jest miła niespodzianka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki