REKLAMA

KNF chce dać spółkom więcej czasu na publikację wyników

2020-03-27 20:00
publikacja
2020-03-27 20:00

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że w związku z pandemią koronawirusa chce dać spółkom więcej czasu na publikację raportów finansowych. Terminy mają zostać wydłużone o dwa miesiące.

KNF chce dać spółkom więcej czasu na publikację wyników / Bankier.pl

- W projekcie "ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw" znalazły się odpowiednie zmiany w ustawach oraz delegacje dla ministra właściwego do spraw instytucji finansowych oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych, pozwalające na wydłużenie terminów m.in. sporządzania, zatwierdzania i publikacji sprawozdań - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie.

W celu ułatwienia wywiązywania się z obowiązków regulacyjnych, przygotowano  zmiany pozwalające na przesunięcie o 2 miesiące terminu:

  • sporządzania i zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych oraz rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych podmiotów, których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2019 r. 
  • publikowania rocznych sprawozdań finansowych oraz rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2019 r. (według zwykłych zasad jest na to czas do końca kwietnia)
  • przekazywania raportów kwartalnych i skonsolidowanych raportów kwartalnych emitentów za pierwszy kwartał roku obrotowego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 r. (według zwykłych zasad jest na to czas do końca majaw tym przypadku zaplanowano przesunięcie terminu o 60 dni);
  • przeprowadzania Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia; zatwierdzania polityki wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej (według zwykłych zasad jest na to czas do końca czerwca).

Warto dodać, ze wiele spółek już na własną rękę przesuwało terminy publikacji raportów w związku z pandemią koronawirusa. Ci, którzy nie zdążyli opublikować do tej pory, mogli mieć problemy m.in. ze współpracą na linii spółka-audytor (z powodu ograniczeń w poruszaniu się i pracy zdalnej wielu oddziałów). Z powodu koronawirusa i towarzyszących mu restrykcji oraz obaw masowo odwoływano także walne. 

Propozycje zostały przygotowane przez  Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach Pakietu Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego. Nowe wyryczne KNF konsultował z Ministerstwem Finansów. Ustawa, o której mowa, jest obecnie przedmiotem prac parlamentu.

AT/KNF

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomitomi
....knf zamierza patrowiczów klonować !??.....a , później zdziwienie - czemu tak źle !!!!! ...ehh ,

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki