REKLAMA

Prezes: KGHM widzi przesłanki do wypłaty dywidendy, ale nie podjął jeszcze decyzji

2021-03-25 14:14, akt.2021-03-25 18:51
publikacja
2021-03-25 14:14
aktualizacja
2021-03-25 18:51
Prezes: KGHM widzi przesłanki do wypłaty dywidendy, ale nie podjął jeszcze decyzji
Prezes: KGHM widzi przesłanki do wypłaty dywidendy, ale nie podjął jeszcze decyzji
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

KGHM widzi przesłanki do wypłaty dywidendy, patrząc na sytuację ekonomiczną, ale zarząd nie podjął decyzji co do rekomendacji dot. podziału zysku - poinformował w czasie konferencji po publikacji wyników finansowych prezes Marcin Chludziński.

Prezes pytany o dywidendę, odpowiedział: "Zbliżamy się do kodeksowych terminów, gdy to zakomunikujemy. Patrząc na sytuację ekonomiczną przesłanki są, ale będziemy to analizować i podejmować decyzję co do dywidendy".

KGHM widzi potencjał do dalszej poprawy wyników Sierra Gorda

KGHM widzi potencjał do dalszej poprawy wyników Sierra Gorda - poinformował wiceprezes Paweł Gruza.

"Sierra Gorda jest jednym ze strategicznych aktywów KGHM. Nie przewidujemy zmian stopnia zaangażowania kapitałowego w inwestycję. Koncentrujemy się na tym, co przynosi najlepsze rezultaty: na wysiłku w optymalizację procesów produkcyjnych" - powiedział wiceprezes Gruza podczas konferencji.

"Wydaje się, że mamy jeszcze potencjał polepszenia wyników przy niskich nakładach" - dodał.

KGHM dokona w tym roku przeglądu strategii

Prezes KGHM podkreślił, że obecnie przed spółką stoi także bardzo dużo wyzwań. „Oprócz wyzwania pandemicznego, strategicznie czeka na nas wyzwanie ESG, wyzwanie regulacyjne związane ze zrównoważonym rozwojem, śladem węglowym. W tym roku przystępujemy do kompleksowego budowania strategii, która określi wpływ ESG na nasze inwestycje, na nasz model działania w perspektywie strategicznej, długofalowej” – tłumaczył.

„Przystąpimy też w tym roku do przeglądu strategii, żeby zobaczyć co należy zmienić, nad czym się zastanowić w kontekście tego, co się zadziało w świecie. Nasza strategia jest elastyczna, ale czasem trzeba się zatrzymać i jej przyjrzeć i to jest właśnie ten moment” - poinformował Chludziński.

Opublikowana w grudniu 2018 roku strategia grupy KGHM na lata 2019-23 zakłada m.in. średnioroczną produkcję hutniczą miedzi w Polsce na poziomie 540 tys. ton oraz produkcję górniczą na poziomie 450 tys. ton miedzi w urobku. Do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz odnawialnych źródeł energii.

KGHM rozmawia ws. akwizycji w obszarze OZE

Grupa KGHM prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji aktywów OZE, zarówno fotowoltaicznych, jak i wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.

"Rozmawiamy poważnie z podmiotami, które mają swoje aktywa OZE blisko naszych poborów mocy, jesteśmy w procesie akwizycji projektów przygotowanych do inwestycji albo już działających. Chodzi zarówno o PV, jak i projekty wiatrowe" - powiedział PAP Biznes prezes Chludziński.

Jak dodał, spółka kontynuuje też rozwój własnych projektów.

"W tym roku będziemy oddawać swoje źródła PV położone blisko naszych kopalń" - powiedział prezes.

Opublikowana w grudniu 2018 roku strategia grupy KGHM na lata 2019-23 zakłada, że do końca 2030 roku 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ma pochodzić ze źródeł własnych oraz odnawialnych źródeł energii.

KGHM z optymizmem, ale i ostrożnością patrzy na ceny miedzi

"Mamy dobrą sytuację cenową, ale mamy też nadal wysoką niepewność. Gospodarka chińska ruszyła, stymulanty z ubiegłego roku bardzo jej pomagają. To samo dzieje się w USA, gdzie pojawiają się kolejne pakiety pomocowe. Jest duży optymizm w dłuższej perspektywie, jeśli chodzi o ceny miedzi. Optymizm wywołują też ci, którzy grają na instrumentach finansowych. My przypatrujemy się temu z optymizmem, ale jednocześnie z dużą ostrożnością" - powiedział PAP Biznes prezes Chludziński.

"W długim terminie widać, że w związku m.in. z trendem zielonej energii, inwestycjami oraz z małą zdolnością do szybkiego zwiększania produkcji miedzi i srebra, podaż nie podąży bardzo szybko za popytem i pojawią się potencjalnie na rynku miedzi deficyty. Teraz jesteśmy jednak nadal w okresie dużej niepewności epidemicznej, choć akcje szczepień pomagają. Świat zmaga się z trzecią falą koronawirusa, co może opóźnić długofalową stabilizację i może wprowadzać wahnięcia na rynkach" - dodał prezes.

Wskazał, że po stronie popytowej spółka nie obserwuje żadnych problemów.

Średnioroczne notowania miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) w 2020 r. ukształtowały się na poziomie 6.181 USD/t, 3 proc. powyżej średniej ceny z 2019 r. (6.000 USD/t). Na koniec grudnia 2020 r. cena miedzi wyniosła 7.766 USD/t.

Obecnie na giełdzie metali LME w Londynie miedź w dostawach 3-miesięcznych wyceniana jest na ok. 8,9 tys. USD za tonę. Pod koniec lutego na LME za tonę miedzi płacono ponad 9,4 tys. USD - najwyżej od sierpnia 2011 r.

Wyniki finansowe KGHM

Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w czwartym kwartale 2020 roku 2,205 mld zł wobec 1,767 mld zł w trzecim kwartale 2020 r. i wobec 1,117 mld zł przed rokiem - podała spółka w raporcie rocznym. Wynik okazał się zgodny z konsensusem PAP Biznes, który zakładał 2,18 mld zł skorygowanej EBITDA. Więcej na temat wyników.

Kurs KGHM spada dziś po południu o blisko 4 proc. do 168 zł.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/ ana/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (4)

dodaj komentarz
krzysztof4401
Decyzje o wypłacie dywidendy podejmuje chyba Rada Nadzorcza a nie prezes
lotar7
Decyzję o wypłacie dywidendy podejmuje się na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Prezes i zarząd mogą jedynie rekomendować.
mrbeast
I Walne zgromadzenie musi przyjąc stosowna uchwałę... a nie Prezes. Prezes to kierownik, zatrudniony przez właścicieli.
batic
Decyzje o wypłacie dywidendy z KGHM podejmuje prezes PiS

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki