REKLAMA

KGHM światowym liderem produkcji srebra

2015-05-08 12:02
publikacja
2015-05-08 12:02

Światowym liderem produkcji srebra według rankingu "World Silver Survey" został KGHM. Polska firma powróciła na fotel lidera po roku przerwy.

KGHM światowym liderem produkcji srebra
KGHM światowym liderem produkcji srebra
fot. Thinkstock / / Thinkstock

KGHM światowym liderem produkcji srebra
KGHM światowym liderem produkcji srebra (fot. Bashta / YAY Foto)


W 2014 roku KGHM wyprodukował 1 256 ton srebra, czyli o 7 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wynik ten dał polskiej spółce pierwsze miejsce z wynikiem niemal równym co drugie w rankingu Fresnillo. W 2013 roku KGHM został sklasyfikowany na trzecim miejscu.

- KGHM po rocznej przerwie powrócił na miejsce srebrnego lidera, w roku 2014 zajmowaliśmy trzecie miejsce. W tym roku poprawiliśmy swój wynik w produkcji srebra o 7 procent. To rezultat optymalizacji   wzbogacania rud i procesów hutniczych – skomentował najnowszy ranking Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM. 

Światowi liderzy produkcji srebra - spółki

Spółka Produkcja za 2014 rok (mln uncji)
1. KGHM 40.4
2. Fresnillo 40.4
3. Goldcorp 36.8
4. Glencore 34.9
5. BHP Billiton 34.0
6. Polymetal 28.7
7. Pan American Silver 26.1
8. Volcan 22.5
9. Tahoe 20.3
10. Codelco 19.9
Źródło: GFMS; Thomson Reuters

Jako kraj, w produkcji srebra Polska utrzymała ósmą pozycję (40,6 mln uncji). Światowym liderem wciąż pozostaje Meksyk (192,9 mln uncji), który zdominował ranking po raz piąty z rzędu. Podium uzupełniły Peru oraz Chiny. Piąte miejsce zajęło Chile (50,6 mln uncji), w którym KGHM posiada swoją kopalnię Sierra Gorda.

Światowi liderzy produkcji srebra - kraje

Kraj Produkcja za 2014 rok (mln uncji)
1. Meksyk 192.9
2. Peru 121.5
3. Chiny 114.7
4. Australia 59.4
5. Chile 50.6
6. Boliwia 43.2
7. Rosja 42.9
8. Polska 40.6
9. USA 37.6
10. Argentyna 29.1
Źródło: GFMS; Thomson Reuters

Ogólna podaż srebra wyniosła w 2014 roku 1,06 mld uncji wobec 1 mld uncji rok wcześnie. Spadł jednak popyt, w 2013 roku zgłoszono zapotrzebowanie na 1,11 mld uncji, podczas gdy w minionym roku jedynie na 1,07 mld uncji.To jednak i tak czwarty najwyższy wynik od 1990 roku.

Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych i jedyny, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Wykonuje go zespół GFMS w Thomson Reuters złożony z analityków światowych rynków metali.  Zawiera syntezę kluczowych aspektów rynku białego kruszcu, obszerne statystyki i wnikliwe analizy ekonomiczne. Informacje zawarte w dokumencie opierają się na danych publikowanych przez spółki oraz co najważniejsze, pogłębionych wywiadach z przedstawicielami spółek. Umożliwia to rokrocznie sporządzenie wiarygodnych szacunków dotyczących światowej podaży i popytu na rynku srebra.

KGHM/ BPL/ Adam Torchała/

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~pa
1. Posiadaj poważne udziały w największym producencie srebra na świecie.
2. Uparcie nie bij własnej srebrnej monety bulionowej na wzór USA, Kanady, Australii, etc., za to beztrosko pozwalaj na długie forwardy za bezcen.
3. Za to zarżnij firmę specjalnym podatkiem motywacyjnym, pt. "im lepiej, tym
1. Posiadaj poważne udziały w największym producencie srebra na świecie.
2. Uparcie nie bij własnej srebrnej monety bulionowej na wzór USA, Kanady, Australii, etc., za to beztrosko pozwalaj na długie forwardy za bezcen.
3. Za to zarżnij firmę specjalnym podatkiem motywacyjnym, pt. "im lepiej, tym gorzej"
~Janosik
Skorumpowana KGHM okrada polskich podatników w tym J. U. autora patentu na rafinację srebra najtańszą metodą na świecie.
~zielona_wyspa
Lider światowy, a na GPW nie można kupować srebra ani fizycznego ani nawet świadectw udziałów. Chyba Reiffeisen cos tam kiedyś oferował, ale w tak minimalnych ilościach ze śmiech.
Fajny kraj.
~DK7
Niestety, cała produkcja srebra zakontraktowana forward na LBMA/COMEX. Na stronie KGHM są raporty, które to pokazują. A moglibyśmy mieć twardą walutę, która pozwoliłaby Polsce na przetrwanie zbliżającego się resetu monetarnego...
~gall
Kto wprowadzi walutę opartą o srebro, ten skończy jak Kennedy.
~seth
a kto ci broni zbierać w piwnicy sztabki?
~mhm
Mogliby przynajmniej jakieś bulionowe srebrne monety wypuścić, np. srebrnego Orła Bielika,
~MIREK
Bo tym krajem wiadomo kto steruje. tylko revolta może to zmienic ,ale do tego potrzebna jest zmiana świadomości okradanej wiekszości ...kolejne kroki to upaństwowienie W 100% KGHM i oderwanie polskich w jakiejś jeszcze części banków od systemu EBC i BŚ,ogłoszenie oparcia PLN o kruszce i równoległe Bo tym krajem wiadomo kto steruje. tylko revolta może to zmienic ,ale do tego potrzebna jest zmiana świadomości okradanej wiekszości ...kolejne kroki to upaństwowienie W 100% KGHM i oderwanie polskich w jakiejś jeszcze części banków od systemu EBC i BŚ,ogłoszenie oparcia PLN o kruszce i równoległe embargo na ROK CZASU na export kruszców, wyjscie RP z UE ,ogłoszenie neutralności militarnej i ułatwiony ale kontrolowany dostęp społeczeństwa do broni palnej.....
EFEKT- PO ROKU CZASU POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO STAJE SIĘ TAK ZAMOŻNE JAK SZWAJCARSKIE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki