REKLAMA

KGHM redukuje zużycie gazu; ma zabezpieczone 25-30 proc. energii na '23

2022-08-18 15:40
publikacja
2022-08-18 15:40
KGHM redukuje zużycie gazu; ma zabezpieczone 25-30 proc. energii na '23
KGHM redukuje zużycie gazu; ma zabezpieczone 25-30 proc. energii na '23
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

KGHM stara się redukować zużycie gazu. Spółka stopniowo zabezpiecza energię na przyszły rok, ma zabezpieczone 25-30 proc. wolumenu - poinformował wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok.

"Mamy zwiększone koszty rodzajowe w dwóch obszarach: materiałowe i energii. Koszty materiałowe (koszty stali, materiałów strzałowych, mierników) wzrosły dwukrotnie bardziej niż koszty energii. (...) Koszty energii wzrosły ok. 330 mln zł rdr. Staramy się temu przeciwdziałać, tam, gdzie to możliwe. Ten rok mamy jeszcze w miarę dobrze zabezpieczony, jeśli chodzi o energię elektryczną" - powiedział wiceprezes Kensbok na konferencji prasowej.

Jak wskazał, nie ma czynników, które wskazywałyby na możliwy spadek cen energii.

"Nasz zespół podjął decyzję o kroczącym, stopniowym zabezpieczeniu energii na 2023 rok" - powiedział wiceprezes.

Pytany o procent energii zahedgowanej przez spółkę na przyszły rok, odpowiedział: "Sytuacja jest zmienna, ale teraz mamy zafiksowaną cenę dla 25-30 proc. wolumenów energii na 2023 r. Cena jest zmienna, bo część była zabezpieczana rok temu, część na początku tego roku, a część w transakcjach kroczących teraz".

KGHM stara się ograniczać zużycie gazu.

„Zmierzamy do oszczędzania zużycia gazu. Zaprzestaliśmy produkcji ciepła i energii na blokach gazowo-parowych w Polkowicach – realizujemy obowiązek dostarczania ciepła miejskiego przez ciepłownię węglową. Od kilku miesięcy nie pracujemy też agregatem WTR w Hucie Legnica, to drugie największe zużycie gazu ziemnego" - powiedział wiceprezes.

Jak poinformował, według szacunków, z planowanego zużycia gazu w wysokości 2,5 TWh spółka może zejść do 1,8-1,9 TWh.

"Staramy się oszczędzać na zużyciu, ale ta oszczędność ma granice. Jesteśmy związani kontraktem z klauzulą +take or pay+. Zredukowaliśmy zużycie tyle, ile pozwala elastyczność kontraktu" - powiedział wiceprezes.

W ocenie spółki z "delikatnym optymizmem" można zakładać, że cena spot gazu nieco spadnie, jeśli poprawi się dostępność paliwa gazowego w Europie.

Wiceprezes poinformował, że spółka jest dobrze zaopatrzona w węgiel, a jej spółka produkująca ciepło miejskie ma zapasy wystarczające do produkcji tzw. rozporządzeniowej w tym sezonie grzewczym.

Kensbok pytany, czy grupa podtrzymuje budżet na ten rok, w tym założony jednostkowy koszt produkcji miedzi elektrolitycznej ze wsadów własnych KGHM Polska Miedź na poziomie 26,5 tys. zł/t, odpowiedział: „Podtrzymujemy budżet, nie robimy nowego. (...) Koszt łączny będzie wyższy".

Wiceprezes, pytany o kapitał obrotowy, poinformował, że spółka będzie zużywać zbudowane zapasy anod, zaczęła też redukować zapasy materiałowe.

"Wojna trwa, ale łańcuchy dostaw są bardziej przewidywalne, więc możemy sobie pozwolić na pracę na mniejszych zapasach" - powiedział Kensbok.

Dodał też, że KGHM przystąpił do poszukiwania oszczędności w zakresie materiałów i usług. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki