REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

KGHM ma największą kopalnię srebra na świecie. Spółka wiceliderem wydobycia

2022-04-21 14:35
publikacja
2022-04-21 14:35

KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2022 – poinformowała w czwartek spółka. Z kolei w kategorii „największych producentów srebra” koncern znalazł się na drugiej pozycji.

KGHM ma największą kopalnię srebra na świecie. Spółka wiceliderem wydobycia
KGHM ma największą kopalnię srebra na świecie. Spółka wiceliderem wydobycia
fot. VladKK / / Shutterstock

„Ranking potwierdza, że przyszłość jest nie tylko z miedzi, ale i ze srebra. A to daje KGHM świetne perspektywy na długie lata. Nasze metale są niezbędne dla zielonej transformacji, a transformacja jest niezbędna dla świata” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., cytowany w przesłanej PAP informacji.

W komunikacie podkreślono, że KGHM od wielu lat zajmuje wysoką pozycję wśród największych producentów srebra na świecie. 16 proc. przychodów miedziowego giganta pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra. W ubiegłym roku Grupa Kapitałowa KGHM wyprodukowała 1 366 ton tego metalu szlachetnego.

Jak podano, KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. Powstał on specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi.

„Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg” – wyjaśniła spółka.

Jak podkreślono, raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (2)

dodaj komentarz
roobo
Powinniśmy produkować bilon z dodatkiem srebra a nie z niklu ,to podrożyło by naszą złotówkę
laleszek
Za to ostatnie miejsce w sprzedaży srebra po dobrej cenie , oddaje za grosze nasze dobro narodowe po papierowej oszukanej cenie..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki