REKLAMA

KGHM chce jak najszybciej uruchomić zagraniczne złoża niklu

2022-03-19 17:41
publikacja
2022-03-19 17:41

Mamy złoża niklu za granicą, będziemy chcieli je jak najszybciej uruchomić, by odpowiedzieć na sytuację rynkową i zapełnić niezaspokojony przez rosyjską produkcję popyt na ten metal - powiedział w sobotę prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

KGHM chce jak najszybciej uruchomić zagraniczne złoża niklu
KGHM chce jak najszybciej uruchomić zagraniczne złoża niklu
fot. Dziurek / / Shutterstock

Rosja jest trzecim największym producentem niklu na świecie, a rosyjska firma Nornickel to jeden z głównych dostawców niklu stosowanego w produkcji stali nierdzewnej i pojazdów elektrycznych. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny niklu poszybowały w górę. 8 marca na londyńskiej giełdzie metali (LME) przekroczyły poziom 100 tys. dolarów za tonę. W związku z dużymi wahaniami cen LME czasowo wstrzymała handel niklem.

W sobotę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Chludziński był pytany, czy KGHM odczuwa zawirowania na rynku surowców i metali. Prezes KGHM podkreślił, że Rosja nie jest dużym producentem miedzi, czyli głównego produktu spółki. Dodał, że ceny miedzi także wzrosły, co dla KGHM jest korzystne.

"Mamy wzrost cen i lepszy handel, bo popyt nie spada (...). Nie spodziewamy się gorszych wyników finansowych, popyt jest utrzymywany, cena wzrosła. Oczywiście wiele się może zdarzyć, ale dla nas na razie ta sytuacja ma wpływ pozytywny ekonomicznie" - powiedział.

Przypomniał, że Rosja jest natomiast kluczowym producentem niklu. "Mamy radykalny wzrost cen (niklu - PAP) i niedobory, np. przy produkcji stali nierdzewnej. Na rynku stali Ukraina i Rosja miały istotny wpływ, stal zdrożała dwukrotnie. Ma to wpływ na koszty branży budowlanej, konstrukcyjnej. To jest ogromne wyzwanie dla wielu branż" - wskazał Chludziński.

Poinformował, że KGHM ma złoża niklu za granicą. "Będziemy chcieli je jak najszybciej uruchamiać, po to, by zapełnić popyt, który został niezaspokojony przez produkcję rosyjską. Będziemy przyspieszać pewne projekty, by odpowiedzieć na sytuację rynkową" - zaznaczył prezes KGHM.

Z informacji na stronie KGHM wynika m.in., że w Sudbury w Kanadzie spółka ma szereg aktywów, w których wydobywa się rudę miedzi i niklu wraz z metalami szlachetnymi. Jak podano, w 2005 roku odkryto złoże Morrison, bogate w polimetaliczną rudę o wysokich zawartościach miedzi, niklu i metali szlachetnych, którego eksploatację rozpoczęto w 2008 roku. W I kw. 2019 r. nastąpiło wstrzymanie wydobycia ze złoża Morrison. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
....moga "uruchomić"......tak samo jak "polscy politycy"......mogą ......DUZO ZROBIC......lol...:)
darius19
demeryt_69 - etatowy troll Putina - swoje. Byle nie o bandyckim rezimie Putina napadajacym na slabsze kraje. I zbrodniczych wojnach najazdowych. Wlasnie wplace na pobliski sierociniec dzieci z UA. Rosja zabrala im domy i rodziny.
darius19 odpowiada (usunięty)
po prostu mam alergie na trolle jak "talmud" "demeryt_69". Pragne zauwazyc ze w twoich komentarzach - ani slowa o niklu. Caly problem z niklem, a takze z tragedia Ukrainy i ludzi - zostal spowodowany przez Putina i Rosje. Tego troll nie napisze. Nie za to bierze kase,
demeryt_69
Tam od dziesięcioleci karty rozdaje Inco (obecnie Vale) i wątpię, żeby obecność Polaków mogła coś zmienić w rozkładzie sił.

obiektywny_komentator
I znowu propagandowa sieczka dla ogłupiałej gawiedzi: "chcemy jak najszybciej uruchomić". Przecież to jest wieloletnia i kosztowna inwestycja, obarczona dużym ryzykiem biznesowym, nadto ze względu na duże obciążenie środowiska, mogą w ogóle nie dostać zgód na taki interes. W 2020 i 2021 zniszczenia wokół Noryskiego Niklu I znowu propagandowa sieczka dla ogłupiałej gawiedzi: "chcemy jak najszybciej uruchomić". Przecież to jest wieloletnia i kosztowna inwestycja, obarczona dużym ryzykiem biznesowym, nadto ze względu na duże obciążenie środowiska, mogą w ogóle nie dostać zgód na taki interes. W 2020 i 2021 zniszczenia wokół Noryskiego Niklu były szeroko komentowane na świecie. Tu zdjęcia: https://geekweek.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/zdjecie,iId,2834916,iAId,354935

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki