KE z kampanią dla przedsiębiorstw o twardym brexicie

W związku z rosnącym zagrożeniem twardym brexitem Komisja Europejska przyspieszyła prace nad adresowaną do przedsiębiorstw unijnych kampanią informacyjną pt. „brak porozumienia” dotyczącą ceł i podatków pośrednich (np. VAT).

(fot. Tolga Akmen / Reuters)

Kampania ma zadanie ułatwić informowanie przedsiębiorstw, które chcą prowadzić handel ze Zjednoczonym Królestwem po 30 marca, o działaniach, jakie należy podjąć, by konsekwencje zmian były możliwie jak najłagodniejsze. Przygotowanie się do tego, że Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim, jest sprawą najwyższej wagi, jeśli chcemy uniknąć poważnych zakłóceń w działalności unijnych przedsiębiorstw.

Kampania ma też na celu zwiększenie świadomości w społeczności unijnych przedsiębiorców, w szczególności wśród MŚP. Przedsiębiorstwa, które chcą przygotować się do scenariusza zakładającego brak porozumienia i nadal prowadzić handel ze Zjednoczonym Królestwem, powinny:

 • Ocenić, czy ich zasoby ludzkie i możliwości techniczne pozwolą na zastosowanie się do procedur i przepisów celnych, np. do „reguł preferencyjnego pochodzenia”.

 • Zbadać, jakie formalności (pozwolenia celne, wpis do rejestru) mogą ułatwić im prowadzenie handlu, jeśli Zjednoczone Królestwo jest częścią ich łańcucha dostaw.

 • Dowiedzieć się w krajowym organie celnym, jakie inne działania przygotowawcze można podjąć.

Przedsiębiorstwom udostępniono szereg materiałów, w tym prostą listę kontrolną składającą się z 5 punktów, która pozwala zorientować się, jakie działania należy podjąć. Materiały opublikowane w ramach kampanii są dostępne we wszystkich językach UE.

Mimo, że nie da się całkowicie złagodzić ogólnego wpływu, jaki będzie miał scenariusz zakładający brak porozumienia, kampania powinna uzupełnić podejmowane na szczeblu krajowym wysiłki mające na celu informowanie unijnych przedsiębiorstw, a także pomóc w dotarciu do przedsiębiorstw w UE, które odczują negatywne skutki braku porozumienia - stwierdza KE.

W państwach członkowskich od dłuższego czasu prowadzone są, przy wsparciu Komisji, prace przygotowawcze, których celem jest zapewnienie, by wszystko w obszarze infrastruktury celnej i logistyki było gotowe na wypadek spełnienia się scenariusza zakładającego brak porozumienia.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.