REKLAMA

Komisja Europejska sprawdzi, czy Google naruszył unijne zasady konkurencji

2021-06-22 14:36
publikacja
2021-06-22 14:36
Komisja Europejska sprawdzi, czy Google naruszył unijne zasady konkurencji
Komisja Europejska sprawdzi, czy Google naruszył unijne zasady konkurencji
fot. Dado Ruvic / / Reuters

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego złamania przez Google reguł UE, dotycdzących konkurencji w sektorze technologii reklamy internetowej.

Komisja Europejska sprawdzi, czy Google naruszył unijne zasady konkurencji, faworyzując własne usługi technologii reklamy online ze szkodą dla konkurencyjnych dostawców usług technologii reklamowych, reklamodawców i wydawców internetowych.

Formalne postępowanie wyjaśniające ma na celu w szczególności zbadanie, czy Google zakłóca konkurencję, ograniczając dostęp stronom trzecim do danych użytkownika w celach reklamowych w witrynach i aplikacjach, jednocześnie zachowując takie dane na własny użytek.

„Usługi reklamowe online są podstawą tego, w jaki sposób Google i wydawcy zarabiają na swoich usługach online. Google zbiera dane, które mają być wykorzystywane do ukierunkowanych celów reklamowych, sprzedaje powierzchnię reklamową, a także działa jako pośrednik reklamowy online. Tak więc Google jest obecny na prawie wszystkich poziomach łańcucha dostaw reklam graficznych online. Obawiamy się, że Google utrudnił (działanie) konkurencyjnym usługom reklamowym" - poinformowała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

W 2019 r. wydatki na reklamy graficzne w UE oszacowano na około 20 mld euro. Google świadczy kilka usług dotyczących technologii reklamowych, które pośredniczą między reklamodawcami a wydawcami w celu wyświetlania reklam w witrynach internetowych lub aplikacjach mobilnych. Dochodzenie Komisji skoncentruje się na reklamach graficznych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pinio2019
Najgorsze co robi google to wybiera odpowiedź z konkretnej strony i umieszcza ją nad wynikami wyszukiwania pozbawiając ruchu małe strony, na które po uzyskaniu odpowiedzi user już nie klika. Testuje w ten sposób swoja sztuczna inteligencję która jednak oparta jest na wiedzy twórców treści. Twórcy treści mają z tego całe nic.
grzegorzkubik
Google dział tak, że jak wpiszesz. "Powikłania poszczepienne" to masz najpierw wypozycjonowane strony promujące szczepienia lub opisujące błahe przypadki. Wielu rzeczy nie ustalisz jeśli nie skoczysz np. do 15 podstrony. Google stoi tam gdzie stało kiedyś...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki