REKLAMA

KE szykuje czarną listę rajów podatkowych

2016-09-15 14:38
publikacja
2016-09-15 14:38

Komisja Europejska opublikowała w czwartek wyniki oceny wszystkich krajów świata pod kątem ich prawodawstwa podatkowego. Ma to być pierwszy etap na drodze do ogłoszenia unijnej czarnej listy rajów podatkowych, co spodziewane jest pod koniec 2017 roku.

KE szykuje czarną listę rajów podatkowych / fot. ytjo / YAY Foto

Opublikowana tabela ma umożliwić ustalenie, jakie jest potencjalne ryzyko, że system podatkowy w poszczególnych państwach trzecich może ułatwiać uchylanie się od opodatkowania. Ta wstępna ocena opierała się na szeregu neutralnych i obiektywnych wskaźnikach, m.in. danych gospodarczych, działalności finansowej, strukturach instytucjonalnych i prawnych oraz podstawowych standardach dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych.

KE napisała w komunikacie, że tabela została przedstawiona krajom członkowskim, które ją przeanalizują pod kątem państw, jakie będzie należało oficjalnie gruntownie zbadać. Z ich władzami wszczęte zostaną negocjacje, a jeśli odmówią one współpracy, to zostaną wciągnięte na wspólną listę krajów niewspółpracujących w dziedzinie podatkowej i nieprzestrzegających przepisów.

"Nie chodzi teraz o nazywanie i piętnowanie poszczególnych krajów - powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. - Ten moment nadejdzie pod koniec 2017 roku, kiedy będziemy mieli wspólną, rygorystyczną, wiarygodną europejską listę, którą będziemy się mogli podzielić z partnerami europejskimi. Wykaz UE będzie naszym narzędziem w walce z państwami trzecimi, które nie przestrzegają zasad".

Zamiar utworzenia czarnej listy rajów podatkowych KE ogłosiła w styczniu w ramach zakrojonego na dużą skalę planu walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków.

"Wspólny unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy będzie miał znacznie większe znaczenie niż obecny niespójny zbiór krajowych wykazów w kontaktach z państwami trzecimi, które nie godzą się na przestrzeganie międzynarodowych standardów dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych" - zaznacza KE w komunikacie. (PAP)

kot/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~student
Luksemburg też będzie na tej liście?czy nie wypada go umieścić?
~europejczyk
Politycy muszą doić z obywateli ile się da, bo na utrzymaniu jest Grecja, imigranci i rozrośnięta do granic absurdu brukselska machina urzędnicza.
~hdrvn
Chyba "białą listę" krajów do który należny przenieść prowadzenie firmy?
~ryży
Polska powinna wprowadzić podatek dochodowy od firm 0%, dzięki czemu od razu trafimy na pierwsze miejsce listy rajów podatkowych.
~Frank
Tak pewne, oni chcą by wszystkie kraje miały podatki po 40%. Jak obniżą podatki poniżej 10 % to nikt kombinować nie będzie
~zez
Czyżby? Apple płacił 1% (słownie: jeden procent!) i stwierdził, że to i tak za dużo i kombinował dalej...
~wrongbit odpowiada ~zez
Akurat dla tak globalnej firmy jeden procent to za dużo liczy sie ogólna suma. Sama rejestracja ich siedziby w danym kraju to "zasczyt"- oczywiście muszą ileś zapłacić ale jeden procent to za dużo. Powiesz dużo mają to niech płacą i płaczą a jak oni powiedzą nara i wybiorą inny kraj? Ile zyska twoje Państwo Akurat dla tak globalnej firmy jeden procent to za dużo liczy sie ogólna suma. Sama rejestracja ich siedziby w danym kraju to "zasczyt"- oczywiście muszą ileś zapłacić ale jeden procent to za dużo. Powiesz dużo mają to niech płacą i płaczą a jak oni powiedzą nara i wybiorą inny kraj? Ile zyska twoje Państwo podatkami wycedzając apple do innego kraju?...
~zez odpowiada ~wrongbit
To czemu ja nie mogę płacić 1%? Twoje tezy są tak absurdalne że aż szkoda komentować
~wrongbit odpowiada ~zez
Moja teza że kraje same zabiegają o takie firmy jak apple i patrzą żeby chociaż im włos z głowy nie spadł:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Irlandia-pomaga-Apple-unikac-podatkow-3143256.html
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Komisja-Europejska-Apple-musi-zwrocic-13-mld-euro-podatku-7475275.html
~DMPS
Na poczatek polecam Luksemburg.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki