KE daje zielone światło na przejęcie Axela Springera, wydawcy "Faktu" i "Newsweeka"

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdza przejęcie pakietu akcji Axel Springer, wydawcy dziennika "Fakt" czy tygodnika "Newsweek", przez amerykańską firmę inwestycyjną KKR. Bruksela uznała, że transakcja nie wzbudza obaw ws. konkurencji.

(fot. Juergen Moers / Reuters)

Przed przejęciem największy procent udziałów w koncernie należał do wdowy po Axelu Springerze, Friedy. Z przekazanych wcześniej przez spółki informacji wynika, że do finalizacji transakcji ma dojść w ostatnim kwartale 2019 r. lub w pierwszym 2020 r.

Mniejszościowi akcjonariusze wydawnictwa zgodzili się odsprzedać inwestorowi 42,5 proc. udziałów. Dalsze 1,04 proc. KKR kupił na wolnym rynku. Wartość całego przedsięwzięcia opiewa na 2,9 miliarda euro.

"Komisja stwierdziła, że planowane przejęcie nie powoduje żadnych obaw w zakresie konkurencji, ponieważ będzie miało ograniczony wpływ na rynek" - podkreśliła KE w komunikacie

Transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury. Po jej sfinalizowaniu KKR będzie największym akcjonariuszem wydawnictwa z 43,54 proc. udziałów. Wdowa po założycielu najpoczytniejszego niemieckiego dziennika Frieda Springer zachowała swoje 42,6 proc. Umowa z KKR przewiduje, że żadna decyzja nie może być podjęta bez jej zgody.

Axel Springer to firma medialna i technologiczna działająca w ponad 40 krajach, prowadząca różnorodne marki medialne w tym niemiecki "Bild", "Welt" czy wydawane w Brukseli Politico.eu. W Polsce poza "Faktem" i "Newsweekiem" stoi za takimi tytułami, jak "Forbes", "Przegląd Sportowy" czy serwis Onet.pl.

Dzięki zastrzykowi kapitału od KKR Axel Springer chce zwiększyć swoją obecność w internecie, która już teraz przynosi większość globalnych dochodów koncernu.

KKR został założony przez Henry’ego Kravisa, amerykańskiego miliardera, kojarzonego z Republikanami. Popierał on finansowo Donalda Trumpa, George’a W. Busha i Johna McCaina.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 5 specjalnie_zarejestrowany2

PIs do dzieła wykorzystać szanse i zrepolonizować Bild i Playboya!

! Odpowiedz
2 7 eagleeye

Dla mnie to będzie kiniec AS. Takie firmy inni kupują po to aby je zdominować i narzucić swoją narrację. Zobaczycie może nie za rok czy dwa ale dużo się zapewne zmieni.

! Odpowiedz
7 17 silvio_gesell

Jeszcze brakuje tylko pro-chińskich mediów w Polsce. Sprzedajmy Agorę Chińczykom, bo narazie należy do Sorosa i jego funduszy inwestycyjnych.

! Odpowiedz
6 14 and00

Nie my tylko Soros by musiał chcieć, a takiej tuby z rąk nie wypuści...

! Odpowiedz
6 16 silvio_gesell odpowiada and00

Agora żyje z reklamy. Wystarczy opodatkować reklamy, a właściwie to znieść możliwość odliczania kosztów reklamy od VAT. To jest zresztą logiczne, bo VAT to podatek od wartości dodanej, a reklama jest wartością odjętą, bo podnosi cenę produktu a nie podnosi jakości.

! Odpowiedz
24 12 langdon25

Ciekawe czy redaktorka Ogórkowa zrozumie treść tego newsa ? Teraz będą rzucać w jankesow ze zdominowali polskie media ?

! Odpowiedz
45 20 jes

Jak to teraz będzie u pisowców? Nie będą mogli straszyć niemieckimi mediami, bo przecież na sojusznika, który zniósł wizy, nie mogą pisioczyć.

! Odpowiedz
4 19 and00

Po 1 to sie liczy podobno miejsce rejestracji, a nie narodowość właścicela
A jeżeli narodowość(bądz miejsce rejestracji) właściciela, to praktycznie nie można mówić o polskim przemyśle i handlu

! Odpowiedz
16 1 jes odpowiada and00

Czyli dalej będziesz pisioczył, że to niemieckie, wrogie media? :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne