REKLAMA

Już w 30 miastach pojedziesz za darmo

2015-05-29 04:04
publikacja
2015-05-29 04:04
Już w 30 miastach pojedziesz za darmo
Już w 30 miastach pojedziesz za darmo
fot. MATEUSZ JAGIELSKI / / EastNews

Już w prawie 30 polskich miastach pasażerowie komunikacji miejskiej nie muszą płacić za bilet - informuje "Rzeczpospolita". Głównie dotyczy to małych miejscowości.

(fot. MATEUSZ JAGIELSKI / EastNews)

W dużych aglomeracjach raczej nie ma na to szans, chociaż zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że jest to sposób na przyciągnięcie nowych mieszkańców i - w efekcie - wzrost dochodów budżetowych.

Jako przykład takiego podejścia do bilansu kosztów i dochodów podają Tallin. Tutaj władze stolicy Estonii wydały w 2013 r. na to, by komunikacja miejska była bezpłatna, 12 mln euro. Tam jednak udział lokalnych samorządów w podatkach, m.in. PIT jest znacznie wyższy niż w Polsce. Np. w Warszawie wpływy z biletów pokrywają zaledwie 35 proc. kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej.

Gazeta podaje liczne przykłady polskich miejscowości, gdzie z powodzeniem zrezygnowano z biletów.

(PAP)

sto/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~GOLDMAN
BARDZO DOBRY PRZYKLAD LEWACKIEJ PROPAGANDY TZN ZE ISTNIEJE COS TAKIEGO JAK; DARMOWY LUNCH;!ZA TE DARMOWE BILETY KTOS GDZIES INDZIEJ PODNIESIE INNE PODATKI ZEBY SFINANSOWAC USLUGE I NAWET NIKT O TYM SIE NIE DOWIE....
~kljlkj
no i szłusznie powiedziane jest to sposób na zarobek dla miasta tak samo jak wprowadzenie darmowych muzeów instytucji kultury czy basenów, darmowego internetu, miejsc do spędzania wolnego czasu typu ławki parki z infrastrukturą do grillowania czy miejscami wolnymi do spożywania alkoholu na świeżym powietrzu oraz bezpłatne no i szłusznie powiedziane jest to sposób na zarobek dla miasta tak samo jak wprowadzenie darmowych muzeów instytucji kultury czy basenów, darmowego internetu, miejsc do spędzania wolnego czasu typu ławki parki z infrastrukturą do grillowania czy miejscami wolnymi do spożywania alkoholu na świeżym powietrzu oraz bezpłatne tolety. Parkingi płatne skutecznie odstraszają obecnych mieszkańców tak samo jak ograniczenia wolnego handlu przydrożnego, zakazy i ograniczenia.
~felek
Bezpłatne autobusy to dobre rozwiązanie dla meneli, którzy nie płacą podatków i żyją z zasiłków. Płacą jedynie VAT i akcyzę, ale co z tego, skoro pieniądze dostali z zasiłku...
~endi
Komunikacja miejska w dużych miastach nigdy nie będzie bezpłatna , a wiecie dlaczego ? bo miasta wprowadzając karty elektroniczne z naszymi danymi np PEK wiedzą o nas wszystko . Wsiadając do bezpłatnego autobusu jesteś anonimowy , władza nigdy nie pozwoli ci być anonimowym ...
~mwa
Dobra dobra, to podajcie listę tych 30 miast.
Pewnie większość z nich to 2-3 linie na krzyż.
~hihih
linia do okola rynku ;) 500metrow
~zeflik
Przynajmniej Bankier mógłby posługiwać się normalnym językiem a nie bolszewicką retoryką. To rzekome darmowe jest - jak znam rozmach urzędniczy - qrevską drożyzną i przerzucaniem kosztów na innych. Dlaczego kierowca skutera zapindalający 12h/dobę z pizzą po mieście ma się dorzucać do biednego emeryta generała Przynajmniej Bankier mógłby posługiwać się normalnym językiem a nie bolszewicką retoryką. To rzekome darmowe jest - jak znam rozmach urzędniczy - qrevską drożyzną i przerzucaniem kosztów na innych. Dlaczego kierowca skutera zapindalający 12h/dobę z pizzą po mieście ma się dorzucać do biednego emeryta generała LWP, który ze względu na swoja burzliwą pijacką przeszłość za stery skutera nie wsiądzie?
~gość
Bo jak mu się ten skuter zepsuje, to się zdarza, to nie będzie musiał, z tą pizzą na ręku latać pół godziny, by znaleźć najbliższy czynny kiosk z biletami ? Czasami, zwłaszcza zimą, powrót do domu ogrzewanym autobusem jest czasami przyjemniejsza, niż jeszcze kolejna jazda na skuterze po 12 godzinach pracy?
~heh
Hehe dobre. Koszty generują urzędnicy. Koszt paliwa 5 zł na 100 km. Więc bilet pokrywa prawie 100 proc ceny. Jakby tak było to korki by zniknęły, a paliwo ztaniało.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki