REKLAMA

Jurgiel: Rząd PiS obniżył wiek emerytalny również dla rolników

2017-10-16 16:28
publikacja
2017-10-16 16:28

Rząd PiS obniżył wiek emerytalny również dla rolników - tak szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpowiada na propozycje PSL, który chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

W poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku Jurgiel mówił, że z dniem 1 października weszły w życie przepisy emerytalne, dające możliwość przejścia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat, obowiązujące również rolników.

"Ten rząd (PiS-PAP), zgodnie z programem, który prezentował po objęciu władzy, obniżył wiek emerytalny (...) Czyli mamy realne obniżenie o 7 i 2 lata, i tego jakoś nie mogą zrozumieć działacze PSL" - mówił minister Jurgiel.

Nawiązał w ten sposób do reformy z 2012 r., która za rządów PO-PSL wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

Na początku października ludowcy poinformowali, że popierają obywatelski projekt ustawy zakładający obniżenie wieku emerytalnego rolników. Pod wnioskiem o powołanie komitetu ws. inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie zebrano kilkanaście tysięcy podpisów. Komitet chce, by wiek emerytalny dla rolników był obniżony do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Jurgiel mówił też w Białymstoku, że od marca 300 tys. rolników otrzymało minimalną emeryturę lub rentę w wysokości 1 tys. zł. "Od września dzieci rolników, domownicy do 16 lat są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem opłacanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" - dodał szef resortu rolnictwa.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pytek21
Znów, po górnikach, rolnicy to też święte krowy.
Skandal!!!
pomorzaninm
ale niech płacą ZUS a nie KRUS... te wszsytkie uprzywilejowane grupy zawodowe to skandal ...żerują na innych pracujących ...i potem musi byc klin 48% na ZUS od pensji jak sie tak rozdaje przywileje...
silvio_gesell odpowiada pomorzaninm
Nie da się opodatkować rolników od pracy, bo zmniejszą produkcję, ceny żywności wzrosną i zarobią to samo - popyt na żywność jest sztywny. Jedyny podatek, który nie zmniejsza produkcji rolnej to podatek rolny, czyli od wartości ziemi. On zwieksza produkcję rolną, bo nie opłaca się trzymać ziemi jej odłogiem, i Nie da się opodatkować rolników od pracy, bo zmniejszą produkcję, ceny żywności wzrosną i zarobią to samo - popyt na żywność jest sztywny. Jedyny podatek, który nie zmniejsza produkcji rolnej to podatek rolny, czyli od wartości ziemi. On zwieksza produkcję rolną, bo nie opłaca się trzymać ziemi jej odłogiem, i nie obniża dochodów rolników, bo w całości przerzucony zostanie w ceny żywności.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki