REKLAMA
WAŻNE

Jest zgoda KNF na powołanie Kluzy na prezesa BOŚ Banku

2016-12-07 10:39
publikacja
2016-12-07 10:39

Stanisław Kluza może zostać powołany na stanowisko prezesa BOŚ, zgodziła się na to bowiem Komisja Nadzoru Finansowego. BOŚ podał w komunikacie, że Kluza zarządza bankiem od marca br., a realizowana od kwietnia nowa strategia przynosi już wymierne rezultaty.

Stanisław Kluza / Bank Ochrony Środowiska

Biuro prasowe banku poinformowało, że Kluza jest doktorem nauk ekonomicznych związanym ze Szkołą Główną Handlową. Od początku kariery zawodowej specjalizuje się w problematyce rynku finansowego, analizach makroekonomicznych oraz metodach ilościowych. Był wiceministrem, a następnie ministrem finansów (lipiec-wrzesień 2006 r.), a w latach 2006 - 2011 przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.

W komunikacie wskazano, że niecały miesiąc po objęciu przez Kluzę obowiązków prezesa - 20 kwietnia 2016 r. BOŚ opublikował Ramową Strategię Rozwoju na lata 2016-2020. Do kluczowych kierunków ujętych w strategii należą: korekta modelu biznesowego Grupy, konieczność zapewnienia stabilnych źródeł finansowania, rozszerzanie aktywności w obszarze szeroko pojętej ochrony środowiska, a także zwiększanie zaangażowania na polu obsługi małych i średnich przedsiębiorstw.

Zakłada się, że w perspektywie 2020 r. bank zakłada wzrost ROE (wskaźnika zwrotu z kapitałów własnych) do poziomu przekraczającego 7 proc., wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) zostanie obniżony do ok. 51 proc., a zysk netto przekroczy 140 mln zł. Zaznaczono, że wartości te nie uwzględniają podatku bankowego.

"Wśród istotnych sukcesów BOŚ zrealizowanych w br. należy wymienić obniżenie kosztów finansowania w wyniku wykupu euroobligacji o wartości 250 mln euro i zastąpieniu ich tańszym pieniądzem pozyskiwanym na rynku depozytów złotowych, sfinalizowanie podniesienia kapitału zakładowego Banku o 400 mln zł, sukcesywną zmianę struktury portfela kredytowego, a także zwiększenie zaangażowania na polu obsługi małych i średnich przedsiębiorstw oraz w szeroko pojętym obszarze ochrony środowiska" - napisano w komunikacie.

"Podjęte działania powiązane z konsekwentnym wdrażaniem nowej strategii BOŚ przynoszą wymierne rezultaty. W III kwartale (co warto podkreślić również po dodatnim II kwartale), BOŚ odnotował 12,7 mln zł skonsolidowanego zysku wobec 7,4 mln zł straty za porównywalny okres 2015 r." - dodano. Podkreślono, że grupa BOŚ spełnia wymagane poziomy współczynników kapitałowych zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego. (PAP)

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Anonimus
dobra zmiana w pełnej krasie
~tobi
czy ww. jegomość przypadkiem nie był/jest umoczony w aferę WGI?
~Manolo
Inspektor Kluzo, "ślepy" portfel w IDM...... w literaturze też jest ślad tego, co się wyprawiało w KNF za jego prezesowania...."Wyrok" Mariusz Zielke

Kolejny "fachowiec" witany jako człowiek sukcesu w tym kraju......

Pamiętamy.......

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki