REKLAMA

Jeronimo Martins ocenia, że sezon świąteczny będzie trudny

2020-10-29 12:00
publikacja
2020-10-29 12:00
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Jeronimo Martins, właściciel m.in. sklepów Biedronka, ocenia, że okres sprzedażowy przed Bożym Narodzeniem będzie trudny z powodu kryzysu epidemicznego - poinformowali przedstawiciele grupy podczas telekonferencji.

"Niepewność jest nadal bardzo duża. Sądzimy, że okres Świąt Bożego Narodzenia będzie trudny z powodu bardziej wrażliwych nastrojów konsumenckich w kontekście bieżącego kryzysu epidemicznego" - powiedziała podczas czwartkowej telekonferencji Ana Luisa Virginia, dyrektor finansowa Jeronimo Martins.

Wskazała, że niewiadomą pozostaje rozwój pandemii, a tym samym możliwe dalsze restrykcje, np. w zakresie przemieszczania się ludności.

"Od rozwoju pandemii zależeć będą ograniczenia. Pytanie, czy ludzie będą mogli się w Święta gromadzić i świętować" - powiedziała.

Dyrektor oceniła, że grupa jest lepiej niż wiosną przygotowana do restrykcji już obowiązujących w Polsce (m.in. ograniczenia w liczbie klientów). Wskazała, że Biedronka wydłużyła godziny pracy, przygotowała odpowiednią ofertę dla klientów, zapewniła bezpieczeństwo sanitarne.

Spółka liczy się jednak z tym, że klienci będą robić zakupy mniej spontanicznie, że będą ograniczać wizyty w sklepach.

"Będziemy nadal pracować nad tym, by nasz koszyk był atrakcyjny" - powiedziała Ana Luisa Virginia.

Wskazała, że poziom marż osiąganych przez Biedronkę zależeć będzie od przychodów, a więc od nastrojów konsumentów w związku z pandemią.

Jak powiedziała, spółka zakłada w bazowym scenariuszu, że w przyszłym roku w Polsce będzie obowiązywał podatek handlowy.

Przychody sieci Biedronka w trzecim kwartale - w walucie lokalnej - wzrosły o 9,3 proc., a sprzedaż porównywalna była wyższa o 6 proc. Przychody wyrażone w euro wzrosły o 6,4 proc. do 3,4 mld euro.

Marża EBITDA Biedronki w III kwartale nie zmieniła się rdr i wyniosła 9,6 proc. Po trzech kwartałach wyniosła 9,2 proc., co oznacza spadek o 0,2 p.p.

Biedronka chce powiększyć w tym roku sieć o około 100 obiektów, o ile pozwolą na to warunki w sektorze budowlanym. Do końca września firma otworzyła 52 nowe sklepy (wzrost o 45 netto) oraz zmodernizowała 167 lokalizacji. Na koniec września sieć liczyła 3.047 sklepów, o 115 więcej niż przed rokiem.

Dyrektor finansowa Jeronimo Martins poinformowała, że grupa Jeronimo ma nadal ambicje rozwoju w Europie Wschodniej, ale ewentualne przejęcia mogą się opóźnić z powodu pandemii i ograniczeń w podróżowaniu. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki