REKLAMA

Jeff Bezos przekazał 100 mln dol. fundacji Baracka Obamy

2021-11-22 17:54
publikacja
2021-11-22 17:54
Jeff Bezos przekazał 100 mln dol. fundacji Baracka Obamy
Jeff Bezos przekazał 100 mln dol. fundacji Baracka Obamy
fot. Pool / / Reuters

Założyciel Amazona Jeff Bezos przekazał 100 mln dolarów fundacji byłego prezydenta Baracka Obamy - poinformował w poniedziałek portal Puck News. Była to największa dotychczas darowizna dla Fundacji Obamy.

Jak pisze były dziennikarz CNN Theodore Schliefer, choć o darze drugiego najbogatszego człowieka świata mówiło się w kuluarach od dawna, dopiero teraz fundacja oficjalnie potwierdziła pogłoski.

Według doniesień portalu darowizna nie miała określonego celu, na który pieniądze mają zostać przeznaczone, jednak Bezos miał poprosić, by plac przy powstającym centrum prezydenckim Obamy w Chicago nosił imię Johna Lewisa, wieloletniego kongresmena i jednego z liderów ruchu na rzecz praw Afroamerykanów w latach 60. W zawarciu porozumienia miał pomóc były rzecznik prasowy Obamy Jay Carney, który obecnie pracuje dla Bezosa.

Budowa biblioteki i prezydenckiego centrum jest jednym z głównych celów fundacji Obamy, która również m.in. prowadzi program stypendiów dla młodych liderów z całego świata. Bezos nie jest jedynym miliarderem, który w ten sposób wspomógł fundację byłego prezydenta, choć kwota jego darowizny jest dotąd największa. 50 milionów darowali fundacji Bill i Melinda Gatesowie, inwestor Google'a i Amazona John Doerr i twórca Napstera Sean Parker. Łącznie fundacja Obamy zebrała już ponad 720 milionów dolarów, nieco mniej niż połowę z założonego celu 1,6 mld.

Według Puck News darowizna Bezosa - który w tym roku zrezygnował po 27 latach z funkcji dyrektora wykonawczego Amazona - wpisuje się w jego filantropijną działalność mającą polepszyć jego reputację, wspierając duże i znane fundacje oraz aktywistów. 100 mln dolarów przeznaczył m.in. na ekologiczne organizacje World Resources Institute i Nature Conservancy, zaś 200 mln dla Smithsonian Institution, organizacji sprawującej pieczę nad szeroką siecią publicznych muzeów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński 

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
adam.1983
Dla niego to są drobniaki, można by to porównać do kowalskiego który daje żulikowi na piwko, ale w tym przepadku cały świat się podnieca bo dał 100mln, a ile takich setek mln zaoszczędził na pensjach pracowników w swoim biznesie.
jendreka
Niech je przekaże wyzyskiwanym pracownikom. Jak zwykle lepiej omijać podatki niż dobrze wynagradzać.
teken
haha dobre, 100 mln fundacji Baraka, haha
jenak
Ale biznes. Pół Europy zap..... w oboziepacy, a później przelewik jednym strzałem. Feudalizm i Rzym to pecha. To byli głupcy. Sromotni.
wizytator
Nooo fundacja. To takie "legalne" pralnie pieniędzy.
carlito1
Fajnie... Tak modnie. Koleś kolesiowi :)

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki