REKLAMA

Jeden z talibów przyjmowanych w Oslo zgłoszony na policję za zbrodnie wojenne

2022-01-24 20:32
publikacja
2022-01-24 20:32
Jeden z talibów przyjmowanych w Oslo zgłoszony na policję za zbrodnie wojenne
Jeden z talibów przyjmowanych w Oslo zgłoszony na policję za zbrodnie wojenne
fot. May_Lana / / Shutterstock

Uczestniczący w rozmowach w Oslo na temat kryzysu humanitarnego i praw człowieka w Afganistanie talib Anas Haqqani został zgłoszony w poniedziałek na policję pod zarzutem dokonania zbrodni wojennych. Ma on być odpowiedzialny m.in. za zabicie norweskiego dziennikarza.

Doniesienie złożył norwesko-afgański ekspert ds. mediów Zahir Athari, nazywając taliba "afgańskim Breivikiem". Według niego Anas Haqqani jest członkiem grupy islamistycznej Haqqani, odpowiedzialnej za "najbardziej śmiertelne w skutkach ataki na ludność cywilną w Afganistanie od 2001 roku".

"Jest on podejmowany jako gość z honorami zamiast skuty kajdankami stać przed Międzynarodowym Trybunałem Praw Człowieka w Hadze" - podkreślił Athari.

Grupa Haqqani stoi za zamachem na hotel Serena w Kabulu w 2008 roku, w którym zginął norweski dziennikarz gazety "Dagbladet" Carsten Thomassen. Atak przeżył premier Norwegii Jonas Gahr Store, pełniący wówczas funkcję szefa dyplomacji. Zapytany przez "Dagbladet" o obecność terrorysty w Oslo, szef norweskiego rządu odpowiedział, że "nie widział listy afgańskich gości". "Nie byliśmy w stanie wpłynąć na skład delegacji" - zaznaczył.

W poniedziałek przyjęcie doniesienia w sprawie Haqqaniego potwierdziła norweska policja kryminalna Kripos. "Sprawę będziemy prowadzić w normalny sposób" - oświadczyła prokurator Marit Formo.

Norweskie MSZ zaprzeczyło jakoby delegacja talibów otrzymała od norweskiego rządu specjalne gwarancje bezpieczeństwa.

W Oslo z inicjatywy MSZ Norwegii od niedzieli trwa spotkanie delegacji nowego rządu Afganistanu z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego tego kraju oraz dyplomatami USA, UE oraz kilku innych krajów zachodnich.

Według norweskiej telewizji NRK ma dojść również do rozmów dwustronnych talibów z przedstawicielami USA.

Wizyta talibów w Norwegii jest pierwszym przypadkiem przyjęcia przedstawicieli nowej władzy afgańskiej przez kraj zachodni. Jak oświadczyła szefowa norweskiego MSZ Anniken Huitfeldt, rozmowy mają na celu uniknięcie kryzysu humanitarnego oraz poprawę sytuacji kobiet. "Nie są legitymizacją ani uznaniem talibów" - podkreśliła.

W norweskich mediach toczy się debata, czy posłanie przez rząd prywatnego samolotu po delegację talibów było właściwe. Koszt organizacji spotkania, przelotu oraz środków bezpieczeństwa oszacowano na ok. 7 mln koron (ok. 700 tys. euro).

Daniel Zyśk (PAP)

zys/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki