REKLAMA

Japoński paszport najpotężniejszy na świecie. Polski na 11 miejscu

2021-01-11 15:05
publikacja
2021-01-11 15:05
fot. hirotomo t / Flickr

Według opublikowanego przez Henley and Partners rankingu “siły” paszportów, japoński paszport umożliwia bezwizową podróż do 191 krajów. Posiadacz polskiego dokumentu podróży, sklasyfikowanego na 11 miejscu, może bez wiz wyjechać do 181 państw.

Zestawianiem paszportów, według poziomu swobody podróżowania po świecie, od 2006 roku zajmuje się londyńska firma Henley and Partners. Ranking ocenia 199 paszportów z całego świata, rokrocznie uwzględniając zmiany w umowach wizowych między państwami.

Japonia już po raz trzeci uplasowała się na szczycie rankingu. Obok niej znalazły się - Singapur, Niemcy i Korea Południowa.

Polski paszport awansował z 16. pozycji, jaką zajmował jeszcze w 2019 roku, na 11. Przed dwoma laty pozwalał na podróż do 172 krajów, obecnie do 181. Wyżej od Polski sklasyfikowano między innymi paszport czeski, z którym można odwiedzić 184 kraje, czy węgierski, umożliwiający wyjazd do 182 państw. Najniżej oceniono paszporty Syrii, Iraku i Afganistanu.

Ranking pokazuje, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiło wzmocnienie paszportów z regionu Azji i Pacyfiku na czele z Japonią, Singapurem i Koreą Południową. Według autorów raportu tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma, gdy powrócą podróże międzynarodowe, ponieważ kraje te należą do tych, które jako pierwsze rozpoczęły proces wychodzenia z pandemii.

tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
rzoockxz
Bez wizy do 181 krajów? To jakaś kaczka dziennikarska, wszystkich państw na świecie jest ok. 200, a więc byłyby to prawie wszystkie, a tak przecież nie jest. Serwis rządowy wymienia zaledwie 95 państw z bezwizowym wjazdem dla Polaków.
https://www.gov.pl/web/gruzja/lista-panstw-ktorych-obywatele-moga-podrozowac-do-polski-bez-wiz
rzoockxz
Zaraz, to nie to zestawienie. W takim razie 119.
https://rankomat.pl/turystyka/do-tych-krajow-nie-wjedziesz-bez-wizy-kiedy-paszport-nie-wystarczy
demeryt_69
Najniżej oceniono paszporty Syrii, Iraku i Afganistanu - dość dziwne mając na uwadze, że posiadacze tych paszportów na dzień dobry dostają niezły socjal w Rajchu :)

PS. Najlepsze paszporty to te z Kanady, z Australii lub z Nowej Zelandii.
wizytator
A Czechy znowu przed nami borokami.
potiomkin
Polska na 11 miejscu, ale przed nami nie 10 ale ok 30 paszportów z innych krajów.
antonee
Słuszna uwaga! Polski jest na miejscu 28 (ex aequo ze Słowacją, Litwą i Islandią).
antek10
Widać czarno na białym że przekaz medialny potrafi być zakłamany nawet przy prostej matematyce. Tak samo jest z tym wirusem. Robią nas w ciula. Nakradli, mają kasę na kupowanie biznesów w przystępnej cenie - hotele są doskonałym przykładem.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki