REKLAMA

Janczyk: MF widzi pole do korekty w podatku bankowym

2016-04-29 12:33
publikacja
2016-04-29 12:33

Wpływ z podatku od niektórych instytucji finansowych w 2016 r. będzie niższy od założonych w budżecie 5,5 mld zł. MF widzi pole do korekty w konstrukcji tego podatku. Obecnie trwają analizy i nie ma planu szybkich zmian. Korekta mogłaby polegać na uśrednieniu stanów obligacji posiadanych przez banki - poinformował wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Po pierwsze - mamy za sobą pierwszy miesiąc działania tej daniny. Mamy pierwsze dane. One rzeczywiście pokazują, że to będzie mniejszy wpływ niż ten, jaki jest zaplanowany w ustawie budżetowej. Ale nie dziwi nas to, nie jesteśmy tym zaskoczeni. Wszędzie podatki sektorowe w momencie kiedy były wprowadzane, w pierwszej fazie, na ogół wypadały gorzej od oczekiwań" - powiedział w piątek Janczyk w rozmowie z dziennikarzami.

"Są pewne elementy, które można byłoby tam skorygować, żeby uzyskać większy wpływ. Na tę chwilę trwają analizy i nie podejmiemy decyzji o tym, żeby tę korektę szybko wprowadzać. Mówiąc wprost - jest ona możliwa do wykonania, chociażby poprzez uśrednienie stanów obligacji, jakie posiadają banki. W tej chwili mamy zapisany w ustawie stan na koniec każdego miesiąca" - dodał.

"Zauważyliśmy w pierwszych miesiącach - jeszcze przed wejściem w życie tej ustawy, kiedy była ona procedowana - że w ramach optymalizacji podatkowej banki uzupełniły swoje portfele o obligacje. To w naturalny sposób spowodowało obniżenie podstawy do opodatkowania" - powiedział Janczyk.

Pytany o ewentualny termin wejścia w życie korekty do ustawy Janczyk powiedział: "W tej chwili nie mówię o żadnej korekcie, trwają analizy, przyglądamy się temu. Mamy pierwsze dane. Nie jesteśmy tym zaskoczeni".

Planowane w ustawie budżetowej na rok 2016 dochody z podatku od niektórych instytucji finansowych to 5.500,0 mln zł. Po marcu dochody z podatku wyniosły 364,2 mln zł. (PAP)

jba/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~po_owocach_poznać
Co to znaczy dobry PR? Kiedyś generałowie, po przegranej batalii, opisywali swych uciekających niedobitków jako: "wycofywanie się na z góry zaplanowane pozycje". Robili po prostu "dobrą minę do złej gry". Ten Janczyk robi coś podobnego. A przecież milczenie jest złotem.
~pytania
Ile instytucji realizuje tzw. "plan naprawczy", po zaraportowaniu strat w Q4 2015? Czy oprócz BPH i BOŚ ze stratami rocznymi, dotyczy to również strat kwartalnych (jak np w GNB) ? Opublikowano dane z końca lutego 2016, a jak to wyglądało na koniec marca b.r. (więcej czy mniej)?
~Smok
Ris nie ma na nic pomysłu , opodatkuja wszystko i wszystkich , a mieszac to moga swoje jaja jak maja, bo oaczor ich nie ma ha ha ha
~szewczyk
W 2017 będziemy mieli nowy podatek 15 zł miesięcznie (180 zł rocznie) od każdego licznika prądu. Ponoć ma przynosić 2,5 mld zł rocznie na na publiczne środki masowego przekazu. Ma zastąpić tzw. abonament RTV. A kiedy wodomierze, liczniki gazu, połączenia telefoniczne i SMSy ?
~krzywa_Laffera
Po miesiącu obowiązywania podatku psiory narzekają, że im mało, a to dopiero początek optymalizacji. Banki masowo wynoszą leasing do swoich filii za granicą. Nowo udzielane kredyty dla firm również są udzielane przez zagraniczne filie. W efekcie nie tylko nie będzie od nich wpływu z podatku bankowego, ale i z CIT.
~Piotr
Jeśli bank ma pulę aktywów (np. depozytów) to płaci od nich podatek od aktywów. Bez znaczenia jest, czy udzieli z tej pili kredytu, czy nie.
~żenada odpowiada ~Piotr
Depozyty ludności i firm są księgowane w PASYWACH, poniżej kapitałów własnych banków, jako zobowiązania wobec klientów. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrozumieć to powinieneś zmienić portal na mniej ambitny. Pasywa finansują AKTYWA banków czyli udzielane kredyty i pożyczki.
~krzywa_Laffera odpowiada ~Piotr
brak wiedzy Piotrze, depozyty to pasywa jak napisał @żenada, od nich nie ma podatku bankowego, choć one są opodatkowane innym podatkiem - Belki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ułańska_fantazja
Czekamy na wyniki analiz: czy to banki płacą mniej czy może ubezpieczyciele? Następnym krokiem M.F. może być obniżenie kwoty wolnej od podatku dla banków z 4 mld zł na 3 mld, a dla ubezpieczycieli 200 mln zł na 150 mln.- a co, nie wolno? A kto zabroni? Cel uświęca środki !

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki