REKLAMA

Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem PKO BP

2021-06-08 21:46, akt.2021-06-09 06:28
publikacja
2021-06-08 21:46
aktualizacja
2021-06-09 06:28
Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem PKO BP
Jan Emeryk Rościszewski nowym prezesem PKO BP
/ PKO BP

Rada nadzorcza PKO BP powołała na stanowisko prezesa Jana Emeryka Rościszewskiego, dotychczasowego wiceprezesa banku - podał PKO BP w komunikacie. Do zarządu powołany został Marcin Eckert. Nowy prezes zapowiada kontynuację procesu cyfryzacji banku.

Powołanie Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko prezesa nastąpiło pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody. Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Rościszewskiemu kierowanie pracami zarządu.

"To dla mnie wielkie wyróżnienie i wymagające wyzwanie. Podejmuję je z pokorą i ze świadomością ogromnej odpowiedzialności, jaka wiąże się ze sterowaniem organizacją o takiej skali. W najbliższej perspektywie w banku skupimy się na dokończeniu realizacji obecnej strategii i wypracowaniu kolejnej" - powiedział Rościszewski, cytowany w komunikacie prasowym PKO BP.

"Właściwą drogą, którą powinien podążać bank, jest kontynuacja cyfryzacji" - dodał.

Jan Emeryk Rościszewski od lipca 2016 roku nadzorował w PKO BP obszar rynku detalicznego obsługujący 11 mln klientów. Pełnił też funkcje w radach nadzorczych spółek należących do grupy kapitałowej PKO BP: PKO Leasing, PKO Faktoring, PKO Bank Hipoteczny, PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń oraz PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

W latach 1998-2016 nowy prezes PKO BP był prezesem Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Cardif Polska, a w latach 2001-2016 dyrektorem generalnym Cardif Assurance Risques Divers w Polsce.

Na stanowisku prezesa zastąpi Zbigniewa Jagiełłę, który był prezesem banku od października 2009 roku. Jagiełło złożył rezygnację w połowie maja, nie podając przyczyn. Akcjonariusze PKO BP udzielili mu w poniedziałek absolutorium z wykonania obowiązków w 2020 r.

Marcin Eckert, który został we wtorek powołany do zarządu PKO BP, zrezygnował w poniedziałek z funkcji członka zarządu PZU. Z grupą PZU był związany od 2017 roku. Od 2001 roku wykonuje zawód radcy prawnego, specjalizuje się w tematyce prawa handlowego, podatkowego oraz pracy.

Według nieoficjalnych informacji dziennikarzy Wirtualnej Polski w czasie wtorkowej rady nadzorczej jednego głosu zabrakło do odwołania wiceprezesa Jakuba Papierskiego. Na jego miejsce szykowano Bartosza Drabikowskiego, byłego wiceprezesa PKO BP.

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jpelerj
Historyk z zakonu maltańskiego. Wzorcowe kwalifikacje do informatyzacji banku. I w ogóle do banku.
arturnow
Koszula w paski i jednocześnie krawat we wzorki...
mrbeast
Dziwny jest. Pewno niszczy, podkłada świnie, szynakuje, straszy innych ludzi, którzy nie należą do jego sekty... zakonu maltańskiego rycerzy chrystusowych... Prezes Jagiełło długo tego nie wytrzymał... Zgadłem?
podatnik-
Szkoda tego Drabikowskiego tyle pieniędzy wydał podatnik PRLu bis na jego amerykańskie kursy i chłopina nie załapał się na stołek funkcjonariusza Papierskiego ? A mówią i piszą, że uniwersytet nie ma znaczenia a tu patrz pan wystarczy studiować na Uniwersytecie Porozumienie Centrum i zostaje się Prezesem a do tej pory Szkoda tego Drabikowskiego tyle pieniędzy wydał podatnik PRLu bis na jego amerykańskie kursy i chłopina nie załapał się na stołek funkcjonariusza Papierskiego ? A mówią i piszą, że uniwersytet nie ma znaczenia a tu patrz pan wystarczy studiować na Uniwersytecie Porozumienie Centrum i zostaje się Prezesem a do tej pory najlepszym był Uniwersytet Polservice. Jak nic będzie realizowany plan połączenia PKO BP z PZU?
shocke
A dlaczego zapomnieliście wspomnieć o jego kwalifikacjach? Te są typowe dla ośmiornicy PiS, otóż z wykształcenia Rościszewski jest historykiem, ukończył KUL, od 12 lat należy do sekty Zakonu Maltanskiego a w przeszłości był działaczem Porozumienia Centrum. Fachowiec.
pozhoga
Pewnie ze strachu, że ktoś zapyta o wykształcenie i przebieg ,,kariery zawodowej" Tuska - dopiero byłaby wtopa...
300_pala odpowiada pozhoga
To Tusk kandydował na prezesa PKO?
Kiedy ?
jackus
Racja, to nie wygląda dobrze z punktu widzenia akcjonariusza mniejszościowego.

Jagiełło
(Master of Engineering) of the Faculty of Information Technology and Management of Wroclaw University of Technology, Executive MBA University of Gdansk

Rościszewski
jest z wykształcenia historykiem
nadzorował i pełnił
Racja, to nie wygląda dobrze z punktu widzenia akcjonariusza mniejszościowego.

Jagiełło
(Master of Engineering) of the Faculty of Information Technology and Management of Wroclaw University of Technology, Executive MBA University of Gdansk

Rościszewski
jest z wykształcenia historykiem
nadzorował i pełnił funkcje w PKO
co tam sobie prywatnie robi i w co wierzy to nieistotne myślę.

Zawsze mam nadzieję że takie osoby tylko reprezentują spółkę a operacjami faktycznie zarządza i decyduje ktoś (lub grupa) kompetentny, wykształcony kierunkowo z doświadczeniem, który się nie zmienia co chwilę i pozostaje w cieniu bo nie jest z nadania.
jackus odpowiada jackus
Nie żebym szalał za Panem Jagiełło który w niedawnym komentarzu stwierdził że za kredyty we frankach zapłacą de facto akcjonariusze Banku. Czy to jest reprezentowanie udziałowców? Zabrał bym za to premie ale nie mogę pomimo że suma mniejszościowych akcjonariuszy ma zdaje się większość głosów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki