REKLAMA

Jak zostać działkowcem. Krok po kroku

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2012-06-16 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2012-06-16 06:00
Ogródki działkowe w mieście cieszą się popularnością wśród tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać. Zainteresowanym spędzaniem wolnego czasu w ten sposób podpowiadamy, jak zostać działkowcem - krok po kroku.W polskich miastach i gminach tzw. ogródki działkowe znajdują się pod władaniem Polskiego Związku Działkowców (PZD). Aby stać się użytkownikiem jednej z nich, trzeba przede wszystkim wejść w szeregi PZD i zyskać miano członka związku. O przydziale konkretnej działki danej osobie decyduje zarząd konkretnego Rodzinnego Ogródka Działkowego (ROD). Jak przeprowadzić proces poszukiwania działki?

1) Wybór rodzinnego ogródka działkowego


Pierwszym krokiem w drodze do zostania pełnoprawnym działkowcem jest znalezienie odpowiedniego rodzinnego ogródka działkowego. Warto zorientować się, jakie ogródki znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Przy przyznawaniu działki przez zarząd ROD jednym z kryteriów, które może być brane pod uwagę jest właśnie odległość działki od miejsca zamieszkania. Gdy będzie zbyt duża, zarząd ROD może odmówić przyznania działki.

2) Znalezienie wolnej działki


Informacjami o wolnych działkach dysponuje zarząd konkretnego ROD. Warto więc znaleźć adres jego siedziby lub numer telefonu; większe ogrody posiadają swoje strony internetowe, na których podane są dane kontaktowe. Jeżeli interesujący nas ROD nie posiada strony internetowej warto sprawdzić, czy przed wejściem do ogrodu nie znajduje się tablica informacyjna. Informacje o wolnych działkach można również pozyskać od okręgowych zarządów Polskiego Związku Działkowców, których adresy i numery kontaktowe znajdują się na stronie internetowej związku.

Z powodu ograniczonej liczby działek, częstszą drogą do tego, by zostać działkowcem jest znalezienie osoby zainteresowanej odstąpieniem prawa do użytkowania skrawka miejskiej zieleni. Dowodem chociażby liczba tego typu ogłoszeń dostępnych w internecie. Taki sposób wiąże się jednak z koniecznością zapłaty tzw. odstępnego, które w większych miastach często przekracza kilka tysięcy złotych. Jest to koszt istniejących na działce drzewek, krzewów, kwiatów, altanki, narzędzi itp. będących własnością dotychczasowego użytkownika.

3) Wniosek o członkostwo w PZD


Po tym, jak znajdziemy wolną działkę lub osobę, która odstąpi nam swoją, kolejnym warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do jej użytkowania jest wstąpienie w szeregi Polskiego Związku Działkowców. Wiąże się to z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku do zarządu ROD w formie deklaracji członkowskiej. Druk tego dokumentu udostępnia zarząd rodzinnego ogródka działkowego.

4) Szkolenie dla działkowca


Po złożeniu wniosku wyrażającego chęć przystąpienia do PZD, przyszły działkowiec kierowany jest na szkolenie. Tam omawiane są najważniejsze kwestie dotyczące zagospodarowania i prawidłowego użytkowania działki, podstawowych wiadomości z zakresu ogrodnictwa działkowego, a także Regulaminu ROD oraz Statutu PZD.


Po odbyciu tego szkolenia zarząd podejmuje uchwałę o przyjęciu do grona członków PZD i przydziale konkretnej działki w użytkowanie. Uchwała wręczana jest nowemu działkowcowi.

5) Opłaty wnoszone przez działkowca


Wstąpienie w poczet Polskiego Związku Działkowców rodzi obowiązek wniesienia kilku opłat. Do podstawowych należą: wpisowe, opłata inwestycyjna, składka członkowska oraz opłaty na rzecz ogrodu i inne ustalone w regulaminie danego ROD.

Opłata inwestycyjna i wpisowe to świadczenia jednorazowe. Wysokość wpisowego ustalana jest przez Krajową Radę PZD i obecnie wynosi od 150 do 500 zł. Opłatę inwestycyjną ustala natomiast zarząd konkretnego ROD. Przekazywana jest na rozbudowę i modernizację infrastruktury, urządzeń i obiektów w istniejącym ogrodzie. Składka członkowska i opłaty na rzecz ogrodu to z kolei świadczenia uiszczane corocznie przez każdego użytkownika. Składka członkowska wnoszona jest do 31. maja każdego roku. Obecnie wynosi 19 gr. od 1 m ² powierzchni działki. Z kolei wysokość opłat na rzecz ogrodu uchwalane są co roku na walnym zebraniu, podczas którego ustala się również termin ich zapłaty.

Zarząd ROD podaje numer bankowy, na który można przelać pieniądze. W niektórych ROD istnieją też kasy, gdzie można dokonać wpłat gotówkowych.

6) Rozliczenie z dotychczasowym użytkownikiem


Jeżeli działkę uzyskaliśmy poprzez odstąpienie jej przez innego działkowca, do dopełnienia niezbędnych formalności konieczne jest potwierdzenie rozliczenia z dotychczasowym użytkownikiem. Jeżeli strony indywidualnie ustaliły wysokość odstępnego i było ono uregulowane wcześniej, należy złożyć do zarządu ROD stosowne oświadczenie, które będzie to potwierdzało.

Przy indywidualnych rozliczeniach z dotychczasowym użytkownikiem działki warto sprawdzić, czy nie posiadał on zobowiązań finansowych w stosunku do ROD. Jeżeli takie występowały - nowy użytkownik ma wówczas obowiązek przekazania należności za naniesienia i nasadzenia zarządowi ROD.

7) Użytkowanie działki


Po spełnieniu niezbędnych formalności pozostaje nowemu działkowcowi użytkowanie oddanego w opiekę skrawka miejskiej zieleni. Jak zastrzega PZD korzystanie z uroków działki musi być zgodne z przepisami związkowymi i zasadami wynikającymi z regulaminu ROD. Na tej podstawie działka nie może być przeznaczona np. na cele mieszkaniowe, ani na prowadzenie działalności gospodarczej. Służyć ma natomiast aktywnemu wypoczynkowi i uprawie owoców i warzyw na własne potrzeby.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Kasia
Poszukuje działki na Zesławicach,gdzie tam jest taki zarząd?
~miś
Obiło mi się o uszy że ten twór (ROD) na mocy ustawy ma zostać przekazany gminom, które ratując swój budżet będą mogły sprzedać teren np. deweloperowi. Czy ktoś słyszał o takim projekcie?
~działkowicz
Po licznych komentarzach wnioskuję , że nikt nie chce zostać działkowcem ;)

Powiązane: Spór o ogródki działkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki