Jak zarabiać na zmianach cen cukru?

Początki upraw trzciny cukrowej miały miejsce na Dalekim Wschodzie, najprawdopodobniej na terenach obecnych Indii. Cukier wykorzystuje i uprawia się już od ponad 10 000 lat. Handel tym surowcem jest jednym z największych w skali całego globu. Ponad połowa państw sama wytwarza cukier, a praktycznie wszystkie są jego konsumentami.

Historia i produkcja „białych kryształków”

Cukier wykorzystuje i uprawia się już od ponad 10 000 lat. Początki upraw trzciny cukrowej miały miejsce na Dalekim Wschodzie, najprawdopodobniej na terenach obecnych Indii. Hindusi też jako pierwsi nauczyli się krystalizować cukier. Na dużą skalę produkcją cukru zajęli się jednak dopiero Arabowie, co nastąpiło podczas Złotego Wieku Islamu, między VIII a XII w. Naszej Ery. Zaawansowana produkcja pomału przenosiła się również na tereny europejskie, z kolei Europejczycy „zabrali” cukier do Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie panowały świetne warunki do jego uprawy.

Cukier aż do XVIII w. był dobrem luksusowym, ponieważ nie było dla niego dobrego substytutu, a większość towaru trzeba było importować przez ocean. Przełomowa okazała się Rewolucja Przemysłowa i zastosowanie maszyn parowych w procesie produkcji. Od tamtej pory cukier jest powszechnie dostępny dla wszystkich.

Cukier produkowany jest najczęściej z trzciny cukrowej oraz buraków cukrowych. Plantacje trzciny znajdują się w krajach o ciepłym klimacie, takich jak Brazylia, Indie, Chiny, Tajlandia i Meksyk, które są największymi producentami tego towaru. W Azji uzyskuje się aż 40% światowej produkcji, podczas gdy w Ameryce Południowej 32%. W pozostałych regionach jest to już poniżej 5%. Buraki cukrowe uprawia się w regionach o chłodniejszych warunkach klimatycznych: w Europie, Japonii i USA.

Gatunków cukru jest kilka, jednak produkcja i handel w zasadzie ogranicza się do dwóch. Tak zwane cukry nierafinowane (nieprzetworzone) obejmują cukry od żółtych do brązowych. Powstają one podczas oczyszczania syropu (wywaru z trzciny) poprzez podgrzewanie aż do skrystalizowania, bez obróbki chemicznej. Cukier biały, zwany też kryształowym lub nadrzędnym powstaje z cukru żółtego poprzez wystawienie go na działanie dwutlenku siarki, który powoduje wyblaknięcie żółtego zabarwienia.

Cukier biały niestety traci swój kolor z upływem czasu, dlatego nie nadaje się do przechowywania czy frachtu. Z tego powodu cukier ten musi być rafinowany i właśnie jako taki jest najpopularniejszą formą cukru w Ameryce i Europie. Rafinacja polega na oczyszczaniu surowca kwasem fosforowym lub wodorotlenkiem wapna i dwutlenkiem węgla oraz wielu innych skomplikowanych zabiegach. Po całym procesie biały cukier rafinowany jest sprzedawany w postaci kryształków jakie dobrze znamy z codziennego życia.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~marcinl

Oczywiście prezentowane przykłady są wybrane tak, żeby rozbudzić marzenia o wielkich pieniądzach. Bądźmy szczerzy, wystarczyłoby wziąć pod uwagę inny okres czasowy i mogłoby się okazać, że na osiągniecię odpowiednej różnicy w kursach musimy czekać nie 8 dni, ale 6 miesięcy. Powiecie, trudno skoro mam zarobić 35% to mogę sobie spokojnie poczekać nawet pół roku...
Jasne, tylko tutaj pojawia się pytanie o punkty SWAP. Dlaczego nie wzięto ich pod uwagę przy obliczeniach? Przy okresie 8 dniowym oczywiście można je pominąć, ale przy 6 miesiącach już zdecydowanie nie.

Pozdrawiam myślących

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~xtb

przy futures nie ma punktow swap...
problem moze za to byc rozbieznosc cen przy wygasaniu serii kontraktow :]

! Odpowiedz
0 0 ~michu odpowiada ~xtb

jak najdalej od firmy efix ,oni sa zwykłym posrednikiem lepiej założyć konto bezposrednio w gft od ktorego efix dostaja pieniadze za każdego zwerbowanego klienta

! Odpowiedz
0 0 ~dsa

Prosze nie zapominac drodzy czytelnicy ze notowania kontraktow/CFD na cukier odbywaja sie w roznych godzinach. Efektem jest to ze czas notowania cen cukru w USA i UK jest ralatywnie krotki - co stanowi dosc duze utrudnienie w efektywnym handlu.

ps. ciesze sie ze NARESZCIE ktos w Polsce ruszyl z tematyka spread trading. Gdy ja pare lat temu opowiadalem o mozliwosci transakcji typu spread na rynkach FX to zostalem wysmiany lub ingorowany...
Wiedza to potega :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sqwind

Ponawiam pytanie...Ja bardzo proszę o odpowiedż....

! Odpowiedz
0 0 ~sqwind

Odpowiedzi nie dostałem,ale widzę,że z "Chindusów" zrobiono Hindusów.Teraz wszystko jasne!

! Odpowiedz
0 0 ~sqwind

Mam takie zapytanie do Autora artykułu-kim są,albo kim byli ci "Chindusi",którzy jako jedni z pierwszych zaczęli produkcję cukru????Bardzo proszę o odpowiedż.Myślę,że wszyscy,którzy ten artykuł przeczytali zadają sobie to pytanie.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 3,20% 47 897,84
2020-05-26 17:15:01
WIG20 3,95% 1 709,71
2020-05-26 17:15:00
WIG30 3,86% 1 974,65
2020-05-26 17:15:01
MWIG40 1,79% 3 380,91
2020-05-26 17:15:02
DAX 1,00% 11 504,65
2020-05-26 17:37:00
NASDAQ 0,17% 9 340,22
2020-05-26 22:02:00
SP500 1,24% 2 991,98
2020-05-26 21:59:00

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.