Jak wyhodować jednorożca? Spółek z wyceną powyżej 1 mld dol. w Polsce jak na lekarstwo [Podcast]

Małgorzata Grzegorczyk2022-05-14 08:00
publikacja
2022-05-14 08:00

Jednorożców mamy w Polsce jak na lekarstwo. Czego potrzebują, żeby rosnąć? Co im przeszkadza?

Jak wyhodować jednorożca? Spółek z wyceną powyżej 1 mld dol. w Polsce jak na lekarstwo [Podcast]
Jak wyhodować jednorożca? Spółek z wyceną powyżej 1 mld dol. w Polsce jak na lekarstwo [Podcast]
fot. rudall30 / / Shutterstock

Mamy w Polsce być może jednego jednorożca, DocPlannera, ale firma na razie się do tego nie przyznaje. Peter Bialo, współzałożyciel DocPlannera, przyznaje, że firma osiągnęła sukces, ale przepaliła sporo kasy, a droga przed nią jest jeszcze długa. Patrick Friday, współzałożyciel i prezes Vue Storefronta, soonicorna, czyli spółki na dobrej drodze do stania się jednorożcem, twierdzi, że wycena na poziomie 1 mld USD wcale nie jest celem. O rynku start-upów opowiada Tomasz Snażyk, prezes fundacji Startup Poland. Od Roberta Ługowskiego, twórcy Cobin Angels, dowiemy się, jakie są grzechy aniołów biznesu. Adam Malczak z Google’a mówi o ekostystemie stworzonym przez dawny start-up, który dziś za swoją misję uznał pomaganie innym. Mamy też spojrzenie z Doliny Krzemowej - daje je Marvin Liao, inwestor w 400 start-upach z całego świata, który w Polsce postawił na razie na jedną spółkę Growbots, ale w przyszłym tygodniu będzie w naszym kraju, bo szuka dalej.

Każdy z gości podaje swoją receptę na wyhodowanie jednorożca. Niektórzy mówią, że dziś już trzeba myśleć o tworzeniu dekakornów, czyli spółek o wartości 10 mld USD. Inni twierdzą, że kapitalizacja wcale nie jest tak ważna, jak przychody, co zresztą brzmi rozsądnie, jeśli spojrzeć, ile straciły w ostatnich miesiącach Meta, czyli Facebook albo Netflix.

Zapraszam na łąkę z jednorożcami!

Startup Poland Tomasz Snażyk 0'58"

Docplanner Peter Bialo 8'46"

Vue Storefront Patrick Friday 16'55"

Cobin Angels Robert Ługowski 29'21"

Marvin Liao 39'45"

Google Adam Malczak 45'59"

Zakończenie 55'04

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie pb.pl/podcasty i w aplikacjach podcastowych.

Źródło:

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki