REKLAMA
BADANIE

Jak się wydobywa ropę i gaz? Tak to robią w kopalni PGNiG w Lubiatowie

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-29 06:00

Ropa i gaz są szeroko wykorzystywane zarówno przez Kowalskiego, jak i przez przemysł. Nie wszyscy wiedzą, że te surowce wydobywa się także w naszym kraju. Autorzy programu "Fabryki w Polsce" odwiedzili największą kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Mieści się ona w Lubiatowie i należy do PGNiG.

Jak się wydobywa ropę i gaz? Tak to robią w kopalni PGNiG w Lubiatowie
Jak się wydobywa ropę i gaz? Tak to robią w kopalni PGNiG w Lubiatowie
/ PGNiG

Od kilkudziesięciu lat geolodzy podejrzewali, że w okolicach Międzychodu można się spodziewać sporej akumulacji węglowodorów - potwierdziły to później badania. Na terenie Puszczy Noteckiej znajdują się jedne z największych w Polsce złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Ich całkowita powierzchnia to ponad 59 kilometrów kwadratowych. Eksploatacja złóż rozpoczęła się w 2012 roku.

- Dobowo wydobywamy ok. tysiąca ton ropy naftowej i produkujemy ok. 30 tys. metrów sześciennych gazu na godzinę - mówi Krzysztof Marciniak, kierownik Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów.

Latem 2022 roku PGNiG zapowiedziało rozbudowę kopalni Lubiatów. Ma to pozwolić na wydobycie dodatkowych 3,4 mld m sześc. gazu ziemnego oraz 510 tys. ton ropy w okresie 2024-2043. Prace potrwają dwa lata.

Jak pracuje ta kopalnia? Co jeszcze pozyskuje, poza ropą i gazem? Jak się przerabia wydobyte surowce? Co się dzieje z wydobytymi surowcami? O tym w filmie:


Produkcja potrafi być pasjonująca

Fabryki w Polsce to seria filmów wideo ukazująca podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski i inspirowana popularnym programem „Jak to jest zrobione?” kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z widzami twórcy kanału odwiedzają zakład produkcyjny, żeby sprawdzić, jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na kanał trafia film dokumentalny, z którego dowiadujecie się, jak produkowane są m.in. maszyny, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych.

Chcecie zobaczyć od kulis pracę wybranego zakładu, poznać biznes, produkty czy wybraną spółkę? Napiszcie nam o tym:

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (5)

dodaj komentarz
sterl
Tylko dlaczego mają monopol na ceny i te ceny stale podnoszą ?
men24a
Żeby z tym gazem nie było tak jak z polskim wunglem, którego mieliśmy na 200 lat aż nadszedł PiS i skończył się
wolnylogin
Twoja wiedza jest na poziomie widza TVNu, przykre i smutne
lukkiee odpowiada wolnylogin
men24a raczej kpi z PIS-u (a może z górników?). 3-4 lata temu Duda i/lub Morawiecki twierdzili, że polskiego węgla starczy na 200 lat. Szybko okazało się, że nie "200" a "kilka" (mniej niż do końca kadencji tych panów) oraz że "polski" węgiel podlega sankcjom wymierzonym przeciwko Rosji (sprawka Grety?men24a raczej kpi z PIS-u (a może z górników?). 3-4 lata temu Duda i/lub Morawiecki twierdzili, że polskiego węgla starczy na 200 lat. Szybko okazało się, że nie "200" a "kilka" (mniej niż do końca kadencji tych panów) oraz że "polski" węgiel podlega sankcjom wymierzonym przeciwko Rosji (sprawka Grety?).

peluquero
Najważniejsze są pokłady uranu w okolicach Mierzei Wiślanej, i jeszcze parę innych rud na Suwalszczyźnie, z tym że w naszym kochanym kraju wszystko jest "zagospodarowywane" zawczasu, jeszcze zanim zostanie cokolwiek wydobyte ;)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki