REKLAMA

Jak otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej?

2015-06-16 11:20
publikacja
2015-06-16 11:20

Niewątpliwie wielkim ułatwieniem dla każdego, kto zakłada działalność gospodarczą są dotacje przyznawane przez urząd pracy. Mają one na celu wspieranie początkujących przedsiębiorców, motywowanie do zakładania działalności gospodarczej i tym samym zapobieganie bezrobociu.

Jak otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej?
Jak otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej?
/ thetaXstock
Jak otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej?
Jak otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej? (thetaXstock)

Dotacje spełniają swoje zadanie do czego przyczyniają się korzystne warunki na jakich można je zdobyć. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dofinansowanie jest bezzwrotne, a czas oczekiwania na decyzję stosunkowo krótki. Jak otrzymać dotację z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej radzi ekspert - Andrzej Lazarowicz prezes wfirma.pl.

Istnieje kilka warunków jakie należy spełnić, aby być branym pod uwagę w procesie przyznawania dotacji. Są to między innymi:

  • posiadanie statusu osoby bezrobotnej - aby go uzyskać należy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy,
  • upływ 3 miesięcy od czasu rejestracji - w niektórych przypadkach urzędy ograniczają ten czas do miesiąca,
  • brak statusu studenta studiów stacjonarnych - możliwe jest natomiast studiowanie w trybie wieczorowym lub zaocznym,
  • nieprowadzenie działalności gospodarczej przez okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Równie istotne są także inne okoliczności:

  • osoba starająca się o dotację, nie odmówiła propozycji przyjęcia zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • bezrobotny, ubiegający się o dofinansowanie, nie był karany za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku,
  • wnioskujący nie otrzymał innego dofinansowania lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku.

Jak otrzymać dotację?

Proces zdobywania dofinansowania z urzędu pracy jest, jak zostało już wspomniane, stosunkowo krótki - przy sprzyjających warunkach może zamknąć się w miesiącu. Nie jest to jednak regułą i zazwyczaj na decyzję czeka się do kilku miesięcy. Zależy to w dużej mierze od urzędu pracy, w którym został złożony wniosek. 

Terminy przyjęcia wniosku i podpisania umowy są najszybsze - po pozytywnym rozpatrzeniu podania bezrobotny i urząd zawierają umowę w ciągu tygodnia. Podpisanie umowy musi odbyć się w ściśle określony sposób - ubiegający się o dotację musi mieć poręczycieli, gwarantujących zwrot całej sumy w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dotrzymałby umowy. Następnie na konto wnioskodawcy wpływa cała kwota dofinansowania.

Wysokość dotacji z urzędu pracy

Wysokość dofinansowania jest ściśle uzależniona od wysokości średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - zazwyczaj kwota dotacji waha się między czterokrotnością, a sześciokrotnością takiego wynagrodzenia. W kwietniu 2015 r. wynosiło ono 4.122,01 zł, łatwo więc obliczyć, że widełki dotacji to 16.488.04 zł - 24.732.06 zł. Warto w tej kwestii zasięgnąć szczegółowych informacji w konkretnym urzędzie pracy.

Wkład własny - czy jest wymagany?

Co do zasady, wkład własny nie jest wymagany przy staraniu się o dotację na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Można jednak określić go jako dodatkowy atut - niektóre urzędy zwracają uwagę na to, czy wnioskujący dysponuje nadprogramowymi środkami i kierują się ich wysokością przy przyznawaniu dofinansowania. Dobrze jest zatem zgromadzić choćby niewielką sumę lub innego rodzaju środki, na przykład wyposażenie biura czy samochód. Będzie to znak, że osoba wnioskująca angażuje się w tworzenie firmy i będzie sprawnym przedsiębiorcą.

Ciekawym aspektem dofinansowania z urzędu pracy jest okres, w którym należy wydać całość otrzymanej sumy. Jest on bardzo krótki - zaledwie 30 dni. Przedsiębiorca musi mieć dokładnie wyznaczone cele, ale także pewną sumę, dzięki której będzie mógł opłacić rachunki lub składki ZUS w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności, kiedy zyski nie są jeszcze ustabilizowane.

Dotacja z PUP, a biznesplan

Przedsiębiorca, który składa do urzędu pracy wniosek o dofinansowanie, powinien opracować dokładny biznesplan i dołączyć go do podania. Nie zawsze znajduje się on na liście wymaganych przez urząd pracy dokumentów, ale z całą pewnością poprawi wizerunek wnioskodawcy i zwiększy jego szanse na uzyskanie dotacji. Biznesplan pozwala także lepiej zorganizować prowadzenie firmy, a także przybliża przyjmującym wniosek profil działalności.

Jakie dokumenty należy zgromadzić?

Wszystkie dokumenty, które mogą poświadczyć umiejętności i wiedzę wnioskodawcy są dla niego szczególnie cenne w procesie zdobywania dofinansowania. Z pewnością urząd pracy chętniej przyzna dotację osobie, która interesuje się branżą swojej przyszłej firmy i szuka na ten temat informacji.

Dotacja z urzędu pracy, a dotacje z innych źródeł

Należy pamiętać, że ubieganie się o dotację z urzędu pracy i dofinansowanie z innego źródła nie jest możliwe. Jednak wsparcie dla przedsiębiorcy nie musi oznaczać jedynie wsparcia pieniężnego. Osoba, która ubiega się o dofinansowanie na otworzenie własnej działalności gospodarczej może starać się także o inne ułatwienia - chociażby refundację kosztów związanych z wyposażeniem czy doposażeniem stanowiska pracy lub środki unijne. W takiej sytuacji należy jednak zapoznać się z regulaminami i zorientować się, czy nasze przedsiębiorstwo kwalifikuje się do danego programu pod względem rodzaju działalności, sposobu finansowania lub położenia.

Prowadzenie działalności gospodarczej w przeszłości, a dotacja z urzędu pracy

Głównym warunkiem otrzymania dofinansowania z urzędu pracy jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed wniesieniem wniosku. Jednak prowadzenie przedsiębiorstwa wcześniej nie stanowi okoliczności, która dyskwalifikowałaby wnioskodawcę. Może nawet wpłynąć na jego korzyść,wskazuje bowiem na doświadczenie i wiedzę wnioskującego.By otrzymać dotację z urzędu pracy, nie trzeba jednak mieć wieloletniego doświadczenia i wiedzieć wszystkiego o branży, w której chcemy działać. Takie okoliczności z pewnością zwiększą nasze szanse, jednak przede wszystkim należy skompletować dokumenty, skonstruować dobry biznesplan i zadeklarować chęć poszerzania swojej wiedzy. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację urzędu, do którego składamy wniosek - w mniejszych miejscowościach o wiele łatwiej zdobyć dotację.

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Antek33
Ja w ogóle dowiedziałem się z https://www.sekwencja.eu/że przynależy mi się dotacja na rozwój działalności , polecam tam poszukać jest wiele informacji itp.
~rafi7
Zakładacie własną działalność gospodarczą i chce się dowiedzieć ile to kosztuje? Tutaj macie dobry artykuł http://www.stampler.pl/biznes,ile-kosztuje-zalozenie-wlasnej-dzialalnosci-gospodarczej z różnymi przydatnymi informacjami
~Tamara1982
Ja bardzo wiele informacji na temat dotacji znalazłam w książce "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę" Kiedyś też się zastanawiałam czy można czy się uda. Podjęłam działanie i mam własne biuro rachunkowe :)
~Kamila1989
Widzę, że jesteśmy po tej samej lekturze. Powodzenia Tamara :)
~Kamila1989
Bardzo ogólnie to przedstawiliście :) Krok po kroku ze szczegółami jak zdobyć duże pieniądze z Urzędu znalazłam po przeczytaniu świetnej książki. Jest na stronce pieniadzenastartup.pl

Jak ktoś po jej przeczytaniu nie otrzyma dotacji to stwierdzę, że nie czytał ze zrozumieniem. Z tego co widzę to autor opisał tę kwestię na
Bardzo ogólnie to przedstawiliście :) Krok po kroku ze szczegółami jak zdobyć duże pieniądze z Urzędu znalazłam po przeczytaniu świetnej książki. Jest na stronce pieniadzenastartup.pl

Jak ktoś po jej przeczytaniu nie otrzyma dotacji to stwierdzę, że nie czytał ze zrozumieniem. Z tego co widzę to autor opisał tę kwestię na równo 20 stronach a4. Jak mi się udało to i wam też, powodzenia. "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę." Miłej lektury :)
~marcin
Witam. Mam jedno pytanie które mnie trapi, jak to jest jak zdecyduje się na współprace z UP i założę DG nie będę miał przychodów np. brak zleceń to czy i jak długo będę mógł dokładać płacić ZUS ew. biuro rachunkowe ze swoich środków, oszczędności ?
~Trąba
Mam pytanie, co dzieje się w przypadku gdy już po założeniu działalności rozpocznie się studia? Trzeba zwrócić dofinansowanie?
~studentka
Co dzieje się w sytuacji kiedy w okresie pomiędzy zarejestrowaniem się w urzędzie a złożeniem wniosku o dofinansowanie otrzyma się ofertę pracy? Jest to w ogóle możliwe po tak krótkim czasie? Aby wniosek w ogóle został rozpatrzony nie można odrzucić oferty pracy... Jak to więc wygląda w praktyce?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki