REKLAMA

Jak nie stracić na wymianie walut? Poradnik dla przedsiębiorcy

Michał Kisiel2017-12-11 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-12-11 07:00

Wejście na zagraniczne rynki to szansa na znaczne przyspieszenie rozwoju firmy. Ekspansja ma jednak również swoje ciemne strony. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Wahania cen walut mogą doprowadzić np. do spadku wpływów z należności handlowych, albo do nagłego zwiększenia kosztów obsługi zaciągniętego w walucie długu. Dlatego ważne jest, aby móc śledzić na bieżąco sytuację na rynku i elastycznie reagować na zmiany.

Z pomocą w tym zadaniu przychodzi internet. Dzięki globalnej sieci przedsiębiorcy mogą nie tylko obserwować wahania kursów walut, ale także wymieniać środki korzystając z w pełni elektronicznej obsługi transakcji. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych wydatków i straty czasu.

fot. / / YAY Foto

Wybierz odpowiedni kantor

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku na dobre zadomowiły się kantory internetowe. Część z nich prowadzi obrót walutami również w fizycznym świecie i korzysta z zezwolenia wydawanego przez NBP. Inne, jak np. Rkantor, Cinkciarz.pl czy Walutomat.pl, posiadają licencję krajowej instytucji płatniczej i są nadzorowane przez KNF. Niektóre natomiast egzystują pomiędzy tymi modelami i nie podlegają szczegółowym regulacjom.

Reklama

Poza kantorami internetowymi przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać także z innych opcji opierających się na internecie – platform FX oferowanych przez bank (np. autodealing w Alior Banku, iPKO Dealer). Zaletą bankowych pakietów FX może być szybkość dokonywania operacji. W kantorach online nierzadko proces przebiega wolniej – wymagane jest zasilenie odpowiedniego rachunku, a następnie przesłanie wymienionych środków z powrotem na konto bankowe. Opóźnienia pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy wybrana przez nas instytucja nie posiada rachunków w tym samym banku, co my. Platformy bankowe są zintegrowane z rachunkami prowadzonymi przez firmę, a transakcje zwykle rozliczane są natychmiastowo. Dodatkowo klient ma możliwość bezpiecznego przechowania nadwyżek, np. na negocjowanej lokacie walutowej. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Tnij koszty wymiany

Popularność wymiany walut w sieci wynika nie tylko z wygody i oszczędności czasu, ale również z atrakcyjnych kursów używanych przez dostawców online, zwykle znacznie korzystniejszych niż proponowanych np. przez stacjonarne kantory.

Wymieniając środki warto zwrócić uwagę nie tylko na bieżące stawki i szerokość spreadu, ale także na możliwość indywidualnego negocjowania warunków. To szansa na spore oszczędności, zwłaszcza jeśli decydujemy się na stałą współpracę z jednym dostawcą. Niektóre kantory premiują dodatkowymi zniżkami większe transakcje, ale korzystne również może być, np. we współpracy z bankiem, ustalenie stałej marży, dzięki której takie same warunki obowiązywać będą niezależnie od kwoty operacji.

Oszczędzaj na transferach

W porównaniach platform wymiany walut należy przyjrzeć się również kosztom związanymi z transferami pomiędzy rachunkami niezbędnymi do obracania środkami. W niektórych bankach spotkamy się z opłatami za przelewy przychodzące na pewne typy rachunków walutowych, co może zwiększyć koszt wymiany u zewnętrznego dostawcy.

Trzymaj rękę na pulsie

Zmienność kursów, czasem gwałtowna, to codzienność na rynku walutowym. Trudno jest w natłoku codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem biznesu na bieżąco śledzić zachowania interesujących nas par. Warto jednak wiedzieć, gdy pojawiają się okoliczności, które mogą być szansą na dodatkowe finansowe korzyści lub stanowić zagrożenie dla wyniku firmy.

Automatyzuj zadania

Wszystkie internetowe kantory i platformy publikują dane o obowiązujących kursach. Część poszerza je o analizy i informacje rynkowe oraz pozwala korzystać np. z powiadomień SMS, które są wysyłane po osiągnięciu określonego kursu. W wykorzystaniu na swoją korzyść rynkowych trendów pomóc może także ustawianie  automatycznych zleceń wymiany. Taka transakcja jest realizowana dopiero po osiągnięciu progowego kursu.

Zabezpiecz się przed ryzykiem

Duże korporacje mają możliwość stosowania wielu instrumentów ograniczających ryzyko kursu walutowego. Mniejsi przedsiębiorcy również mogą sięgnąć po niektóre z nich, m.in. transakcje terminowe.

Kontrakt forward pozwala „zablokować” kurs sprzedaży lub kupna waluty nawet z rocznym wyprzedzeniem i zabezpieczyć się przed niekorzystnymi zmianami. Może to być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy transakcja walutowa jest powiązana terminowo z jakimś przepływem w lokalnej walucie (np. wpływ ze sprzedaży ma pokryć zapłatę dla krajowego dostawcy). Przedsiębiorca może zminimalizować ryzyko straty, rezygnując z szansy na nadzwyczajny zysk w razie korzystnej zmiany kursu w przyszłości.

Komentarz Partnera

Najważniejszy jest kurs! Tak najczęściej twierdzą przedsiębiorcy, z którymi współpracuję w zakresie wymiany walut na platformie iPKO Dealer. Rachunek ekonomiczny może być dla firmy zupełnie inny, jeśli poza kursem przeanalizujemy takie elementy jak: możliwość indywidualnej negocjacji marży, szybkość transakcji, bezpieczeństwo środków, czy opłaty za przelewy.

Dariusz Grzyb, PKO Bank Polski

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki