REKLAMA
PIT 2023

Jak najkorzystniej wziąć auto w leasing na firmę?

2014-10-23 12:16
publikacja
2014-10-23 12:16

Nasz czytelnik zapytał: Jestem stomatologiem na KPiR. Żona prowadzi działalność jednoosobową na ogólnych warunkach podatkowych. W jaki sposób i jak najkorzystniej wziąć auto w leasing na firmę, gdy osoba prowadząca działalność nie posiada prawo jazdy (żona)? Czy to auto mogę ująć ja w KRiP? Czy jest to opłacalne dla prowadzącego działalność?

Jak najkorzystniej wziąć auto w leasing na firmę?
Jak najkorzystniej wziąć auto w leasing na firmę?
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock
Jak najkorzystniej wziąć auto firmowe w leasing? (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Odpowiedź eksperta:

Skoro prowadzi Pan KPiR, to rozlicza Pan koszty uzyskania przychodów, w konsekwencji zakup lub leasing pojazdu może rozliczyć Pan w kosztach uzyskania przychodów. W przypadku leasingu operacyjnego kosztem będą raty leasingowe oraz opłaty okołoleasingowe, w przypadku kupna lub leasingu finansowego – raty amortyzacyjne wynikające z używania pojazdu.

Założyć można, że co do zasady przedsiębiorca szuka kosztów podatkowych od razu w dużej wartości. W takim przypadku należy sporządzić umowę leasingu w ten sposób, by rata wstępna była jak najwyższa, jej wartość trafia bowiem bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Dodatkową zaletą leasingu w przypadku pojazdów o wartości powyżej 20.000 euro (po przeliczeniu według kursu NBP z dnia przekazania samochodu osobowego do używania), jest wliczanie w całości w koszty całych rat leasingowych. W przypadku samochodu osobowego kupionego – do kosztów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Odpowiednio przy kupnie do kosztów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. To ograniczenie dotyczy również pojazdów w leasingu.

Możliwe jest również kupno pojazdu i skorzystanie z jednorazowego zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych pod warunkiem, że okres korzystania z pojazdu nie przekroczy roku.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 23 ust 1 pkt 4, 47 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361).

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~tommmska
Mam w firmie 3 samochody w leasingu. teraz dołaczylismy jeszcze od takiego programu znacznei ułatwiajacego prace i naszą i kierowców www.fleetcor.pl/ zaproponowali mi lepsze warunki, większa jest też zniżka na paliwo. Dobrze bo przy okazji wieksza tez jest kontrola wszelkich wydatków na paliwo.
~Lenny
Wszystko zależy jakie chcemy auto, jaki mamy wkład własny. Ja brałem leasing osobówki w Getin leasing i jestem zadowolony, formalnośći ograniczone do minimum, jasne warunki, szybka decyzja.
~uzytkownik
Marketing szeptany przybiera już tak bezczelną formę, że sens istnienia takich mechanizmów jak ten nie ma żadnego znaczenia. Reklama reklamą poganiana.
~dee
Może chcesz jakiś leasing jednak? ;)
~Polonez
Najkorzystniej będzie poprzez tą firmę: https://www.platformafinansowa.pl/ Gwarantują najniższe raty ;)
~Mirek
Na początku roku brałem leasing na maszyny produkcyjne do mojej firmy. Mogę polecić Batex Agencję Millennium Leasing. Mają dobrą ofertę. Dodatkowo jest opcja uzyskania dofinansowania z UE przy inwestycji w energooszczędne maszyny i urządzenia. To ich stronka: leasingszczecin.pl
~Getin
Po prostu bez pośredników czyli u nas http://warszawa.leasing-getin.pl/
~martin
Najkorzystniej jest poczytać rożne oferty, tak jak ja to robiłem. Doipiero potem podjąłem decyzję. Ostatecznie skusiłem sie na warunki z http://mleasing.pl/ i nie żałuję.
~melberg
Nic prostszego. Wziąłem w leasing używany dostawczak żeby rozkręcić biznes, brałem w mleasing.pl, bo mają ofertę na 72 miesiące bez pierwszej wpłaty. Dobry pomysł na start.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki