Jak najkorzystniej wziąć auto w leasing na firmę?

Nasz czytelnik zapytał: Jestem stomatologiem na KPiR. Żona prowadzi działalność jednoosobową na ogólnych warunkach podatkowych. W jaki sposób i jak najkorzystniej wziąć auto w leasing na firmę, gdy osoba prowadząca działalność nie posiada prawo jazdy (żona)? Czy to auto mogę ująć ja w KRiP? Czy jest to opłacalne dla prowadzącego działalność?

Jak najkorzystniej wziąć auto firmowe w leasing? (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Odpowiedź eksperta:

Skoro prowadzi Pan KPiR, to rozlicza Pan koszty uzyskania przychodów, w konsekwencji zakup lub leasing pojazdu może rozliczyć Pan w kosztach uzyskania przychodów. W przypadku leasingu operacyjnego kosztem będą raty leasingowe oraz opłaty okołoleasingowe, w przypadku kupna lub leasingu finansowego – raty amortyzacyjne wynikające z używania pojazdu.

Założyć można, że co do zasady przedsiębiorca szuka kosztów podatkowych od razu w dużej wartości. W takim przypadku należy sporządzić umowę leasingu w ten sposób, by rata wstępna była jak najwyższa, jej wartość trafia bowiem bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Dodatkową zaletą leasingu w przypadku pojazdów o wartości powyżej 20.000 euro (po przeliczeniu według kursu NBP z dnia przekazania samochodu osobowego do używania), jest wliczanie w całości w koszty całych rat leasingowych. W przypadku samochodu osobowego kupionego – do kosztów nie zalicza się odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro.

Odpowiednio przy kupnie do kosztów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. To ograniczenie dotyczy również pojazdów w leasingu.

Możliwe jest również kupno pojazdu i skorzystanie z jednorazowego zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych pod warunkiem, że okres korzystania z pojazdu nie przekroczy roku.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 23 ust 1 pkt 4, 47 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 1 ~tommmska

Mam w firmie 3 samochody w leasingu. teraz dołaczylismy jeszcze od takiego programu znacznei ułatwiajacego prace i naszą i kierowców www.fleetcor.pl/ zaproponowali mi lepsze warunki, większa jest też zniżka na paliwo. Dobrze bo przy okazji wieksza tez jest kontrola wszelkich wydatków na paliwo.

! Odpowiedz
14 1 ~Lenny

Wszystko zależy jakie chcemy auto, jaki mamy wkład własny. Ja brałem leasing osobówki w Getin leasing i jestem zadowolony, formalnośći ograniczone do minimum, jasne warunki, szybka decyzja.

! Odpowiedz
5 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 18 ~uzytkownik

Marketing szeptany przybiera już tak bezczelną formę, że sens istnienia takich mechanizmów jak ten nie ma żadnego znaczenia. Reklama reklamą poganiana.

! Odpowiedz
1 3 ~dee

Może chcesz jakiś leasing jednak? ;)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 0 ~Polonez

Najkorzystniej będzie poprzez tą firmę: https://www.platformafinansowa.pl/ Gwarantują najniższe raty ;)

! Odpowiedz
7 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 1 ~Mirek

Na początku roku brałem leasing na maszyny produkcyjne do mojej firmy. Mogę polecić Batex Agencję Millennium Leasing. Mają dobrą ofertę. Dodatkowo jest opcja uzyskania dofinansowania z UE przy inwestycji w energooszczędne maszyny i urządzenia. To ich stronka: leasingszczecin.pl

! Odpowiedz
13 2 ~Getin

Po prostu bez pośredników czyli u nas http://warszawa.leasing-getin.pl/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne