REKLAMA
PILNE

ProteGo Safe - nowa rządowa aplikacja do walki z koronawirusem

Dominika Florek2020-04-23 12:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-23 12:20

ProteGo Safe pomoże zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Rządowa aplikacja umożliwi kontrolę stanu zdrowia oraz zbierze informacje o innych urządzeniach spotykanych na drodze. Aplikacja poinformuje również o możliwości zarażenia się COVID-19. ProteGo Safe w pierwszej wersji jest dostępna do pobrania.

ProteGo Safe jest rządową aplikacją do walki z koronawirusem. Prace nad nią rozpoczęły się na  początku kwietnia br. Początkowo aplikacja miała skupić się na wykorzystaniu funkcji Bluetooth. Za jej pomocą będzie zapisywać kody identyfikujące urządzenia spotkane na swojej drodze, dzięki czemu poinformuje użytkownika, że mógł mieć kontakt z osobą chorą na koronawirusa.

fot. / / gov.pl

Od 21 kwietnia br. ProteGo Safe dostępna jest na smartfony z systemem android. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play. W pierwszej wersji ProteGo Safe pozwoli na kontrolowanie swojego staniu zdrowia na podstawie wypełnianych testów oceniających ryzyko zarażenia. Kolejne funkcje będą wdrażane w najbliższym czasie, informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak działa ProteGo Safe?

- Przyglądamy się, co w tej kwestii dzieje się na świecie. W tym samym czasie stale prowadzimy własne prace. Pomagają nam w tym świetni polscy programiści. Udostępniona dziś pierwsza wersja ProteGO Safe to efekt ich wysiłków - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

fot. / / Bankier.pl

ProteGo Safe w pierwszej wersji pomoże w samokontroli stanu zdrowia wśród użytkowników. Aplikacja codziennie przypomni o uzupełnianiu Dziennika Zdrowia o aktualne samopoczucie. Po zainstalowaniu należy odpowiedzieć na kilka pytań oraz uzupełnić podstawowe dane osobowe m.in. imię, płeć, grupę krwi oraz wiek.

W rządowej aplikacji należy zaznaczyć, czy chorujemy przewlekle. Jeżeli użytkownik cierpi na jakąś dolegliwość, może wybrać ją z listy lub dopisać w pozycji "inne". Na podstawie udzielonych odpowiedzi ProteGo Safe stworzy metryczkę z podstawowymi informacjami.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
fot. / / Bankier.pl

Następnie użytkownik może wypełnić test oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, który został przygotowany zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

To nie diagnoza

Test oceny ryzyka zachorowania na COVID-19 składa się z kilku pytań. Dotyczą aktualnego stanu zdrowia oraz samopoczucia osoby wypełniającej. ProteGo Safe w pierwszej wersji poprosi również o zaznaczenie, czy w ciągu ostatnich 14 dni użytkownik miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Wynik testu nie jest diagnozą. Wskazuje on na poziom ryzyka zachorowania na COVID-19 na podstawie udzielonych odpowiedzi. Test pomaga również z w monitorowaniu stanu zdrowia. Ważne jest, żeby na pytania odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Aplikacja na podstawie otrzymanych informacji oceni poziomy ryzyka zachorowania na koronawirusa jako:

  • niskie,
  • średnie,
  • wysokie.

Aplikacja codziennie przypomni o wykonaniu testu. Dodatkowo w ProteGo można znaleźć obowiązujące obecnie ograniczenia i przepisy wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Narzędzie zostało wyposażone w zakładkę najczęstszych pytań o COVID-19. Użytkownicy znajdą również porady i zalecenia, jak zachować się w przypadku złego samopoczucia. Wszystkie zakładki działają po zainstalowaniu aplikacji bez konieczności korzystania z pakietu internetu, jednak podłączenie z siecią jest niezbędne do wykonania testu oceny ryzyka.

fot. / / Bankier.pl

Zgłoś się do teamu

Ministerstwu Cyfryzacji zależy na przejrzystości prac nad ProteGo Safe. Resort zaprasza do współpracy programistów oraz firmy do współpracy przy opracowaniu kolejnych wersji aplikacji z wykorzystaniem funkcji Bluetooth. Resort opublikował kod źródłowy ProteGo Safe.

- Od wybuchu epidemii zgłaszają się do nas programiści i firmy oferujące pomoc w walce z wirusem. Ich wysiłki połączyliśmy w wypuszczanej dziś aplikacji. Jest to pierwszy krok, a nie ostatnie słowo – zapraszamy całą społeczność do recenzji i wsparcia rozwoju aplikacji – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kwr
Zainstaluj dobrowolnie a Gowin już żąda, żeby ludzi z grup ryzyka "izolować" bezterminowo. Zostaniesz więźniem we własnym domu. Bez żadnej winy ze swojej strony, bez możliwości odwołania, prawdopodobnie dożywotnio. K.... wasza m...
dziki_losos
Jakby co, aplikacja początkowo miała robić śledzenie kontaktów (contact tracing) po Bluetooth, ale jak Google i Apple ogłosiło, że to będzie wbudowane w systemy operacyjne, to ta funkcja została wycofana.
Commit implementujący śledzenie kontaktów: https://github.com/ProteGO-Safe/android/commit/b9ca2939d594db03a50359a4d99988ac3e8bcda3
Commit
Jakby co, aplikacja początkowo miała robić śledzenie kontaktów (contact tracing) po Bluetooth, ale jak Google i Apple ogłosiło, że to będzie wbudowane w systemy operacyjne, to ta funkcja została wycofana.
Commit implementujący śledzenie kontaktów: https://github.com/ProteGO-Safe/android/commit/b9ca2939d594db03a50359a4d99988ac3e8bcda3
Commit wycofujący tę funkcję i zmieniający aplikację w to, czym jest aktualnie: https://github.com/ProteGO-Safe/android/commit/74d688e8498711357d4f6e8e0ac307acfd545e74
secundus
Zwolennicy teorii spiskowych boją się czipowania. Tego jednak nie będzie, bo telefon ze śledzącym czipem nosi każdy dobrowolnie.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki