Jak długo idzie przelew?

Skąd wynikają różnice w czasie realizacji przelewów bankowych? Ile trzeba czekać na wpływ pieniędzy na konto? Nie ma jednej odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od banku nadawcy i odbiorcy wirtualnych pieniędzy.

Jak długo idzie przelew?
Źródło: Thinkstock

Czas realizacji zleconego przelewu zależy od banku, z którego środki są przelewane i instytucji, do której docelowo mają trafić. Pesymistyczny scenariusz wskazuje, że pieniądze mogą być w drodze nawet kilka dni.

Jeden bank - przelew od razu, w różnych bankach - trzeba poczekać

Transfer pomiędzy kontami tego samego banku zazwyczaj trwa chwilę. Ewentualne opóźnienia mogą wynikać z przerw technicznych, jakie czasem nam serwują.

Inaczej jest w przypadku zlecenia przelewów pomiędzy różnymi bankami. Najbardziej pesymistyczny scenariusz wskazuje, że podróż pieniądza może być przedłużona nawet do kilku dni. Takie sytuacje można jednak przewidzieć. Jeśli transfer z banku A do banku B zostanie wykonany w godzinach porannych, to najprawdopodobniej konto odbiorcy zostanie zasilone jeszcze tego samego dnia po południu.

Co się kryje pod hasłem "w godzinach porannych"? Przelewy zlecone do godziny 9.30 dnia roboczego zostaną wysłane tuż po godzinie 10.30 na konto odbiorcy. Wynika to z ustaleń Krajowej Izby Rozliczeniowej. W ciągu każdego dnia roboczego odbywają się trzy sesje rozliczeniowe - poranna (I), popołudniowa (II) i wieczorna (III). Godziny transferów przedstawia poniższa tabela.


Źródło: kir.com.pl

Przelew zlecony przed weekendem lub świętem - potrzebna cierpliwość

Transfer pomiędzy dwoma bankami, który dodatkowo trafi na przeszkodę w postaci weekendu lub dni ustawowo wolnych od pracy, może dotrzeć do odbiorcy nawet po 5 dniach. Przykładowo, jeśli przelew zostanie wysłany w piątek po południu, a w poniedziałek i wtorek wypada święto (np. Boże Narodzenie), to pieniądze wypłyną z macierzystego banku dopiero w środę rano, co oznacza, że na konto odbiorcy trafią najszybciej w środowe popołudnie.

Innym problemem w zrealizowaniu przelewu mogą być problemy techniczne, które zazwyczaj ciężko przewidzieć. Dlatego płatności do ZUS-u, Urzędu Skarbowego czy na spłatę rat kredytu zawsze warto realizować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przelew błyskawiczny ratunkiem dla zapominalskich

Osoby, którym zależy na szybkiej realizacji finansowego zlecenia, mogą skorzystać z przelewów błyskawicznych, które mają w swojej ofercie wybrane banki lub z zewnętrznej platformy, jaką jest na przykład Blue Media czy Express ELIXIR przy Krajowej Izbie Rozliczeniowej. W każdym z tych przypadków klienci mogą wysłać pieniądze za określoną opłatą - jednorazowo od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Proponowana przez Blue Media platforma to Blue Cash, a lista banków, z których klient może wykonać przelew, dostępna jest na stronie bluecash.pl.

Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne