REKLAMA

Jagadis Chandra Bose - kim był człowiek, którego widzimy na Google Doodle

Marcin Hołubowicz2016-11-30 10:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-30 10:04

Jagadis Chandra Bose to indyjski fizyk i przyrodnik. To właśnie tę postać uczcił dzisiaj Google Doodle. Jagadis Chandra Bose był jednak nie tylko wybitnym naukowcem, ale i pisarzem, który jako pierwszy napisał książkę z dziedziny science-fiction w języku bengalskim.

Jagadis Chandra Bose w Google Doodle / Google

Jagadis Chandra Bose był tym, kim w świecie zachodnim nazywa się człowiekiem renesansu. W starożytności zaś terminem prehistor. Chodzi o osobę, która posiada ogromną wiedzę z wielu dziedzin nauki. Tak właśnie było w przypadku dzisiejszego bohatera Google Doodle.

Jagadis Chandra Bose był fizykiem, fizjologiem roślin i pisarzem. Jego badania oscylowały wokół takich dziedzin jak biologia, fizyka, botanika, archeologia i biofizyka. Urodził się 30 listopada 1858 r. w Bikrampur, na terenie ówczesnych Indii Brytyjskich. Zasłynął m.in. twierdzeniem, że rośliny reagują na bodźce zewnętrzne w podobny sposób jak zwierzęta.

Jagadis Chandra Bose wynalazł kreskograf, który służył do pomiaru rozwoju roślin. Dzięki niemu mógł przeprowadzać w kontrolowanych warunkach eksperymenty i obserwować jak np. temperatura, energia elektryczna, gazy czy chemikalia wpływają na rośliny.

Jagadis Chandra Bose wynalazł m.in. kreskograf / fot. Biswarup Ganguly / Wikimedia Commons

Nie tylko naukowiec, ale i pisarz

Jagadis Chandra Bose zasłynął również jako twórca literatury science-fiction w języku bengalskim. Uczony napisał opowiadanie „Niruddesher Kahini" („Opowieść o Zaginionym”). W skrócie opowiadała ona o człowieku, który za pomocą olejku do włosów uspokoił szalejącą burzę na morzu. Dlaczego akurat ten specyfik? Ponieważ w 1896 r. przedsiębiorca produkujący kosmetyki do włosów ustanowił konkurs, w którym trzeba było napisać opowiadanie nawiązujące w jakiś sposób do jego olejku. Wygrał go właśnie bohater dzisiejszego Google Doodle. Pozostałe jego dzieła zaliczyć można do literatury naukowej

Jagadis Chandra Bose, bohater dzisiejszego Google Doodle - zdjęcie z 1884 r. / fot. By The Birth Centenary Committee, printed by P.C. Ray / Wikimedia Commons

Tytuł „sir” i krater na księżycu

Jagadis Chandra Bose za swoje zasługi na polu nauki otrzymał w 1917 r. tytuł szlachecki. Był profesorem uniwersytetu w Kalkucie i założycielem Bose Research Institute. Indyjski naukowiec zmarł 23 listopada 1937 r. w Giridh w Bengalu. Przez wiele lat kolejni naukowcy korzystali z jego nowatorskich urządzeń. Na jego część nazwano także jeden z kraterów na Księżycu. A w 158 rocznicę jego narodzin został uczczony przez Google Doodle.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Lechu
Prehistor to autor artykułu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki