JSW myśli o przejęciach. Kupi kopalnię od Australijczyków?

Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka chciałaby zwiększyć wydobycie węgla. Przejęcie projektu od Australijczyków może jej w tym pomóc - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita", nawiązując do plotek o możliwym przejęciu przez Jastrzębską Spółkę Węglową projektu "Dębieńsko".

Projekt "Dębieńsko"
Projekt "Dębieńsko" (NWR Karbonia)

Wprawdzie nowa strategia JSW zostanie opublikowana najprawdopodobniej dopiero w czerwcu, niektóre karty zostały już jednak częściowo odsłonięte. M.in. te dotyczące produkcji. Zasiadający za sterami jastrzębskiej spółki Daniel Ozon deklarował np. że JSW, mimo przekazania do SRK wydobywającej ok. 2 mln ton węgla kopalni "Krupiński", będzie chciała utrzymać roczną produkcję na poziomie 16–16,5 mln ton. Wypowiedź dla dzisiejszej "Rz" sugeruje jednak, że apetyty mogą być większe. – Szukamy sposobu, by zwiększyć wydobycie. Nie jest to jednak łatwe, bo kopalnie mają ograniczone możliwości. Dlatego myślimy o akwizycji - powiedział Ozon.

Tak postawiony problem oczywiście rozbudził falę spekulacji - co mogłaby kupić Jastrzębska Spółka Węglowa. Faworyt wydaje się jeden - należący do Australijczyków z Prairie Mining projekt "Dębieńsko". Po pierwsze graniczy on z projektami Jastrzębian. Po drugie Ozon wskazywał, że aktywa, którymi mogłaby się zainteresować JSW znajdują się w Polsce, a "Dębieńsko" to obecnie jedyny projekt w naszym kraju, który gwarantuje duże złoża węgla koksującego - a przecież na nim koncentruje się JSW.

"Dębieńsko" pasuje do profilu JSW

W styczniu Prairie otrzymało potwierdzenie wysokiej jakości węgla w "Dębińsku". Spełnia on międzynarodowe standardy dla węgla koksującego typu 35. Węgiel Mid-vol HCC znajduje się w pokładach leżących na głębokości 850-1000 m, a węgiel Low-vol HCC w pokładach na głębokości od 1000 do 1300 m, czyli na głębokościach zbliżonych do tych, na jakich analogiczny węgiel zalega w sąsiednich kopalniach należących do JSW.

Ozon dopytany przez "Rz" o zainteresowanie "Dębińskiem" nie potwierdził, ani nie zaprzeczył. Słuszność wyboru takiej drogi potwierdził jednak Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. - To byłby właściwy kierunek rozwoju dla JSW. Pytanie tylko, czy Australijczycy będą skłonni sprzedać projekt, a jeśli tak, to za jaką cenę - stwierdził.

Prairie póki co deklaruje, że kopalnie chce wybudować i wszelakie spekulacje o sprzedaży ucina w zarodku. Budowa - jej koszt wycenia sie na 0,5 mld dolarów - ma ruszyć w 2019 roku, a wydobycie cztery lata później. Roczna produkcja węgla koksującego szacowana jest na 2,6 mln ton netto przy kosztach operacyjnych 47 dolarów za tonę.

Walka z Bogdanką w tle

W biznesie wszystko jest jednak kwestią ceny i twarda postawa Prairie może być tylko grą na podbicie stawki. Tym bardziej, że głównym projektem spółki w zamyśle miała być kopalnia "Jan Karski" zlokalizowana na Lubelszczyźnie. "Dębieńsko" trafiło się Australijczykom okazyjnie, gdy wyprzedawali ją będący w finansowych tarapatach Czesi. To mogła być okazja także dla JSW, wówczas jednak i sama jastrzębska spółka walczyła o przetrwanie i szukała raczej wsparcia u innych państwowych spółek niż okazji do zakupów.

W grę może wchodzić także inny scenariusz - próba wykupienia całego polskiego biznesu Australijczyków. "Dębieńsko" zgarnęłaby JSW, tymczasem "Jan Karski" trafiłby do Bogdanki. Ta ostatnia stoczyła bowiem z Australijczykami ciężkie boje o lubelskie złoże i do tej pory nie może pogodzić się z porażką. Wcześniej spekulowano nawet, że to Bogdanka może wykupić Prairie. Znając determinację rządu w temacie repolonizacji wcale nie można tego wariantu wykluczać. Tym bardziej, że obecna wycenia Prairie na warszawskiej giełdzie to niecałe 240 mln zł. 

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Kibic

W 2000 r zamkneli kopalnie Debiensko ludzi poprzenosili na inne kopalnie zniszczyli infrastrukture ,szyby pozasyywali,wiedzac ze jest w niej jeszcze na 50 lat wegla (przy wydobyriu z 2000r).Pozniej spzedali najpierw czachom a ci australijczykom Tak rzadza Polacy!!!! Odpoiedziwlni za owczesne zamkniecia kopaln bujaja sie w Brukseli Oto oraz rzadzacych w Polsce(przed laty)A dzis swoje dobra beda odkupywac od innych czy to normalne ???!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 ~jp7

sa pieniadze?? ustalic z bankami ile sie im nalezy za mataczenie i niech wypi..ą do izraela kredyty udzielac.Polak jest wstanie na siebie zarobic za granica a w wlssnym kraju na źydowskie banki musi zarabiac i kredyty brac

! Odpowiedz
0 3 ~tolo

nie rozumiem tego australijczycy napewno nie wybuduja tam kopalni bo to za droga inwestycja wiec sa dwa wyjscia albo dostac sie do wegla przez kopalnie knurow szczyglowice [tak jak to chcial zrobic p.Markowski poprzez kopalnie krupinski-pole zgon] albo opchnac to jsw ktorzy lykaja wszystko co im sie podsunie .Czy nie lepiej przeczekac ten czas az koncesja australijczykom wygasnie i wziasc ja za darmoche???.Jeszcze miesiac temu spolka byla na skraju bankructwa a teraz juz chce wydawac pieniadze hahahaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~fajas

HAHA, Najpierw zamykają , teraz chcą kupować , co za cyrk. Ale za cudze pieniądze to każdy się tak może bawić.

! Odpowiedz
2 3 ~Bea

Same zlodzieje zazodzaja tym panstwem byle do siebie a reszta sie nie liczy wszystko sprzedajcie. I tak juz mic nie zostalo

! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 17 ~Sztygar

Krupinski dali oddali za darmo do srk a teraz szukajo co kupic i na to kasa jest zamiast zainwesowac w krupinski

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 16 ~dawidserfing

Zero pokory, mało mieli nauczki po szczygłowicach, kolejny pomysł nieudanego rządu, ale co tam wydać i znowu i znowu zrobić cięcia na szarych górniczkach.

! Odpowiedz
JSW 0,35% 100,15
2017-10-18 09:03:25
WIG 0,19% 64 979,14
2017-10-18 09:02:00
WIG20 0,37% 2 523,62
2017-10-18 09:19:45
WIG30 0,36% 2 895,53
2017-10-18 09:19:00
MWIG40 0,09% 4 892,47
2017-10-18 09:02:00
DAX -0,07% 12 995,06
2017-10-17 17:36:00
NASDAQ -0,01% 6 623,66
2017-10-17 22:02:00
SP500 0,07% 2 559,36
2017-10-17 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl