REKLAMA

JPK da firmom popalić. Księgowi rozkładają ręce

2020-10-13 07:04
publikacja
2020-10-13 07:04
fot. Andrey_Popov / Shutterstock

Przedsiębiorcy mają olbrzymie problemy z nowymi zasadami raportowania VAT. Przepisy są niejasne, a wyjaśnienia skarbówki niewystarczające. Za błędy zaś grożą kary - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że od 1 października obowiązują nowe zasady sporządzania Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli przesyłanej fiskusowi ewidencji VAT. Jak pisze, przedsiębiorcy mają wątpliwości związane z obowiązkiem oznaczania w niespotykany dotąd sposób sprzedawanych towarów i usług.

"Obowiązek oznaczania sprzedaży towarów i usług kodami GTU spowodował ogromne zamieszanie. Trzeba sięgać do różnych klasyfikacji i ustaw. Problemów przybywa każdego dnia" - zauważyła Aneta Lech, doradca podatkowy i wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Księgowi podkreślają, że ciężko im robić zapisy w JPK bez szczegółowej wiedzy, co faktycznie przedsiębiorca sprzedał. "Dostajemy od klienta fakturę „usługi IT”. Czy chodzi o programistyczne, bez oznaczenia, czy np. zarządzania siecią, z kodem GTU_12? Albo fakturę „usługi zgodnie z umową z 2016 r.”. Żeby prawidłowo oznaczyć takie dokumenty w JPK, trzeba znać szczegółowy zakres świadczeń" – powiedział Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Ministerstwo Finansów próbuje rozwiewać wątpliwości na swojej stronie internetowej. Eksperci podkreślają jednak, że odpowiedzi resortu obejmują tylko część problemów. Za każdy błąd w JPK przedsiębiorcy grozi 500 zł grzywny. Na szczęście przed jej nałożeniem fiskus da dwa tygodnie na poprawienie pomyłki - czytamy w gazecie.(PAP)

kmz/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jas2
Wszyscy narzekają ale co komu szkodzi, raz na miesiąc w programie księgowym wcisnąć guzik: Wyślij VAT-JPK?
jarunia
jak tu napisać co się kupiło i sprzedało jak gospodarka wirtualna i dematerializacja wszędzie, a wacik trzeba odzyskać? tu nobel z ekonomii nie wystarczy na nawet rublel
loool
Rolnicy i górnicy potrafią walczyć o swoje i pokazać jak im się dociskanie śruby nie podoba . A przedsiębiorcy do du.py bez jaj i dają się dymać z roku na rok coraz bardziej
siema123
A wystarczyło nic nie zmieniać tylko dodać do jpk pkd i wpisywać kwoty netto + vat z pkd a pod spodem w ministerstwie przyporządkować pkd do gtu ale nie u nas wszystko w rękach ludu pracującego bo politycy muszą się obijać i robić konferencje prasowe a urzędnicy to ma.oły i nie wiedzą jak działa to co politycy uchwalają.A wystarczyło nic nie zmieniać tylko dodać do jpk pkd i wpisywać kwoty netto + vat z pkd a pod spodem w ministerstwie przyporządkować pkd do gtu ale nie u nas wszystko w rękach ludu pracującego bo politycy muszą się obijać i robić konferencje prasowe a urzędnicy to ma.oły i nie wiedzą jak działa to co politycy uchwalają. Cyrk na kółkach.
abcx
Jaka powinna być percepcja tych zmian, wyskakujcie z kasy czy raczej zachęta idźcie do szarej strefy - tam nie ma żadnych podatków i obowiązków, albo klient płaci z góry albo szuka sobie kogoś innego.
tom979
To jeszcze nic. Ale najgorsze teraz to jest BDO. Przedsiębiorcy nie wiedzą co robić ze śmieciami. Takich puszek po klejach na przykład to nikt nie chce odbierać. Nie ma firm co by to utylizowały. A na złomie już nie przyjmują. A taki jest z wieloma innymi odpadami. Przedsiębiorcą rosną góry śmierci i nie wiedzą co To jeszcze nic. Ale najgorsze teraz to jest BDO. Przedsiębiorcy nie wiedzą co robić ze śmieciami. Takich puszek po klejach na przykład to nikt nie chce odbierać. Nie ma firm co by to utylizowały. A na złomie już nie przyjmują. A taki jest z wieloma innymi odpadami. Przedsiębiorcą rosną góry śmierci i nie wiedzą co z nimi robić. Czemu nikt o tym nie mówi?! Każdy rozkłada ręce. Jak zwykle problem zrzucony na przedsiębiorców. Rządzący są cacy bo wprowadzili ustawę i się chwalą jacy to oni ekologiczni. Niedługo te wszystkie śmieci w końcu wylądują w lasach. Niedługo wykończą firmy i wtedy wszystko się zawali.
krrzysiek2
cóż są dwie zarazy do zwalczenia. Druga dużo gorsza od covidu. Najwyższy czas odciąć te gęby od koryta i uprzykrzania ciężko pracującym ludziom życia.
sallanches
Kolejne dokręcanie śruby...
Kolejny krok do zniechęcenia zagranicznego kapitału, do szarej strefy, do zmiany rezydencji podatkowej. GRATULUJE
tylkozlotowka
Przepisy podatkowe w tej naszej krainie "mlekiem i miodem płynącej' są tak skonstruowane, żeby Pan Inspektor Kontroli Skarbowej miał podatnika na widelcu.
Zgodnie z leninowską zasadą "dajcie mi człowieka, a paragraf na niego się znajdzie'
Duzi się obronią, a mały będzie plakał i płacił.
I
Przepisy podatkowe w tej naszej krainie "mlekiem i miodem płynącej' są tak skonstruowane, żeby Pan Inspektor Kontroli Skarbowej miał podatnika na widelcu.
Zgodnie z leninowską zasadą "dajcie mi człowieka, a paragraf na niego się znajdzie'
Duzi się obronią, a mały będzie plakał i płacił.
I w ten oto sposób "budżet się domknie".
karbinadel
Wymaganie JPK od firemek robiących kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie to głupota - czyli specjalność tego rządu

Powiązane: JPK - Jednolity Plik Kontrolny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki