Irlandia: Bezrobocie najniższe od 2009 roku - poniżej 10 proc.

2015-05-21 14:25
publikacja
2015-05-21 14:25
fot. Polaris Images / EastNews

Bezrobocie w Irlandii spadło po raz pierwszy od 2009 roku poniżej poziomu 10 proc. - poinformował w czwartek irlandzki urząd statystyczny. Jak podkreślono, spadek bezrobocia z 15,1 proc. w 2012 r. był możliwy dzięki realizacji programu pomocowego.

(fot. Polaris Images / EastNews)

Według danych zaprezentowanych w czwartek w Dublinie bezrobocie w Irlandii na koniec marca br. wyniosło 9,9 proc., a liczba osób pracujących wzrosła w pierwszym kwartale o 12,5 tys. (0,6 proc.).

Jak zaznaczono, poprawa na irlandzkim rynku pracy była możliwa dzięki realizacji i wykorzystaniu środków z programu ratunkowego administrowanego przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakończonego przez rząd 18 miesięcy temu. Spowodował on - jak stwierdza Reuters - że gospodarka irlandzka stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w całej UE.

Tworzenie miejsc pracy to obecnie najważniejszy z priorytetów irlandzkiego rządu, który już w 2012 r. wprowadził w życie ambitny program dotyczący zatrudnienia. Tworzeniu nowych miejsc pracy mają sprzyjać m.in. zachęty podatkowe, a także specjalny fundusz inwestycyjny o wartości 7 miliardów euro. Ma on na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Specjalny program przeznaczony jest dla młodych ludzi na rynku pracy.

Rząd w Dublinie prognozuje, że stopa bezrobocia w 2016 roku spadnie do 8,8 proc.

Według opublikowanych w maju prognoz Komisji Europejskiej w tym roku bezrobocie w Irlandii wyniesie 9,6 proc., a w 2016 - 9,2 proc. Tegoroczny wzrost gospodarczy szacowany jest na 3,6 proc., a w 2016 r. - na 3,5 proc.

Pakiet pomocowy dla Irlandii wraz z funduszami na rekapitalizację banków i pożyczkami dwustronnymi wyniósł 85 mld euro. W zamian rząd zgodził się stosować do uzgodnionego programu ratunkowego i dopuścił kwartalne kontrole nad swymi finansami. Ostatnią transzę Dublin otrzymał w grudniu 2013 roku.

Irlandia wystąpiła o pomoc, gdy w następstwie krachu na rynkach finansowych w 2008 r. wyszło na jaw, że irlandzkie banki wystawiły się na nadmierne ryzyko na rynku nieruchomości. Efektem ratowania banków za wszelką cenę było wywindowanie deficytu budżetowego do 35 proc. PKB oraz długu publicznego, który szczytowy punkt ma osiągnąć w br. na poziomie 125 proc. PKB i zmniejszyć się do ok. 119 proc. PKB w ciągu dwóch lat. Jeszcze w 2007 r. irlandzki publiczny dług wynosił niespełna 25 proc. PKB.(PAP)

agy/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~marcin
Nigdy nie ukrywałem, że nie mam od lat swego kandydata. Być może pojawi się już na jesień. Mając na myśli kandydata bynajmniej nie myślę o jednostce, ale o o pomyśle na gospodarkę./ Do wyboru generalnie mamy gospodarkę socjalną z wysokimi podatkami i wysokimi zasiłkami i gospodarkę liberalną z ograniczonymi do minimum Nigdy nie ukrywałem, że nie mam od lat swego kandydata. Być może pojawi się już na jesień. Mając na myśli kandydata bynajmniej nie myślę o jednostce, ale o o pomyśle na gospodarkę./ Do wyboru generalnie mamy gospodarkę socjalną z wysokimi podatkami i wysokimi zasiłkami i gospodarkę liberalną z ograniczonymi do minimum przywilejami i w efekcie mniejszymi obciążeniami podatkowymi. Dla mnie wybór jest jasny, ale w obecnym stanie rzeczy mamy losowo dobraną kombinacje liberalno-socjalną której nowe pomysły są wprowadzane na potrzeby chwili.

Jeśli mielibyście wskazać kandydata bardziej liberalnego gospodarczo to którego, jeśli bardziej socjalnego to którego? Trochę pomyśleć nie zaszkodzi wybór wtedy będzie jaśniejszy. Dobrze by było abyśmy mieli wyrobione poglądy, a nie kierowali się obecną sytuacją. Jestem bezrobotny wybiorę Socjalistę a po 4 latach wybiorę Liberała, bo już znalazłem pracę. Nie tędy droga. Zmiany gospodarcze działają w dłuższym okresie, niewiele się pomylę jeśli wskaże reformę emerytalną z 1999 roku jaką tą która wpływała na całą zeszłą dekadę. Jeśli więc skaczemy z poglądami z jednej strony na drugą to zamaże się nam obraz i już nie będziemy wiedzieli co do czego doprowadziło
~marek
Żal mi 90% z Was. Jak czytam komentarze, że taki, a taki wybór w wyborach prezydenckich odmieni wasze życie, to mnie już zaczyna to śmieszyć. Jedyne co może Ci dać najlepszy z możliwych polityków to jedynie marne "troszeczkę" więcej możliwości w takiej a nie innej kwestii, ale szczęścia nikt poza Tobą Żal mi 90% z Was. Jak czytam komentarze, że taki, a taki wybór w wyborach prezydenckich odmieni wasze życie, to mnie już zaczyna to śmieszyć. Jedyne co może Ci dać najlepszy z możliwych polityków to jedynie marne "troszeczkę" więcej możliwości w takiej a nie innej kwestii, ale szczęścia nikt poza Tobą Ci nie załatwi. Jeśli tego nie zrozumiesz, to już zawsze będziesz narzekać na wszystkich tylko nie na siebie. I to jest problem naszego społeczeństwa.
~ja
JEDEN NAMAWIAL DO POWROTOW Z ZIELONYCH WYSP ....DZIS SAM UCIEKL PO KASE...TYSKO-SCHETINO OPUSCIL OKRET
~antySzogun
SŁOWA BRONKA CZĘSTO PUSZCZANE w TV
CYTUJĘ;
"TRZEBA BYĆ ŚLEPYM ŻEBY NIE WIDZIEĆ ŻE ŻYJEMY W ZŁOTYM OKRESIE DLA POLSKI"

HE, HE ale się uśmiałem ...........))
propaganda dla lemingów .........))
~sure
TO BYŁ ZŁOTY OKRES ALE DLA KOMOROWSKIEGO... a cała reszta...kto by się zastanawiał??
to musi dojść do 2giej tury wyborów żebyśmy usłyszeli, że on zauważył, że ludzie chcą mieć coś do powiedzenia...
~polon1779
Od 1700 roku do 1990 roku PKB względem krajów Europy wynosił między 35, a 45%, obecnie 67%. I to nie słowa Prezydenta, a cytowane przez niego badania ekonomiczne. Jakich więc ma doradców Duda, że tego nie widzi. Niech zaproponuje szybszy rozwój, ale niech nie kłamie, że rozwoju nie ma. To jest Od 1700 roku do 1990 roku PKB względem krajów Europy wynosił między 35, a 45%, obecnie 67%. I to nie słowa Prezydenta, a cytowane przez niego badania ekonomiczne. Jakich więc ma doradców Duda, że tego nie widzi. Niech zaproponuje szybszy rozwój, ale niech nie kłamie, że rozwoju nie ma. To jest propaganda.
~harry
W związku ze wzrostem ceny franka, wiele osób zastanawia się nad tym czy przeczekać czy przewalutować kredyt. Też nad tym myślałem, póki nie przeczytałem tego artykułu: http://independenttrader.pl/315,kredyt_frankowy_-_splacac_czy_przewalutowywac.html
~goon
w interesie banków też paradoksalnie jest przewalutowanie i to jak najszybciej...
lepszy żywy pieniądz niż cała masa nieruchomości których nikt nie kupi - bo kto by chciał brać dzisiaj kredyt???? plus odchodzący klienci...Niemcy już drżą o banki, jednak manipulacje się nie opłaciły..
~Ela
Pracuję na wyspach i głównie w Irlandii, ale pieniądze inwestuję w Polsce. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić http://poradnikinwestowania.pl/2015/05/14/fundusz-plus-lokata-czy-to-korzystna-para/#comment-3014
~Dżejms
Długoterminowo tylko kruszec. Papierami pali się potem w piecu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki