REKLAMA

Inwestycje w NFI pod lupą sądu, ministrowie przed komisję

2006-11-25 09:21
publikacja
2006-11-25 09:21
Nawet kilkadziesiąt milionów złotych mogły zarobić osoby wykorzystujące informacje poufne przy inwestycjach w Siódmym NFI. Udziały w Siódmym NFI w latach 2003 i 2004 tanio przejęła białostocka firma BE4 najprawdopodobniej dzięki tajnemu porozumieniu z pozostałymi NFI oraz za wiedzą Skarbu Państwa. Na inwestycje spółka wydała 19 mln zł kredytu, gdy po krótkim czasie z dywidend od NFI oraz z odsprzedaży akcji funduszowi zarobiła blisko 42 mln zł.

Wartość samych udziałów w Siódmym NFI szacowana jest za ostatnie miesiące od 30 do 85 mln zł. Warszawska Prokuratura Apelacyjna postawiła zarzuty o wykorzystywaniu informacji poufnych. Według informacji „Parkietu” chodzi o Piotra Adamczyka i Andrzeja Wyglądałę. Zainteresowanie prokuratury wzbudził fakt, że praktycznie każda inwestycja spółki BE4 to w żargonie inwestorów tzw. „złoty strzał” przynoszący zwielokrotnione zyski.

Cała sprawa została ujawniona przy okazji badania nadużyć w PZU i PZU Życie za kadencji Grzegorza Wieczerzaka. Politycy PiS zapowiadają, że oprócz działań prokuratury przed komisję sejmową zostaną wezwani były minister skarbu oraz jego zastępcy w czasach, gdy BE4 zbijało milionowe zyski na inwestycjach w NFI. Badana będzie rola urzędników Skarbu Państwa w procesie likwidowania „powiązań krzyżowych” w NFI, który to proces miał pozwolić BE4 na odkupienie akcji Siódmego NFI i wykorzystania informacji poufnych do ustawiania inwestycji.

Nabycie w wezwaniu publicznym akcji Siódmego NFI przez spółkę BE4 nastąpiło po 1,84 i po 2 zł od Skarbu Państwa, co nie odbiegało od ówczesnej ceny rynkowej, niedługo jednak później okazało się, że NFI odkupuje własne akcje aż po 10 zł. Jak do tego doszło sprawdzi prokuratura badając powiązania pomiędzy spółkami, ale czy zostanie ustalona odpowiedzialność urzędników za wcześniejszą sprzedaż nie jest już takie pewne, gdyż formalnie transakcje zostały przeprowadzone zgodnie z prawem.

Na podstawie: „Parkiet”
T. Furman, „Złoty strzał w Siódmym NFI zostanie osądzony”
Źródło:IAR
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki