REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Inwestorzy wycofali z Hiszpanii ponad 120 mld euro

2012-06-29 16:53
publikacja
2012-06-29 16:53

Wielkość kapitału wycofanego przez inwestorów w 2012 roku z Hiszpanii i ulokowanego za granicą sięgnęła ponad 120 miliardów euro - wynika z danych opublikowanych w piątek przez hiszpański bank centralny.

Inwestorzy opuszczają Hiszpanię
Źródło: Thinkstock

To rekordowy poziom od kiedy w 1990 roku rozpoczęto prowadzenie statystyk. Od początku stycznia z Hiszpanii wycofano 121,9 miliarda euro, a - dla porównania - w całym 2011 roku było to 68,3 mld euro.

Piątkowe dane świadczą o pogłębiającym się zaniepokojeniu inwestorów hiszpańskich i zagranicznych stanem gospodarki tego kraju. Wątpliwości budzi zarówno zdolność Hiszpanii do zrównoważenia wydatków publicznych, jak i stan banków i regionów osłabionych jeszcze w następstwie pęknięcia bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w 2008 roku.

Między styczniem a kwietniem 2011 roku wkłady do banków w Hiszpanii przewyższyły wypłaty o 24,2 miliarda euro. Dla porównania tylko w kwietniu 2012 roku wycofano za granicę 26,6 miliarda euro, podczas gdy w tym samym miesiącu zeszłego roku saldo było dodatnie i wyniosło 3,3 mld euro.

Wakacje na giełdzie

Chodzi głównie o inwestycje w hiszpańskie akcje i obligacje, kredyty i lokaty posiadane przez obcokrajowców.

Giełda w Madrycie straciła od początku roku niemal 20 proc.(PAP)

ksaj/ kar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~gosc
nie ma sprawy, EBC da Hiszpańskim bankom pół miliarda na kolejne inwestycje w akcje i obligacje wysokiego ryzyka.
Tytanic tonie a europarlament gra na drukarkach .

Powiązane: Hiszpania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki