REKLAMA

Inwestorzy mają problem z PIT-ami z domów maklerskich

2017-06-07 11:10
publikacja
2017-06-07 11:10

Inwestorzy kwestionują poprawność informacji PIT-8C przesyłanej przez domy maklerskie – wynika z listu Komisji Nadzoru Finansowego, jaki wysłała do domów maklerskich oraz banków prowadzących działalność maklerską.

/ fot. Dominik Pisarek / FORUM

Sprawa dotyczy inwestorów długoterminowych, którzy sprzedali akcje po ponad 5 latach od czasu ich zakupu. Okazuje się, że niektóre banki i domy maklerskie nie podają w przesyłanych do inwestorów formularzach wszystkich informacji, które pozwoliłyby ustalić koszty związane z otwarciem pozycji. Dotyczy to właśnie pozycji, które przetrzymywane były na rachunku inwestycyjnym ponad 5 lat.

Instytucje finansowe wyszły bowiem z założenia, że obowiązuje je 5-letni okres przechowywania dokumentacji związanej ze świadczeniem usług maklerskich. Potem pozbywają się tych informacji. Jednak w przypadku inwestycji giełdowych, kwotę należnego podatku można ustalić dopiero po zamknięciu pozycji. Jeśli inwestycja trwa dłużej niż 5 lat, a instytucja finansowa usuwa dane po 5 latach, nie jest w stanie podać w informacji  PIT-8C kosztów nabycia instrumentu finansowego.

„Zgodnie z opinią przedstawioną przez Ministerstwo Finansów, regulacja zawarta w par. 95 ust. 1 Rozporządzenia (chodzi o obowiązek przechowywania danych przez 5 lat – przyp. red.) jest regulacją autonomiczną, co nie wyklucza możliwości przechowywania określonych dokumentów w okresie dłuższym, niż wskazany w tym przepisie, jeżeli obowiązek ten wynika z innych przepisów prawa” – informuje KNF w swoim piśmie. „W szczególności, przedmiotowa regulacja, nie zwalnia firm inwestycyjnych z obowiązków nakładanych przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednym z takich obowiązków jest zawarty w art. 39 ust. 3 updof wymóg terminowego przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu imiennych informacji o wysokości dochodów (…)” – można dalej przeczytać w piśmie z KNF.

Z pisma KNF wynika zatem, że firmy inwestycyjne powinny przekazywać swoim klientom zarówno informacje o uzyskanych przychodach, jak i poniesionych kosztach związanych z otwarciem pozycji.

MD

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Dim
Mogę tylko stwierdzić że wyobraźnia Ministerstwa Finansów jest do dupy.

Podam przykład z przed kilku lat:

Przekręciarze z gremiów GPW głosują za wycofaniem spółki z notowań mimo że nie doszło do przymusowego wykupu i drobni nadal posiadają powyżej 10%, a tak w ogóle spółce nic nie dolega. Następuje
Mogę tylko stwierdzić że wyobraźnia Ministerstwa Finansów jest do dupy.

Podam przykład z przed kilku lat:

Przekręciarze z gremiów GPW głosują za wycofaniem spółki z notowań mimo że nie doszło do przymusowego wykupu i drobni nadal posiadają powyżej 10%, a tak w ogóle spółce nic nie dolega. Następuje materializacja dokumentu akcji.

Dokumenty wędrują na przechowanie do instytucji finansowej wynajętej przez spółkę lub do szafy akcjonariuszy którzy wolą mieć papier pod ręką.

Co z informacjami o poniesionych kosztach związanych z otwarciem pozycji które były w wielu rozproszonych biurach maklerskich?

Najlepszym sposobem byłoby wydać na odchodne posiadaczom takich akcji coś podobnego do PIT 8C, ale tylko z rubryką o poniesionych kosztach, niech sobie długodystansowcy lub zrobieni przez łapówkarzy z GPW w balona, sami przechowują i się rozliczają dostarczając swój PIT i ten wydany ongiś przez biuro.

W innym wypadku zawsze będą "dziury" w nośnikach magnetycznych.
~nnx3
napiszcie co to za domy manklerskie i Banki robia taki shit klienta to od razu ludzie przeniosa sie do bardziej uczciwych.
~kumak
Wciąż trzymam akcje spółki,które kupiłem 10 lat temu. Kupiłem po 12 zł. kosztują dziś 2 zł. Nie wyobrażam sobie,żeby mi tego nie rozliczyli w PIT-8C,gdy te akcje sprzedam. Ten zapis o 5 letnim okresie przechowywania był może słuszny,gdy nie było podatku od zysków giełdowych. Teraz ich psim obowiązkiem jest przechowywać Wciąż trzymam akcje spółki,które kupiłem 10 lat temu. Kupiłem po 12 zł. kosztują dziś 2 zł. Nie wyobrażam sobie,żeby mi tego nie rozliczyli w PIT-8C,gdy te akcje sprzedam. Ten zapis o 5 letnim okresie przechowywania był może słuszny,gdy nie było podatku od zysków giełdowych. Teraz ich psim obowiązkiem jest przechowywać dane na zawsze ( bo spadkobierca też rozlicza się ze spadku).
~KIXON
To oszustwo zdemaskowałem 2 lata temu. Zmusiłem KNF (bo początkowo nie chcieli) do potwierdzenia, że Klient musi otrzymać rzetelne informacje nawet sprzed 10 lat. Zrobiłem to na przykładzie DM PeKaO S.A. i dziś można sobie te informacje on-line uzyskać-samodzielnie wyklikać (o cenach zakupu sprzed 15 lat, nawet w BPH!).To oszustwo zdemaskowałem 2 lata temu. Zmusiłem KNF (bo początkowo nie chcieli) do potwierdzenia, że Klient musi otrzymać rzetelne informacje nawet sprzed 10 lat. Zrobiłem to na przykładzie DM PeKaO S.A. i dziś można sobie te informacje on-line uzyskać-samodzielnie wyklikać (o cenach zakupu sprzed 15 lat, nawet w BPH!). Mam oczywiście opinię Ministerstwa Finansów, na podstawie, której powstał ten artykuł. Jeśli macie problemy z biurami maklerskimi w tej sprawie, to piszcie na info@GrupaZdrowegoOddychania.pl to Wam wyślę. Nie dajcie się okradać korporacjom.
~wew
Lol... To państwo to jednak jedna wielka kupa. Dlatego też właśnie nie inwestuję bezpośrednio na gieldzie. przez takie kwiatki z rozliczaniem podatków. Przecież w tym kraju to podatki rozliczac potrafi jedynie ten kto je tworzyłi sam Pan Bóg. A i on pewnie czasem rozłoży ręce
~heh
czyli inwestuje posrednio - jeszcze lepiej
~pi
To z jaką ceną będzie podany papier jeżeli kupiłem go 6 lat temu?
Jeżeli kupiłem 6 lat temu akcję po 100zł, później spadło to do 20 (np. w piątym/czwartym roku inwestycji) a teraz kosztuje 80. To powinienem mieć zysk - no bo skoczyło z 20 na 80 czy stratę bo spadło ze 100 na 80?
~pik
ważne za ile sprzedałeś, jesli kupiles za 100 i sprzedaz za 80 to masz stratę, jesli przedaz za 120 to masz zysk i od tych 20 placisz podatek. Jesli akcje leżą to nie masz straty ani zysku.
~pi odpowiada ~pik
"...Sprawa dotyczy inwestorów długoterminowych, którzy sprzedali akcje po ponad 5 latach od czasu ich zakupu...."

ale jeżeli biuro nie ma informacji po ile kupiłem?

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2016

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki