REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: Czy można zarejestrować domenę „euro2012”?

Barbara Sielicka2011-08-04 06:01
publikacja
2011-08-04 06:01

Niecały rok dzieli nas od jednego z najważniejszych piłkarskich wydarzeń ostatnich lat. EURO 2012 to nie tylko święto kibiców piłki nożnej, to również szansa dla tych, którzy na tym wydarzeniu chcą nieźle zarobić.

Pytanie czytelnika:

Mam kilka domen zawierających w nazwie euro2012. Z kolei UEFA ma zastrzeżone znaki słowne pisane w formie: EURO 2012, Polska Ukraina 2012, Poland Ukraine 2012.

Tysiące podobnych domen jest już zarejestrowanych. Chodzi oczywiście o te pisane z małych liter i połączone ze sobą jak np. euro2012polska.com itp. Czy znak słowny w postaci EURO 2012 (duże drukowane litery i spacja między EURO a 2012) to to samo, co euro2012 (połączone i z małych liter)? Czy znak słowny w postaci Poland Ukraine to to samo, co poland-ukraine?Zarzuca mi się, że używam nieprawnie w domenach internetowych jak np euro2012polska.com czy też euro2012poland-ukraine.pl zastrzeżonych znaków słownych.

Ponadto nasz czytelnik napisał do takich podmiotów jak UEFA oraz Urząd Patentowy z zapytaniem, czy łamie prawo używając w domenach słowa euro2012. W jego ocenie różni się od EURO 2012. Rzecznik Patentowy stwierdził, że nasz czytelnik może być posądzony o kradzież domen. Zapytał więc ponownie, czy łamie prawo w momencie, gdy jego domeny z euro2012 są zarejestrowane na home.pl. W odpowiedzi czytamy, że internauta powinien sprawdzić, czy dany znak nie jest zastrzeżony.

Odpowiedź:

Zdaniem Moniki Kowalczyk, rzecznika patentowego z Chałas i Wspólnicy Kancelarii Prawnej, pojedynczy wyraz jak najbardziej może stanowić znak towarowy. Wynika to wprost z art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Należy on wówczas do kategorii tzw. znaków słownych.

Bezsprzecznie do naruszenia prawa ochronnego na znak towarowy dochodzi w momencie, gdy podmiot bezprawnie używa w obrocie gospodarczym znaku identycznego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do identycznych towarów. Należy jednak pamiętać, że do takiego samego naruszenia prawa dochodzi również podczas używaniu znaku podobnego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do towarów identycznych lub podobnych, jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd.

Chodzi głównie o możliwość skojarzenia znaku ze znakiem towarowym zarejestrowanym. - Zatem, euro2012 jest podobne do EURO 2012, a poland-ukraine do Poland Ukraine i biorąc pod uwagę stan faktyczny, wprowadza odbiorców w błąd, a co najmniej wywołuje skojarzenia pomiędzy oznaczeniami – wyjaśnia Monika Kowalczyk.

 

Nie działa zasada „kto pierwszy ten lepszy”

Przy standardowej rejestracji domen internetowych, powszechna jest zasada: kto pierwszy ten lepszy. Nie działa ono jednak zawsze, bowiem w przypadku domen z „końcówką” „pl”, prawomocne orzeczenie sądu polubownego lub sądu powszechnego, stwierdzające naruszenie przez abonenta praw osoby trzeciej, stanowi podstawę do wypowiedzenia przez NASK umowy z tym abonentem bez zachowania terminów wypowiedzenia.

W dodatku NASK nie dokonuje badania, czy zawierając lub wykonując umowę abonent narusza prawa osób trzecich lub jakiekolwiek przepisy prawa. - Zawarcie umowy nie oznacza bowiem przyznania abonentowi jakichkolwiek praw związanych z nazwą domeny, poza wynikającymi wyraźnie z umowy, ani uznania, że oferta lub wykonywanie przez abonenta umowy nie narusza praw osób trzecich – dodaje nasz ekspert.

Kara za niewiedzę

Prawo własności przemysłowej mówi, że osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, lub osoba, której ustawa na to zezwala, może żądać od osoby, która to prawo naruszyła, zaniechania naruszania, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody:

1) na zasadach ogólnych albo
2) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego.

- W przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, sąd może nakazać osobie, która naruszyła znak towarowy, na jej wniosek, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub orzeczenie, o którym mowa w art. 286, byłyby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe, a zapłata stosownej sumy pieniężnej należycie uwzględnia interesy uprawnionego – dodaje Monika Kowalczyk.

Dodajmy, że pełnomocnik UEFA w Polsce wezwał naszego czytelnika do natychmiastowego zaprzestania używania wszelkich domen internetowych zawierających oznaczenie „EURO 2012”. W przeciwnym razie UEFA poweźmie kroki prawne.

Fragmenty odpowiedzi, jakiej naszemu czytelnikowi udzieliła Kancelaria Rzeczników Patentowych Polservice, pełnomocnik UEFA w Polsce:

UEFA jest uprawniona do wszelkich praw wiążących się z przeprowadzaniem rozgrywek, m.in. Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, w tym do praw własności intelektualnej dotyczących ich nazewnictwa i symboliki. Zorganizowanie i przeprowadzenie tak dużej imprezy, jaką są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej nie byłyby możliwe bez środków finansowych pochodzących m.in. od oficjalnych sponsorów, partnerów i licencjobiorców. W zamian za świadczenia finansowe na rzecz organizacji rozgrywek, UEFA udziela takim podmiotom, na zasadzie wyłączności, prawa do używania określonych nazw, orzeczeń i symboli, umożliwiając tym samym wywoływanie komercyjnych skojarzeń między działalnością tych podmiotów a organizowanymi przez UEFA Mistrzostwami Europy. (...)

UEFA dokonała na swoją rzecz rejestracji szeregu znaków towarowych związanych bezpośrednio z UEFA EURO 2012, w tym słownego wspólnego znaku towarowego "EURO 2012".(...)

Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, w latach 2009 - 2011 dokonał Pan na swoją rzecz rejestracji całego szeregu domen internetowych, których podstawowym elementem wyróżniającym jest właśnie oznaczenie/nazwa "EURO 2012", a więc zarejestrowany znak towarowy naszej mocodawczyni (w niemal wszystkich Pana domenach oznaczenie "EURO 2012" zestawione zostało z nazwami państw lub miast, w których rozgrywane będą mecze UEFA EURO 2012).

Co znamienne, istotna część omawianych domen internetowych wykorzystywana jest przez Pana w celach zarobkowych, noszących znamiona działalności gospodarczej. (...) Co więcej, również użyte na tych stronach elementy graficzne (piłka futbolowa, barwy narodowe Polski i Ukrainy) w sposób ewidentny sugerują odbiorcom, niezgodne z prawdą, związki z UEFA EURO 2012.

Pod pozostałymi zarejestrowanymi przez Pana domenami internetowymi zamieszczone zostały strony internetowe zawierające oferty sprzedaży domen, co jednoznacznie wskazuje, iż rejestrując wszystkie te domeny oprócz czerpania zysków w sposób opisany powyżej, miał Pan na względzie cel zarobkowy w postaci zysku z ewentualnej ich sprzedaży. Uzasadnione jest więc stwierdzenie, iż domeny te zostały zarejestrowane przede wszystkim w celach spekulacyjnych. (..)

Zarejestrowanie przez Pana przedmiotowych domen nosi znamiona procederu określonego w literaturze przedmiotu jako cybersquatting (piractwo domenowe) lub też domain name grabbing (grabież domen). Postępowanie takie, jako sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami, a jednocześnie naruszające chronione interesy innych przedsiębiorców, traktowane jest przez właściwe sądy, w tym sądy arbitrażowe powołane do rozstrzygania sporów o domeny internetowe, jako czyn nieuczciwej konkurencji.

Podstawa prawna: Art. 120 ust. 2 oraz art. 296 ust. 2 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail interwencje@twoja-firma.pl.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~12345
2 lata przed decyzją urzędu patentowego ws. znaku "Euro 2012" zastrzeżone przez UEFA zostało zarejestrowane stowarzyszenie POLSKIE EURO 2012 (http://pe2012.blogspot.com). Stowarzyszenie ma prawo do własnej nazwy i znaku, może go udostępniać innym podmiotom. Nie stanowi to naruszenia ustawy w świetle prawa o własności 2 lata przed decyzją urzędu patentowego ws. znaku "Euro 2012" zastrzeżone przez UEFA zostało zarejestrowane stowarzyszenie POLSKIE EURO 2012 (http://pe2012.blogspot.com). Stowarzyszenie ma prawo do własnej nazwy i znaku, może go udostępniać innym podmiotom. Nie stanowi to naruszenia ustawy w świetle prawa o własności przemysłowej. A zatem wystarczy zwrócić się do Stowarzyszenia, zawrzeć stosowną umowę i UEFA oraz UPRP nie mogą nic uczynić firmie lub podmiotowi, który użyje nazwę lub znak stowarzyszenia czyli POLSKIE EURO 2012.
~oxxy
Zaraz zakaza mi uzywania nazwy miasta z ktorego jestem! W NAZWIE ! chyba was bog oposcil - moga mnie skarzyc a napisze sobie co bede chcial - PODOBIENSTWO TO NIE TO SAMO - mialem taka sprawe i kazdy moze sie pod was podszywac ! i miec w ........ WIEC NIE PRZEJMUJCIE SIE =tylko dodajcie cos swojego i juz nazwa nie bedzie taka sama.Zaraz zakaza mi uzywania nazwy miasta z ktorego jestem! W NAZWIE ! chyba was bog oposcil - moga mnie skarzyc a napisze sobie co bede chcial - PODOBIENSTWO TO NIE TO SAMO - mialem taka sprawe i kazdy moze sie pod was podszywac ! i miec w ........ WIEC NIE PRZEJMUJCIE SIE =tylko dodajcie cos swojego i juz nazwa nie bedzie taka sama....... PRZECIEZ jest w reklamie nawet 20sta dwanascie........piwa.....i nie jest podobna? u was tez o to samo chodzi.ooooooooo
~Odo
Bo biznes domenowy to już przeszłość gdyby wchodzić w to 5 lat temu były by teraz poważne sumki a tak to dupa w kratę. Zwłaszcza w czasach gdzie można zakazać handlarzowi jabłek używania słów "apple" bo firma apple ma zastrzeżony patent na wszystko nawet na drzewka owocowe. Przykre ale prawdziwe.
~vvf
to jaki morał z tej opowiesci bo nie bardzo rozumiem?

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki