REKLAMA

Instytut Demograficzny radzi rządowi Holandii: imigranci i kobiety muszą więcej pracować

2021-04-13 16:36
publikacja
2021-04-13 16:36
fot. Menno van der Haven / Shutterstock

Imigranci i kobiety muszą więcej i dłużej pracować, wynika z rad, jakie przedstawił rządowi Holenderski Instytut Demograficzny (NIDI). Powodem jest szybkie starzenie się społeczeństwa.

Badania przeprowadził Holenderski Instytut Demograficzny przy współpracy Niderlandzkiego Urzędu Statystycznego (CBS). Wynika z nich, że do 2050 r. w Niderlandach potroi się liczba osób powyżej 80-roku życia, która wyniesie prawie 3 mln.

W nadchodzących latach wzrośnie również liczba imigrantów. Obecnie mieszka ich w Holandii około 4,2 miliona, czyli około 24 procent populacji. Ta liczba do 2050 r. może wzrosnąć nawet do 35-40 procent.

Kurczy się natomiast liczba osób pracujących. Obecny udział pracowników spadnie z 46 procent do 41-44 procent w 2050 roku. Dlatego NIDI radzi rządowi, by w sytuacji kurczącej się liczby pracujących osób i w celu utrzymania państwa opiekuńczego, muszą zostać podjęte konkretne kroki.

„Państwo powinno zachęcać imigrantów, kobiety oraz osoby starsze do częstszej i dłuższej pracy” czytamy w raporcie. Autorzy proponują, aby placówki opieki dla dzieci były opłacane przez państwo, przez co kobiety będą mogły częściej podejmować pracę.

„Uchodźcy muszą przechodzić szkolenia, aby przygotować ich do wejścia na rynek pracy. Pracodawcy i rząd muszą również sporządzić wykaz, w jaki sposób stwarzają warunki, w których osoby starsze mogą kontynuować pracę tak długo, jak to możliwe” doradza rządowi NIDI.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
nanader1
Chyba od czasów Imperium Romanum nie było w tym rejonie tak dużych zmian demograficznych. Przodkowie dzisiejszych Holendrów, co przez stulecia harowali na bogactwo kraju, łapaliby się za głowę! To niesamowite, jak szybko ich potomkowie oddają nagromadzone przez tysiące lat dobra materialne w zamian za ugotowanie obiadu Chyba od czasów Imperium Romanum nie było w tym rejonie tak dużych zmian demograficznych. Przodkowie dzisiejszych Holendrów, co przez stulecia harowali na bogactwo kraju, łapaliby się za głowę! To niesamowite, jak szybko ich potomkowie oddają nagromadzone przez tysiące lat dobra materialne w zamian za ugotowanie obiadu i pampersy w domach opieki dla osób starszych.
jkl777
Harowali? To zatęchła dziura była do czasu kolonializmu. Potem wymyslili niewolnikow z Afryki, co by nie plywac na pusto do Ameryki i tak interesy robili. Murzyny w USA to powinny "podziekowac" temu krajowi za to, ze im pradziadow z dzungli na plantacje bawelny przetransportowali.
zkonopko odpowiada jkl777
I teraz te same murzyny są najbogatszymi murzynami na świecie. Z całym szacunkiem, ale nie masz pojęcia o historii tego małego, ale nie przypadkowo bogatego kraju, który wycyckał ciężką pracą i świadczonymi usługami hiszpanów z darmowego kradzionego z Ameryce złota, wybudował miasta w depresji geograficznej i handlował I teraz te same murzyny są najbogatszymi murzynami na świecie. Z całym szacunkiem, ale nie masz pojęcia o historii tego małego, ale nie przypadkowo bogatego kraju, który wycyckał ciężką pracą i świadczonymi usługami hiszpanów z darmowego kradzionego z Ameryce złota, wybudował miasta w depresji geograficznej i handlował z całym światem będąc potęgą morską pomijając arabów. Porównaj ich choćby z portugalczykami, którzy mieli podobny potencjał i popatrz gdzie skończyli.
mkx odpowiada jkl777
Poczytaj, jak Holendrzy dorobili się na transporcie polskiego zboża. Nawet wojna o to była w 1544.
bt5
Ten holenderski instytut jest całkowicie oderwany od holenderskiej rzeczywistości. Kiedyś do Holandii ściagano imigrantów do stałej pracy w przemyśle. Obecnie ta praca się kompletnie ześmieciowała i stałej pracy brak - sa tylko jakieś 2-3 dni w tygodniu dorywki. Kolorowy imigrant w odróżnieniu od Polak na pewno się Ten holenderski instytut jest całkowicie oderwany od holenderskiej rzeczywistości. Kiedyś do Holandii ściagano imigrantów do stałej pracy w przemyśle. Obecnie ta praca się kompletnie ześmieciowała i stałej pracy brak - sa tylko jakieś 2-3 dni w tygodniu dorywki. Kolorowy imigrant w odróżnieniu od Polak na pewno się do takiego badziewia nie zniży. A te państwowe żłobki i przedszkola to pewnie nic nie kosztuja - pracowniczki same sobie w podatkach zapłaca za te placówki opiekuńcze. Właściwie nie pracowniczki ale ich faceci.
and00
Przecież imigranci przyjechali tu na zasiłki a nie do pracy
ale żeby raport nie był całkowicie rasistowski, to fragment o białych:
"Pracodawcy i rząd ... stwarzają warunki, w których osoby starsze mogą kontynuować pracę tak długo, jak to możliwe”
fiat126p
"tak długo, jak to możliwe" - niech dziadkowie zasuwają do śmierci aby opłacić zasiłki i szkolenia "imigrantom".
Czyli do podboju niepotrzebna broń i nowoczesna technika... Ach! przecież broń mają! - to smartfony, dzięki nim przekazują sobie informacje gdzie najłatwiej (a i funkcja kalkulatora
"tak długo, jak to możliwe" - niech dziadkowie zasuwają do śmierci aby opłacić zasiłki i szkolenia "imigrantom".
Czyli do podboju niepotrzebna broń i nowoczesna technika... Ach! przecież broń mają! - to smartfony, dzięki nim przekazują sobie informacje gdzie najłatwiej (a i funkcja kalkulatora się przydaje...).
demeryt_69
To wreszcie imigranci czy uchodźcy? Kto to pisze?
markymark
Toż to rasizm w najgorszej postaci..! Imigranci pracować..?
abcx
Kto takie rasistowskie i szowinistyczne bzdury wymyśla. Dla biednych imigrantów nie ma pracy z ich kwalifikacjami a kobiety i tak już ciągną na dwóch etatach. Biali mężczyźni niech na początek zaczną pracować po 10 godzin - taki powinien być wniosek raportu...

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki