REKLAMA

Informatycy i inżynierowie jak twórcy? Też chcą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

2017-02-21 05:28
publikacja
2017-02-21 05:28

Pracownicy chcą odzyskać podatek za poprzednie lata. Skarbówka się zgadza, ale stawia warunki - pisze "Rzeczpospolita".

fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / / FORUM

Po serii korzystnych interpretacji podatkowych coraz więcej etatowych pracowników dostrzega sposób na odzyskanie nadpłaconych podatków. Chcą się rozliczyć jak twórcy, by odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodów."To ostatnio coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala podnieść realne wynagrodzenie w wielu zawodach" - tłumaczy "Rzeczpospolitej" menedżer Grzegorz Grochowina.

Według fiskusa twórcą może być nie tylko malarz czy artysta, ale np. zatrudniony na etacie informatyk piszący oprogramowanie komputerowe, inżynier projektujący instalacje czy pracownik marketingu, który opracował strategię sprzedaży dla klienta.

Najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej

Najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej

Formularz PIT-37 jest najczęściej wypełnianym drukiem podatkowym. W dalszej części przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej.

Pracownicy, nawet jeśli ich firma nie stosowała nigdy podwyższonych kosztów uzyskania, sami decydują się, by skorygować zeznania podatkowe za pięć poprzednich lat (przed upływem przedawnienia) i odzyskać część podatku. Efektem mogą być duże oszczędności - mówi "Rzeczpospolitej" prawnik Marcin Malinowski.

Jednak fiskus kwestionuje wiele zwrotów. - Rośnie liczba sporów, zwłaszcza jeśli podatnik nie potrafi udokumentować, jaką część wynagrodzenia otrzymał za przeniesienie praw autorskich - ostrzega Grochowina.

kkr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Urzędnik
Należy zatrudnić co najmniej następne 10tys urzędników. Tylko urzędnicy i mundurowi uratowali kryzys. Prywaciarzy dzięki odwróconemu VATowii od tego roku wreszcie będzie można zgnoić.. Jak im się nie będzie podobać to do Anglii czy Niemiec. Urzędnik zawsze się wyżywi
~pm
Poza onetem i GW polecam czasami poczytać fachowe teksty i sprawdzić od kiedy jest odwrotne obciążenie.
~Eltor
Programiści nie są "jak twórcy", tylko w myśl prawa są twórcami. Utwór może być zapisany w postaci słów, nut, równań matematycznych lub kodu właśnie.
~zez
Prawo do 50% kosztów uzyskania dla "twórców" to absurd i zamiast ten absurd roszerzać powinno się go całkowicie zlikwidować.
~adam
Koszty uzyskania przychodu w ogóle powinny zniknąć z rozliczeń osób nieprowadzących działalności. Rolę tę w innych krajach pelni kwota wolna a u nas utrzymuje sie fikcję, gdzie osoba na etacie ma rozliczane KUP i kwotę wolną, które w istocie niczym się nie różnią i po prostu zmniejszają podatek do zapłacenia. Koszty uzyskania przychodu w ogóle powinny zniknąć z rozliczeń osób nieprowadzących działalności. Rolę tę w innych krajach pelni kwota wolna a u nas utrzymuje sie fikcję, gdzie osoba na etacie ma rozliczane KUP i kwotę wolną, które w istocie niczym się nie różnią i po prostu zmniejszają podatek do zapłacenia. KUP dla etatowców i twórców powinien być zlikwidowany a w zamian znacząco podniesiona kwota wolna
~tadeusz
Mieszkam na wsi 3 km od miasta wojewódzkiego. Co drugi sąsiad prowadzi działalność gospodarcza. Bez zarejestrowania i bez podatków. Polowa remontów i budow prowadzona jest przez takie osoby. Może czas, aby aparat ucisku skarbowego zajął się szara strefa, a nie dociskal śrubę osobom placacym podatki.
~Slawko999
Zlikwidowac cos takiego. To bezprawie. Kazdy powinien placic podatki. Luki w prawie i tyle. Sam jestem informatykiem.
~Informatyk
Zakładam, że informatykiem, który nie ma podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Jeśli informatyk wytworzy twórczo 10k linii kodu, które potem zostaną zwizualizowane cyfrowo, to czym to się różni od pisania książki?
PS. Autor piosenki jak ją zaśpiewa 100 razy to dostanie wynagrodzenie 100 razy. Informatyk
Zakładam, że informatykiem, który nie ma podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Jeśli informatyk wytworzy twórczo 10k linii kodu, które potem zostaną zwizualizowane cyfrowo, to czym to się różni od pisania książki?
PS. Autor piosenki jak ją zaśpiewa 100 razy to dostanie wynagrodzenie 100 razy. Informatyk za swój kod źródłowy tylko raz. Drugi raz tego samego kodu nie tworzy.
~Eltor
Nie jest to "bezprawie" jeśli jest zgodne z prawem. Usiłujesz nazwać bezprawiem swoje wyobrażenie. Gwoli wyjaśnienia: też jestem informatykiem i nie, nie korzystam z podwyższonego dochodu.
~informatyk_na_etacie
Nie wiesz o czym mówisz. Też jestem informatykiem, ale wiem jak spraw stoją: otóż jest ustawa o prawie autorskim, które określa, co jest utworem w świetle prawa autorskiego. Jest to działalność twórcza, o indywidualnym charakterze. A więc: skomponowanie utworu, napisanie książki, program (wymieniony jawnie w ustawie).Nie wiesz o czym mówisz. Też jestem informatykiem, ale wiem jak spraw stoją: otóż jest ustawa o prawie autorskim, które określa, co jest utworem w świetle prawa autorskiego. Jest to działalność twórcza, o indywidualnym charakterze. A więc: skomponowanie utworu, napisanie książki, program (wymieniony jawnie w ustawie).
Jeżeli kwestionujesz prawo autorskie, to sprowadzasz na świat chaos: bo każdy mógłby splagiatować utwór, książkę, czy program, i twierdzić że to jest oryginalne dzieło, bez potrzeby podawania źródeł inspiracji.
Minusem tej ustawy jest dowolność interpretacji - przydałoby się uściślić dla celów prawnych to pojęcie. Ale to jest trudne.
Jest jeszcze druga część sprawy - wymiar finansowo-podatkowy. Zgodnie z prawem podatkowym Art 22 ust. 9 podwyższone koszty uzyskania przychodu obejmują m.in.: z tytułu przeniesienia prawa własności wynalazku, opłaty licencyjnej, z tytułu praw autorskich. Moim zdaniem ma to sens: promowana jest działalność twórcza, co niewątpliwie ma przyszłość.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki