REKLAMA
PIT 2023

Inflacyjna radość nie poniosła nowojorskich indeksów

Krzysztof Kolany2023-05-10 22:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-10 22:05

Po publikacji kwietniowych danych o amerykańskiej inflacji CPI na rynkach finansowych zapanowała mała euforia. Wszystko jednak skończyło się bez fajerwerków. Wyraźnie na plusie dzień zakończył jedynie Nasdaq.

Inflacyjna radość nie poniosła nowojorskich indeksów
Inflacyjna radość nie poniosła nowojorskich indeksów
fot. Wang Ying / / Xinhua News Agency

Gwoździem środowego programu na rynkach miały być kwietniowe statystyki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. I faktycznie nim były, choć na pierwszy rzut oka nie wniosły wiele nowego. Roczna dynamika „szerokiego ” CPI uległa minimalnemu obniżeniu (z 5,0% do 4,9%), a główną rolę odegrała tu kwestia zaokrągleń, ponieważ dynamika miesięczna (0,4%) okazała się zgodna z rynkowym konsensusem. Więcej o tych danych piszemy w tekście zatytułowanym „Inflacja w USA ledwo drgnęła. Bazowa wyższa od „szerokiego” CPI”.

Ważne były jednak detale, w tym przede wszystkim silne wyhamowanie dynamiki w kluczowej dla kierownictwa Rezerwy Federalnej sferze usług. Wskaźnik cen usług z wyłączeniem kosztów mieszkania wzrósł bowiem tylko o 0,1% mdm oraz 5,2% rdr. A to właśnie na uporczywie wysoką inflację w sektorze usług wielokrotnie zwracał uwagę przewodniczący Fedu Jerome Powell.

W rezultacie na stole od razu pojawiła się kwestia obniżki stopy funduszy federalnych (FFR), do jakiej według rynku terminowego może dojść już pod koniec lipca. Kontrakty na FFR na 41% wyceniają szanse 25-punktowej obniżki na lipcowym posiedzeniu FOMC oraz praktycznie przesądzają (prawie 80% szans!) taki ruch do września. Byłby to więc długo oczekiwany „Fed pivot”.

- Stopa bezrobocia to tylko 3,4%, mamy 9,5 mln wolnych miejsc pracy, wzrost płac jest gorący, a Fed zapewne przez miesiące pozostanie skoncentrowany na swojej agendzie zwalczania inflacji – studził ten entuzjazm Johan Grahn z Allianz Investment Management cytowany przez Reutersa.

Taka bardziej stonowana była też finalna reakcja Wall Street. Euforia z początku sesji szybko opadła i ostatecznie Dow Jones zakończył środową sesją minimalnie pod kreską, pozostając na poziomie 33 531,33 pkt.

Ale już S&P500 zdołał zyskać 0,45%, finiszując z wynikiem 4 137,64 pkt. W dalszym ciągu oznacza to utrzymanie się w ramach trwającej od początku kwietnia konsolidacji i brak ataku na lokalne szczyty z lutego i początku maja.

Lepiej spisał się jedynie Nasdaq Composite, który zyskawszy 1,04% zameldował się na najwyższym poziomie od sierpnia 2022 roku.  To właśnie spółki technologiczne pociągnęły szeroki rynek. Akcje Alphabetu zwyżkowały o 4,1%, Amazona o 3,4%, Apple’a o 1%, a Microsoftu o 1,7%. Dla wycen wysoko wycenianych spółek wzrostowych nasilenie oczekiwań na spadek stóp procentowych to bardzo dobra wiadomość, ponieważ zwiększa bieżącą wartość oczekiwanych przyszłych przepływów pieniężnych.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Wczoraj był niewielki wzrost dziś też w zasadzie na zielono jest. Nasz WIG20 także. Dolar wybija się po ostatnich spadkach ale tylko na chwilę. Złoto jeszcze na coś czeka ale wzrost jego wartości jest pewny.
bha
Rynkowa gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się tylko da i uda.
langdon25 odpowiada (usunięty)
Wiesz jakie jest najlepsze lekarstwo na wariata - nie zwracać uwagi na niego , on żyje w swoim świecie
bawara
I znowu będzie płacz ...Nie spadło ...Kupcie złoto,waluty - reszta to be..Ach ci znafcy!!!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki