REKLAMA

Inflacja w najbliższych miesiącach wzrośnie mniej niż zakładała projekcja - komunikat RPP

2019-01-09 16:02
publikacja
2019-01-09 16:02
Inflacja w najbliższych miesiącach wzrośnie mniej niż zakładała projekcja - komunikat RPP
Inflacja w najbliższych miesiącach wzrośnie mniej niż zakładała projekcja - komunikat RPP
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / / FORUM

W ocenie Rady Polityki Pieniężnej inflacja w najbliższych miesiącach wzrośnie mniej niż zakładała listopadowa projekcja DAE NBP - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. Rada podtrzymała, że obecny poziom stóp proc. sprzyja utrzymaniu gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

"W ocenie Rady bieżące informacje wskazują na relatywnie korzystne perspektywy krajowej koniunktury, choć w kolejnych kwartałach nastąpi prawdopodobnie stopniowe obniżenie się tempa wzrostu PKB" - napisano.

"Jednocześnie, według aktualnych prognoz w najbliższych miesiącach roczne tempo wzrostu cen zwiększy się, jednak — ze względu na spadek cen ropy naftowej oraz zamrożenie cen energii elektrycznej — skala tego wzrostu będzie niniejsza niż oczekiwano w listopadowej projekcji" - dodano.

Centralna ścieżka listopadowej projekcji NBP zakłada inflację w latach 2018-2020 odpowiednio na poziomie: 1,8 proc., 3,2 proc. oraz 2,9 proc.

Według Rady, w średnim okresie ograniczająco na dynamikę cen będzie oddziaływało oczekiwane spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego.

"W efekcie, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego" - napisano.

W komunikacie oceniono, że napływające dane wskazują na utrzymywanie się dobrej koniunktury w Polsce.

"Wzrostowi aktywności gospodarczej nadal sprzyja rosnąca - choć nieco wolniej niż w poprzednich kwartałach - konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i place oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Towarzyszy temu wzrost inwestycji" - napisano w komunikacie.

W ocenie RPP, mimo relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac roczna, dynamika cen konsumpcyjnych obniżyła się w ostatnich miesiącach i pozostaje umiarkowana.

"Jednocześnie inflacja po wyłączeniu cen Żywności i energii jest nadal niska" - napisano.

Rada, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. (PAP Biznes)

kuc/ mj/ tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ajwaj
To w PISy-PL jest jeszcze jakas inflacja ?:)
Wszystko drozeje, a inflacja 0,000069 %
silvio_gesell
Nawet nie chcę mi się już tego komentować drugi rok z rzędu. Nie będzie wzrostu cen, i nie ma w tym żadnego zaskoczenia, bo do inflacji musi rosnąć populacja, a demografia jest przewidywalna. Rosnąć będą za to ceny nieobjęte "koszykiem konsumenckim", czyli ceny nieruchomości oraz koszty zatrudnienia. Japonia przerabia to od 20 lat.
pull_up_terrain_ahead
A kiedy rosną koszty zatrudnienia to kto ostatecznie ponosi tego koszty? Powinieneś zostać asystentem Glapińskiego, podobny poziom.
pull_up_terrain_ahead
Btw, coś słabo komentujesz, nie zapłacili ci za następny rok?
pull_up_terrain_ahead
Poważnie, musisz zaaplikować do NBP i ich ostatecznie oświecić bo wczoraj na konferencji nie wiedzieli co jest przyczyną.
h-b
Niższa dla ich portfeli na Górze...
search
Jeszcze nigdy prognozy sie nie sprawdzily i jestem na 100% pewien ze i tym razem.
Tak niska inflacja to zapewnie zasluga pan przy prezesie z pensyja 65k i kazdy juz wie za co.
Ten komunikat to dla I sortu
do_niczego
W NL za dzień pracy kupuję zbiornik benzyny i jem obiad na stacji,w PL za dzień pracy kupuję max. 20 litrów benzyny i nawet na zupkę chińską nie starczy.Taka jest inflacyjna różnica.
khh
To sprobuj cos posiadac na wlasnosc w tym NL, a nie byc tylko tanim wyrobnikiem to zobaczysz jaka to roznica...
kmierz
Dobra dychotomia: dzisiaj był komunikat GUS, że bezrobocie rejestrowe rośnie, z drugiej strony czytamy, że zatrudnienie również rośnie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki