REKLAMA

Kolejny kraj naszego regionu raportuje wzrost inflacji

2021-09-14 10:09
publikacja
2021-09-14 10:09
Kolejny kraj naszego regionu raportuje wzrost inflacji
Kolejny kraj naszego regionu raportuje wzrost inflacji
fot. Karol Skalnicky / / Shutterstock

Po Polsce, Węgrzech i Czechach przyszedł czas na Słowację. Statystycy u naszych południowych sąsiadów w sierpniu przyspieszyła mocniej od oczekiwań i znalazła się na najwyższym poziomie od 10 lat.

W sierpniu 2021 roku inflacja CPI na Słowacji wyniosła 3,8% wobec 3,3% w lipcu – poinformował Urząd Statystyczny Republiki Słowacji. To najwyższy odczyt od 2011 roku oraz wynik nieco wyższy od oczekiwanych przez ekonomistów 3,7%.

W ten sposób Słowacja z pewnym opóźnieniem doszlusowała do pozostałych krajów regionu, w których wysoka inflacja już od kilku miesięcy budzi emocje ekonomistów i opinii publicznej. W Polsce sierpniowa dynamika wskaźnika CPI wyniosła aż 5,4% i była najwyższa od 20 lat.  Na Węgrzech inflacja CPI niespodziewanie przyspieszyła, rosnąć z 4,6% do 4,9%. Podobnie było w Czechach, gdzie sierpniowy odczyt inflacji konsumenckiej  podskoczył do 4,1% i osiągnął najwyższą wartość od 2008 roku.

Słowacja jako jedyny kraj z tej grupy nie może prowadzić własnej polityki pieniężnej, ponieważ od 2008 roku należy do strefy euro.  Do niedawna fakt posiadania wspólnotowej waluty mógł przyczyniać się do tego, że inflacja CPI na Słowacji była generalnie niższa niż w pozostałych krajach regionu. Jednakże latem 2021 roku słowacka inflacja podążyła za globalnymi trendami i zbliżyła się do wskaźników obserwowanych w innych krajach środkowoeuropejskich.

Nieco inna była też struktura słowackiej inflacji. Podobnie jak w innych krajach regionu najszybszy wzrost cen (o 11,1% rdr) odnotowano w kategorii „transport”. Bardzo mocno podrożały też napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 8,6% rdr). O 6,6% wzrosły ceny w kategorii „komunikacja”.  We wszystkich pozostałych kategoriach wzrost cen nie przekraczał jednak 4%.

W kontekście środkowoeuropejskiej inflacji warto będzie przyjrzeć się jutrzejszemu raportowi Głównego Urzędu Statystycznego. W środę rano GUS opublikuje pełne dane o sierpniowej inflacji CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie dóbr konsumpcyjnych.

KK

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
gruking
W Polsce, Niemczech Czechach....itd wszedzie inflacja. Glapinski zwariował.
pstrzezek
Ależ trolle nagle zaczęły patrzeć na EBC jako wzór do naśladowania ;)) Jak akurat pasuje to UE jest dobra. Podobnie Niemcy i wszystko inne co akurat się wpisuje w porażkę obecnego rządu.
pozhoga
EBC będzie musiał podnieść stopy % - jeżeli tego nie zrobi to będzie pisowski i ten, no, nieodpowiedzialny.
luxferre
W EBC rządzą Niemcy i Amerykanie a nie słowianie.
jas2
Glapiński rozszerzył wpływy na Słowację.
pstrzezek
Mimo że głupota nie zna granic, to reakcja na głupotę jest indywidulaną kwestią. W PL nie reagujemy gdy inni podwyższają stopy. Taka drobna różnica której i tak zapwenie nie przyjmiesz to wiadomości
jas2 odpowiada pstrzezek
Z tego co mi wiadomo, EBC nie podniósł stóp.
marekpoznan
Glapiński? Myślałem że Kaczor.
pstrzezek odpowiada jas2
No i? Jak sąsiad nie ratuje tonącego dobytku to też robisz tak samo?
jas2 odpowiada pstrzezek
Ale EBC właśnie ratuje gospodarkę. Podobnie NBP.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki