REKLAMA

Mieszkańcy bloków indywidualnie rozliczą opłatę za śmieci

2020-12-16 09:00
publikacja
2020-12-16 09:00
Mieszkańcy bloków indywidualnie rozliczą opłatę za śmieci
Mieszkańcy bloków indywidualnie rozliczą opłatę za śmieci
fot. MAREK KONRAD / / FotoNews

Rada Ministrów pracuje nad nowym projektem umożliwiającym samodzielną regulację zobowiązania za śmieci. Mieszkańcy bloków rozliczą opłaty za posegregowane odpady indywidualnie. To oznacza koniec odpowiedzialności zbiorowej w blokowiskach.

We wtorek w wykazie opublikowano założenia projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o zapowiadaną drugą część tzw. noweli ustawy śmieciowej. Pierwsza część, pilna, odnosiła się m.in. do korzystniejszego sposobu rozliczania się z odpadów przez gminy za 2020 r. Ustawa w tej sprawie znajduje się obecnie w Senacie.

Mieszkańcy bloków oraz innych budynków wielolokalowych będą mogli indywidualnie rozliczyć się z selektywnego zbierania odpadów. Rada Ministrów pracuje nad przyjęciem projektu, który umożliwi uniknięcie zbiorowej odpowiedzialności podczas płacenia opłaty za śmieci.

W projekcie nie ma szczegółowych informacji jak będzie wyglądać indywidualne rozliczanie się z opłaty za śmieci. Rada Ministrów planuje przyjąć projekt jeszcze w tym roku. Następnie ustawa zostanie skierowana do sejmu, gdzie posłowie zajmą się dalszymi pracami. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w 2021 r.

Oprócz projektu, który umożliwi mieszkańcom bloków indywidualne rozliczenie się z opłaty za śmieci, projekt Rady Ministrów przewiduje jeszcze m.in. wskazanie, że gminy w pierwszej kolejności mają zapewnić przygotowanie do ponownego użycia i recykling odpadów zebranych selektywnie oraz odpadów powstających w procesie sortowania oraz podwyższenie kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej oraz gruntów polnych.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie będzie w projekcie, to umożliwienie ministrowi właściwemu ds. klimatu wydania decyzji zezwalającej niektórym gminom na odstępstwo od czterofrakcyjnej selektywnej zbiórki odpadów. Chodzi o zbiórkę w podziale na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady.

Wprowadzenie takiego rozwiązania zapowiadał wcześniej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, który tłumaczył, w przypadku jeśli gmina będzie spełniała warunki techniczne będzie ona mogła prowadzić selektywną zbiórkę w oparciu o trzy frakcje, co ma ograniczyć koszt takiej zbiórki.

Nowe przepisy pozwolą również ma dłuższe magazynowanie odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych, paliwa alternatywnego oraz odpadów przeznaczonych bezpośrednio do produkcji takiego paliwa. Po zmianie prawa będzie można to robić przez trzy lata, a nie jeden rok - jak to jest obecnie.

W wykazie wyjaśniono, że dłuższe magazynowanie takich odpadów "pozwoli na sukcesywne spalanie tych odpadów w raz z rozwojem instalacji do termicznego przekształcania odpadów". "Będzie to czasowe - częściowe rozwiązanie problemu z częścią nagromadzonej już frakcji palnej, które umożliwi ich dłuższe legalne magazynowanie. Proponowana zmiana będzie również istotnym udogodnieniem w przypadku problemów ze znalezieniem odbiorcy dla wytworzonych lub zebranych odpadów" - podkreślono.

Nowelizacja podwyższy też kary za zaśmiecanie przestrzeni publicznej oraz gruntów polnych. Dodano, że wprowadzona będzie również sankcja karna za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania.

Jak poinformowano, nowelizacja umożliwi złożenie zażalenia na postanowienie Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska. W przypadku negatywnej opinii będzie można odwołać się do organu wyższej instancji lub komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej w zakresie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej.

W wykazie czytamy ponadto, że odpowiednie przepisy w tej sprawie mają zostać przyjęte przez rząd jeszcze w tym roku.

DF, PAP

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajmagik
Zamiast skupu urowcó wtórnych obywatel zapłaci za potężne opakowania produktów, bo rządzącym się nie chce pomyśleć, przejąć rozwiązania z innych krajów.
marianpazdzioch
Podatki i Socjalizm ma inklinacje żeby podnosić koszty życia, a nie nie obnizać. Także tutaj też nie szykuje się nic przyjemnego. W Brukseli niedawno podpisali, ze do 2030 roku ma być drastyczne ograniczenie CO2, co przeszło bez echa. To będzie dopiero jazda.
lukaszslask
A dwa bedzie to ladniej wygladac formalnie, bo jak Spoldzielnie, Wspolnoty pobieraja oplaty za wszystko to Ludzi szlag trafia widzac te skokowe podwyzki za Wlasne Mieszkania.
A tak Prad Osobno, smieci, ogrzewanie, woda, podatki, wyodrebnia sprzatanie, Ochrone, koszenie ,za niedlugo pewnie windy i nikt nie zauwazy, ze placi za
A dwa bedzie to ladniej wygladac formalnie, bo jak Spoldzielnie, Wspolnoty pobieraja oplaty za wszystko to Ludzi szlag trafia widzac te skokowe podwyzki za Wlasne Mieszkania.
A tak Prad Osobno, smieci, ogrzewanie, woda, podatki, wyodrebnia sprzatanie, Ochrone, koszenie ,za niedlugo pewnie windy i nikt nie zauwazy, ze placi za Wlasnosciowe Mieszkanie 1500 zl......
ameba1
Nie trzeba być geniuszem, żeby zauważyć, iż indywidualne rozliczanie = "nie zapłacę, bo nie mam" i "śmieci do lasu".
demeryt_69
Aj-waj, ciekawe co na to 'tfurca' tego gniota prawnego, niejaki Arkit :)
samsza
Obłęd, niedługo każdy dostanie swoje 4 pojemniki na śmieci... a proces przekazywania pracownikowi oczyszczalni będzie filmowany przez 4 rządowe agencje...
darius19
jakos ten problem trza rozwiazac. Sceptykom radze zobaczyc co sie dzieje na osiedlowych smietnikach i w lasach
demeryt_69
To skutki m.in. fatalnej 'ustawy' śmieciowej oraz oczywiście nawyków sarmackiej hołoty.
antek10
To na takie cos trzeba ekstra ustawy pisać?
kryzysio
Populizm i Socjalizm bohatersko walczy z problemami, które sami stworzyli.

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki