REKLAMA
WEBINAR

Indykpol wchodzi na rynek chiński; spodziewany pozytywny wpływ na wyniki w II półroczu (wywiad)

2018-10-05 15:48
publikacja
2018-10-05 15:48

Indykpol rozpoczyna eksport swoich produktów do Chin, co powinno pozytywnie wpłynąć na sprzedaż i marżowość w drugim półroczu 2018 roku – poinformował PAP Biznes Wojciech Marchlewski dyrektor. ds. ekonomiczno-finansowych spółki.

„Pracujemy nad eksportem i liczymy na wzrosty w tym zakresie. Właśnie został otwarty rynek chiński dla pięciu podmiotów, jednym z nich jest Indykpol. Pierwsza sprzedaż naszych produktów w Chinach będzie realizowana w październiku” – powiedział Marchlewski.

„Na drugie półrocze patrzymy z większym optymizmem, jeśli chodzi o sprzedaż i marżowość, to wynika głównie z rozwoju naszego eksportu” - dodał.

W pierwszym półroczu przychody ze sprzedaży grupy Indykpol wyniosły 513 mln zł wobec 629 mln zł przed rokiem. Blisko 75 mln zł przychodów w pierwszym półroczu stanowiła sprzedaż zaniechana, czyli przypadająca na sprzedane aktywa.

W marcu Indykpol podpisał umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci zakładu uboju kurczaka w Lublinie oraz wylęgarni piskląt kurczęcych w Turce. Środki ze sprzedaży trafiły na spłatę kredytu bankowego.

Zbycie aktywów wynikało ze zmiany strategii Indykpolu, polegającej na rezygnacji z produktów z kurczaka i skoncentrowaniu działalności na produkcji indyczej.

Dyrektor poinformował, że kolejne inwestycje będą koncentrowały się właśnie na produkcji indyczej.

"Bardzo duży nacisk kładziemy na dobrostan zwierząt. W tym kierunku są prowadzone plany inwestycyjne. Będziemy przeprowadzać inwestycje między innymi w formę załadunku i transportu indyków, aby były jak najlepiej i najsprawniej transportowane do ubojni” – powiedział.

Marchlewski przewiduje, że sprzedaż drobiu i ryb w Polsce będzie rosnąć wraz z polepszającą się kondycją finansową Polaków.

"Spodziewam się, że spożycie mięsa indyczego, z kurczak i ryb będzie wzrastać kosztem mięsa czerwonego, głównie wieprzowego, wraz ze wzrostem siły nabywczej i rosnącej świadomości konsumenckiej Polaków” – powiedział dyrektor.

Grupa Indykpol w 2017 roku ubiła i przetworzyła ponad 65 tys. ton żywca indyczego.

Według raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spożycie mięsa drobiowego w 2017 roku osiągnęło poziom 30,5 kg, co oznacza wzrost o 3,4 proc. Drób stanowi już jedną trzecią całkowitego spożycia mięsa i przetworów mięsnych w Polsce.

"Od półtora miesiąca ceny żywca istotnie idą w górę. To będzie przekładało się na wzrost wartości przychodów" - powiedział.

W ramach realizacji strategii koncentracji na produkcji indyczej i wybranych grupach asortymentów, Indykpol zdecydował również o rozwiązaniu umowy ze spółką zależną Eldrobu, co skutkowało likwidacją zakładu produkcyjnego w Świebodzinie.

"Obecnie w zakładzie w Świebodzinie nic się nie dzieje. Poszukujemy ewentualnego inwestora, który by kupił, wynajął lub przedstawił inną propozycję zagospodarowania nieruchomości” – powiedział Marchlewski.

Dodał, że aby biznesowo i ekonomicznie wykorzystywać synergie grupy zarząd zdecydował we wrześniu o połączeniu ze spółką zależną Eldrob.

W skład grupy kapitałowej Indykpolu wchodzi m.in. zakład w Olsztynie, który prowadzi ubój oraz produkuje przetwory z mięsa indyczego, Ośrodek Hodowli Indyków koło Iławy, producent pasz Nutripol.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki