Indeks IFO nieco poniżej oczekiwań. Ale DAX i tak w górę

Krzysztof Kolany2015-12-17 10:52główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-17 10:52
YAY Foto

Indeks IFO mierzący nastroje w niemieckim biznesie spadł w grudniu do 108,7 pkt. wobec 109,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 109,0 pkt.

Za lekki spadek indeksu IFO odpowiadało pogorszenie ocen bieżącej sytuacji gospodarczej. Suindeks ten obniżył się ze 113,4 pkt. do 112,8 pkt. i był to drugi spadek w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ocena oczekiwań utrzymała się na poziomie 104,7 pkt., a więc na najwyższym poziomie od maja 2014 roku.

Nieznacznie poprawiła się ocena koniunktury w przemyśle. Pogorszeniu uległy jednak opinie we wszystkich pozostałych sektorach: handlu hurtowym i detalicznym oraz w budownictwie.

Indeks IFO (niebieska linia, lewa oś, w pkt.) na tle DAX-a (czerwona linia, prawa oś, w pkt.) / Bankier.pl

Indeks IFO sporządzany jest co miesiąc na bazie ankiety wśród ok. 7 000 menedżerów z sektora przetwórczego, budowlanego i handlowego. Przedstawiciele przedsiębiorstw odpowiadają na pytanie dotyczące bieżącej koniunktury gospodarczej oraz jej perspektyw na następne sześć miesięcy.

Inwestorzy nie przejęli się nieco słabszym od oczekiwań odczytem indeksu IFO. O 11:00 DAX rósł o blisko 3%, osiągając wartość 10.781 punktów.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Leszczu
A ja mam taki szatański plan. Na tej serii trochę przyciąłem bo założyłem, że zamknięcie będzie w dołku. W tej chwili wydaje się to mało realne bo spadek 140 punktów w dwa dni. Szukam jakiś wskazówek aby ... nie to nierealne. Jeśli odchylić bazę na kontraktach mocno w dół, oczywiście sztucznie to mamy arbitrażystów.A ja mam taki szatański plan. Na tej serii trochę przyciąłem bo założyłem, że zamknięcie będzie w dołku. W tej chwili wydaje się to mało realne bo spadek 140 punktów w dwa dni. Szukam jakiś wskazówek aby ... nie to nierealne. Jeśli odchylić bazę na kontraktach mocno w dół, oczywiście sztucznie to mamy arbitrażystów. Do tego dojdą zakupy z ostatnich dni i ... brak realizacji krótkiej sprzedaży z zagranicy. Trochę przeszkadzają zachodnie parkiety ale może dotrze do nich co to jest z tą podwyżką w USA. Dlatego czekam na odchylenie kontraktów w dół (one przodem) sypnięciu na początek dwóch trzech spółek (moi obecni faworyci:Orlen z nowym prezesem, pkobp duży udział i kghm jako surowce). Jeśli do tego nawet lekkie poparcie da zachód to krótkie pod korek i ... wesołych świąt.
~Leszczu
Nie wiem ile trzeba odchylić kontrakt aby arbitraż wszedł z automatu. Biorę pierwsze krótkie po 41 i 51.
~Leszczu
Robi się miejsce na stopa? Na zachodzie trzymają fason więc szukając wsparcia na GPW trochę "mylnie" odbieram PKN i dobieram po 39 i 48. Chyba jednak za wcześnie.
~Leszczu
Dwa razy PKO i w końcu poprawnie to indeks ciągnie kontrakt. Dobieram po 43 i 53. Take szalony na 100 punktów niżej a szukam miejsca na stop.
~Leszczu
Trochę to głupie bo jedna jaskółka wiosny nie czyni ale ... zamykam dzisiejsze zakupy S po 47 i 56. Zakładam na dziś jakieś 30 pkt w dół więc będzie miejsce na przesunięcie stopów i mam nadzieję, że mnie nie wyrzucą do góry.
~Leszczu
Czekam na szybkie 1 zł na PKN i 0,40 zł na PKO i przy zawahaniu na DAX 10 pkt stop na ostatnią partię.
~Leszczu
Zawahania nie było nie było też nic na Pkn więc ... sru 15 pkt na kontrakcie. Tak myślę czy to wystarczy aby długie zaczęły się zastanawiać czy nie jest to dla nich zamykanie dzwi przed możliwością ucieczki a wtedy to byczki mogą odchylić kontrakt.
~Leszczu
Przy takim LOP na dzień przed naprawdę nietrudno wywołać panikę zarówno w obozie długich jak i krótkich. Chciałbym aby rynek szybko zmierzył się (nie tylko dlatego, że jestem na S) z sypnięciem, które sprowadziłoby kontrakty poniżej odpowiednio 35 44. Na podstawie tej reakcji jutro mogłoby być mniej Przy takim LOP na dzień przed naprawdę nietrudno wywołać panikę zarówno w obozie długich jak i krótkich. Chciałbym aby rynek szybko zmierzył się (nie tylko dlatego, że jestem na S) z sypnięciem, które sprowadziłoby kontrakty poniżej odpowiednio 35 44. Na podstawie tej reakcji jutro mogłoby być mniej tajemnicze.
~Leszczu
Waha się DAX? U nas PKN i PEO. Moment jakby dobry choć przypasowałoby tak z 20 gr na PKO i coś na PZU. Takie 12-15 pkt z bazą 6-7 pkt.
~Leszczu
Takie ustawianie zapór na kupi nie jest dobrym rozwiązaniem. Każde przebicie bedzie dawało dodatkowo motywacje podaży. Dlatego też postanowiłem zmienić zdanie i każde takie szarpnięcie w dół będę coś dobierał. Nie z targetem na 100 pkt ale na kilka kilkanaście aby było z czego dopłacać na te podstawowe. Teraz Takie ustawianie zapór na kupi nie jest dobrym rozwiązaniem. Każde przebicie bedzie dawało dodatkowo motywacje podaży. Dlatego też postanowiłem zmienić zdanie i każde takie szarpnięcie w dół będę coś dobierał. Nie z targetem na 100 pkt ale na kilka kilkanaście aby było z czego dopłacać na te podstawowe. Teraz myslę o szybkim zbiciu 47 wraz z akcją na papierach

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki