REKLAMA

Impel w '14 liczy na 10 proc. wzrostu sprzedaży i wyższy rdr zysk netto (wywiad)

2014-01-21 19:06
publikacja
2014-01-21 19:06

Grupa Impel w 2014 roku chce utrzymać tempo 10 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży. Przełoży się to na wyższy rdr zysk netto, pomimo utrzymującej się presji na marże w segmencie ochrony - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela.

"W 2013 roku osiągnęliśmy planowany wcześniej wzrost sprzedaży na poziomie 10 proc. i przebiliśmy 1,5 mld zł sprzedaży. Być może struktura tego wzrostu nie jest do końca nas satysfakcjonująca, bowiem większość wzrostu wygenerowały akwizycje, ale rynek był trudny i taki wzrost jest zgodny z oczekiwaniami" - powiedział PAP Dzik.

Zapytany, czy wynik netto spółki w 2013 roku był podobny w ujęciu rok do roku, prezes Dzik odpowiedział: "Rzeczywiście było bardzo podobnie, pomimo wzrostu sprzedaży. Był to efekt spadku marż w ochronie i kosztów restrukturyzacji".

W 2012 roku grupa Impel wypracowała 1.451,71 mln zł przychodów ze sprzedaży, 40,45 mln zł zysku operacyjnego oraz 28,16 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej.

Prezes dodał, że na wyniki 2013 roku decydujący wpływ miała utrzymująca się presja na marże w segmencie ochrony.

"Sądziłem, że 2013 rok przyniesie poprawę na rynku i kilkuletni spadek cen i marż ulegnie zahamowaniu. Tak się jednak nie stało, a spadki na rynku uległy nawet pogłębieniu. W naszej grupie co prawda nie notujemy strat w tym segmencie, ale wynik oscyluje w okolicach zera" - powiedział.

"Z drugiej strony zadowoleni jesteśmy z naszej drugiej nogi biznesowej, czyli usług czystości, techniki, obsługi technicznej budynków. Tutaj mamy wyraźne polepszenie zarówno przychodów, jak i wyników. Rok 2013 był również rokiem, w którym prowadziliśmy działania restrukturyzacyjne. Mam tu na myśli przede wszystkim Brink's" - dodał.

Na pytanie, kiedy spółka Brink's zacznie przynosić zyski grupie Impel, prezes Dzik odpowiedział: "Rok 2014 Brink's powinien zakończyć na plusie. Wyraźnej poprawy i generowania wyraźnych zysków spodziewam się w 2015 roku. Oceniam, że to przejęcie było słusznym krokiem".

IMPEL LICZY NA 10 PROC. WZROSTU SPRZEDAŻY I WYŻSZY RDR ZYSK NETTO W '14

Grzegorz Dzik powiedział, że zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zyski Impela w 2014 roku powinny okazać się lepsze rok do roku.

"Marże w 2014 roku będą dalej pozostawać pod presją, jednak nie tak silną jak w 2013 roku. Wyniki Impela powinny jednak być lepsze rok do roku, co będzie pochodną wzrostu sprzedaży" - powiedział.

"Tempo wzrostu sprzedaży w 2014 roku powinno oscylować w granicach 10 proc. Celu 2 mld zł sprzedaży, który wcześniej zakładaliśmy, nie zrealizujemy. Warto zauważyć, że wzrost sprzedaży w tym roku ma wynikać w dużo większej mierze z rozwoju organicznego, a nie z akwizycji" - dodał.

Prezes Impela dodał, że skoncentrowanie na rozwoju organicznym nie oznacza całkowitego braku planów akwizycyjnych na 2014 rok.

"Jest wręcz przeciwnie. Dalej rozmawiamy, rozważamy różne tematy, jednak do tego tematu podchodzimy bardziej selektywnie" - powiedział.

"Obecnie rozmawiamy ws. przejęcia dosyć dużego podmiotu w Polsce. (...)Liczę, że kluczowe decyzje ws. tej akwizycji zapadną w tym kwartale. Poza tym rozmawiamy ws. kilku mniejszych podmiotów, jednak one będą miały nieduży wpływ na pozycję całej grupy" - dodał.

Zapytany, czy Impel planuje wypłatę dywidendy z zysku wypracowanego w 2013 roku, prezes Dzik odpowiedział: "Od lat nasza polityka dywidendy jest stała i przewidywalna. Jednak w tym roku wiele będzie zależeć od wspomnianej przeze mnie akwizycji. Może się okazać, że będziemy potrzebowali środków na ten cel. Oczywiście spodziewamy się jeszcze dyskusji w tej sprawie i rozważmy wszystkie za i przeciw".

Z zysku za 2012 rok Impel wypłacił dywidendę w wysokości 1,5 zł na akcję.

Michał Kamiński (PAP)

kam/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~maciek
staja sie coraz wieksza korporacja i pna sie w gore, oby tak dalej
~daniel
niech jeszcze doda ile płaci ludziom w firmie skoro tak cudowna marze maja w segmencie czystosci itd?? POdobno nieciekawie mowiac delikatnie!!!!Stary u....wczyk!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki