Imigranci w Polsce: kim będą? Jak dużo dostaną?

redaktor Bankier.pl

Ilu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu ma przyjąć Polska? Kiedy przyjadą pierwsi z nich? Czy będziemy musieli ich utrzymywać? Przyjrzeliśmy się faktom.

Ostatnio wiele emocji budzi zagadnienie obowiązkowego przyjmowania imigrantów z Afryki przez kraje Unii Europejskiej. Dyskusja wokół tego tematu rozgorzała na dobre po komunikacie Komisji Europejskiej z wyszczególnioną liczbą osób, które mają trafić do poszczególnych państw.

Imigranci w Polsce: kim będą? jak dużo dostaną?
Imigranci w Polsce: kim będą? jak dużo dostaną? (fot. BLASCO AVELLANEDA / EastNews)

Ilu imigrantów ma trafić do Polski?

W ciągu dwóch lat do Polski miałoby trafić 2659 osób z łącznej liczby 40 tysięcy uchodźców, którzy przedostali lub przedostaną się przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. To na początek. KE chce, aby państwa członkowskie wzięły również udział w dobrowolnym  programie przesiedleń do krajów UE ok. 20 tysięcy uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE. Do Polski miałyby trafić dodatkowo 962 osoby. Pamiętajmy, że w Libanie, który ma ok. 4 mln własnych mieszkańców, schronienia w obozach dla uchodźców szuka 2 mln Syryjczyków, którzy uciekli z kraju objętego wojną domową.

Liczba przydzielonych do danego kraju uchodźców wynika ze współczynnika ustalonego przez KE. Oblicza się go na podstawie wielkości PKB, liczby ludności danego państwa, a także poziomu bezrobocia i liczby uchodźców przyjętych w ciągu minionych pięciu lat. Zgodnie z nim do Polski ma trafić 6,65 proc. imigrantów z relokacji osób przebywających na terenie Włoch i Grecji oraz 4,81 proc. uchodźców z Bliskiego Wschodu do przesiedlenia. Dla porównania, do Niemiec ma trafić aż 22 proc. uchodźców, do Francji prawie 17 proc., a do Hiszpanii ok. 11 proc.

Imigranci z Syrii - czy powinniśmy ich przyjąć?

Kim są imigranci?

KE zapewnia, że system obejmie tylko imigrantów potrzebujących ochrony międzynarodowej, którzy z powodów wojny domowej musieli uciekać z Syrii i Erytrei dla ratowania życia i mogą liczyć na status uchodźcy.

Pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans oświadczył: „Nasze propozycje zawierają wyraźny wymóg właściwego stosowania zasad udzielania azylu i dołożenia przez państwa członkowskie wszelkich starań, aby zapobiec nadużyciom. (..) Należy jednak szybko wykrywać tych, którzy nie mają uzasadnionych podstaw, by się o nie ubiegać i odsyłać ich do ojczyzny. Takie podejście jest niezbędne, aby polityka migracyjna została zaakceptowana przez nasze społeczeństwa”.

Czy UE pomoże w utrzymaniu imigrantów?

Z komunikatu prasowego Komisji Europejskiej wynika, że każdy kraj członkowski dostanie 6 tys. euro na jednego uchodźcę obowiązkowo przyjętego na swoje terytorium. KE przeznaczy na ten cel dodatkowo 240 mln euro.

Oprócz tego państwa, które wezmą udział w dobrowolnym systemie przesiedleń, dodatkowo uzyskają wsparcie finansowe z puli 50 mln euro w latach 2015-2016. Będzie to 2,5 tys. euro na osobę.

Warto podkreślić, że KE planuje także uaktywnienie unijnej niebieskiej karty. Ma ona pomóc osobom o wysokich kwalifikacjach w przyjeździe do UE i znalezieniu odpowiedniej pracy.

Ile wynosi koszt utrzymania uchodźcy w Polsce?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~kac

Wychodzi 33 tysiące na osobę...jeśli tak kalkulujecie, to będziemy słono dopłacać. A strach jest w to wliczony ?

! Odpowiedz
0 9 ~nowoczesnapl

A ja wierzę w Polaków i kiboli,poleje się krew jak jakikolwiek kozojebca zacznie szukać zwady .

! Odpowiedz
0 10 ~dino12

Dlaczego urzednicy wypowiadają się za obywateli?? Pracuję na dwa etaty, prawie nie mam czasu dla rodziny (chociaz niestety nie mam czasu na dzieci!!). Zarabiam tyle ze ledwo starcza na opłaty i jedzenie (nie mówiąc o wakacjach). Niech dadzą NAM godnie zarobic to Polacy, którzy wyemigrowali wrócą i i gospodarka będzie sama się napędzać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Mariuszdasw

http://betterworld.eu/m/A1/c0e685d7d1/
Proszę o podpisanie petycji dotyczącej, niechęci przyjęcia imigrantów do naszego Kraju!

! Odpowiedz
0 3 ~Mariusz9000

UWAGA - Oszustwo, jak wprowadzicie swój numer telefonu na stronie to będą wam przychodzić PŁATNE SMS'y po kilka razy dziennie.

! Odpowiedz
2 19 ~polak

Jak tu uchodżcy będą świrować to poleje się krew,polacy się nie dadzą tak łatwo.......

! Odpowiedz
0 18 ~adam

No właśnie ja też tak uważam,nie chcemy tu islamu wtedy to życie straci sens.

! Odpowiedz
0 17 ~obserwator

Nie możemy wpuszczać tu tych śmierdzieli co by nic nie robili tylko gwałcili i brali kasę a i przy okazji może gdzieś coś ukraść może jakiś zamach itp. To jest paranoja,nie ma kasy na mieszkania dla młodych,ludzie w szpitalach umierają bo już nie ma kontraktu a my mamy pokazywać na co nas stać.Niech sobie Pani Merkel zabiera ich do siebie.Nie możemy się poddać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Staszko

Imigranci z Syrii to broń demograficzna wymierzona w UE i w konsekwencji w NATO. Ruskie prują w Syrii we wszystko co się da : targi, szkoły, szpitale, po to by jak najwięcej Syryjczyków spier...alało do Unii Europejskiej, dzieląc Ją. Oglądając nawet tego "regulowanego przekaziora "
nie trudno jest odnieść wrażenie że już nawet nie ma co dzielić...Co do samych uchodźców, szkoda mi ich, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w momencie gdy się zadomowią i otrząsną z tragedii jaką zgotował im wujek Sam i Reszta, zaczną w naszym kraju w taki czy inny sposób domagać się swoich radykalno - religijnych praw, skrajnie sprzecznych z naszym ( zachodnim) systemem wartości. Podsumowując: Wkładamy sobie do gardła granat z opóźnionym zapłonem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 ~Rafał

Witam wszystkich popieram wasze komentarze , ja jestem niewierzący i nie mam nic do tych co wierzą nawet w zielone ludziki ,ale tego bydła nie strawię . Stanął bym w ramie w ramie z każdym byle tego bydła nie wpuścić do nas . Jak widzę co się dzieje w Niemczech , Francji to mnie zalewa . Gwałty na porządku dziennym , według mnie u nas też się pojawią bo są osoby które o to zadbają . Jak by to ode mnie zależało to wprowadził bym takie zasady jak Japończycy , i dodatkowo przywrócił kontrole graniczne jak tylko by chcieli wtargnąć siłą , oznaczało by to napaść na nasz kraj nielegalne wtargnięcie i kazał bym otworzyć ogień . Jak przy pierwszej próbie by zginęło kilka set osób zastanowili by się na drugi raz .Powołać rezerwę i jazda z nimi w dupie cała Unia o ile to jest jeszcze Unia .A daje głowę uciąć że może nie moje roczniki 81 ale te z lat 90tych doświadczą wojny może nawet 3 światowej (oby nie )

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.